Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

VW Caddy Life

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Rromul are un portbagaj foarte mic. Doar dacă îi pui plasa și il umpli până în plafon ai o șansă...

#20
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007

View PostQuickSpeed, on 08 mai 2017 - 11:11, said:

Rromul are un portbagaj foarte mic. Doar dacă îi pui plasa și il umpli până în plafon ai o șansă...

Rromul?

#21
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
SP face corectura automat. Face confuzie între t i g u a n si ț i g a n. Cred că și autocorect-ul telefonului a avut un rol...

#22
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Tiguanul nu are portbagaj mare, nu e suficient pt o familie de 3-4 membri.  Skoda octavia break/ scout sau superb berlina 1.4tsi de 150cp arhisuficient.

#23
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Skoda Kodiac se mai incadreaza la bugetul tau. Si aia chiar e mai mare decat Tiguat sau Ateca.
Si Nissan Xtrail e mare.

#24
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Nu este deloc o idee rea Caddy și văd că ești foarte realist în alegerea ta. La motorul 1.6 tdi au fost rezolvate multe din bolile copilăriei, Dpf face mult mai puține probleme decât la concurență. Este o mașină ușor de reparat după ce iese din garanție, de diagnosticat. Nu este mai scumpă sau mai ieftină la întreținere decât concurența însă înclin să cred că este mai ieftin decât un SUV.
Motorul diesel are niște particularități de exploatare pe care o să ți le însușești repede. La felul acesta de mașina este recomandat dieselul. La o prima vedere ai zice că benzina ar fi o optiune mai potrivită. Și da și nu! Ai nevoie de cuplu! Un tsi are și el destul dar nu se duce ca un diesel.
Apoi îți faci socoteala că nu vei merge prea mult. Mașina trebuie să meargă, cu un diesel ai curaj să te încumeți la drum lung, nu te obosește, nu îți țârâie fundul pe scaun în depășire.
Se putea pune problema daca te poți obișnui cu astfel de mașina, dacă ai făcut drive test și ti-a plăcut, era ultimul impediment. Cumpără și nu îți va părea rău... alegerea ta este foarte bună!

#25
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Un tsi de 150 CP are cuplul vreo 250 nm, un 1.6 tdi are cuplul vreo 250 nm, problema este ca tsi-ul face 0-100 mult mai repede ca si 1.6 tdi.

Longrun, benzina e mai ieftin de intretinut, si eu scot consum mai mic cu 1.4 tsi urban/Buc decat o faceam cu TDI (tdi care consuma 4.4-4.6 % afara si 7.1% overall in Bucuresti).

Si cu asta cred ca am zis suficiente.

Depasirile se fac mai usor si mai rapid cu 1.4 tsi, te rog sa te informezi si dupa sa revii cu comentarii inutile, sunteti un grup de prost informati aici pe forum care ridica in slavi o motorizare depasita fizic si moral, si care va fi scoasa incet incet din uz, inclusiv flotele cumpara tsi.

App. daca 1.4 tsi il face pe 2.0 tdi la 0-100 iti dai seama ce in spate se afla 1.6 tdi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q5ZCrH40K84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iarna sa-ti iei un resou cu baterii cu tine, ca sigur nu se incalzeste masina. Ca sa nu mai zic de faptul ca esti nevoit sa schimbi des pt ca merge doar 1500-3500rpm.

Edited by Deenman, 08 May 2017 - 20:23.


#26
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Bai, e nasol cu cotețu-n curbe!

#27
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
@Deenman Ai mers cu un Caddy? Din ăsta nou? Când aveai Golful Tdi era cea mai bună mașină! Te rog să fii obiectiv!
Tsi-ul la care te referi este super fain la condus intr-un Golf, Caddy are altă formă, îi trebuie altfel de putere. Și asta nu i-o dă decât un diesel.

#28
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
TDI-ul a fost cea mai buna masina in acel buget, si pana cand am bagat-o pe oras. Dupa ce am bagat-o in oras a devenit cea mai proasta masina, din orice punct de vedere.

#29
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Comentariile apropo de Caddy in viraje m-au pus pe ganduri, deci iau in serios varianta Octavia berlina sau break. Eventual Tiguan, desi am dubii ca are spatiu suficient.

#30
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Eu m-am dat cu un Fiat doblo. Super spatiu, locuri de depozitare că în autocar, dar senzația de barca care se răstoarnă e nașpa. Am ales Mazda 3 Sedan. Tot pentru 2 copii...

#31
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Si cand mergi in Grecia cu 2 valize, umbrela, si alte lucruri pt mare ce faci? le trimiti prin curier?

#32
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Nu, pun cutia pentru bagaje pe barele transversale.
Portbagajul are 420litri, cutia 400. Eu zic că-ți ajunge...



#33
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pai si atunci la ce dracu sa-si mai schimbe masina curenta? ii pune un portbagaj si cu asta basta. Omul vrea o schimbare, si nu vrea masina cu portbagaj pe ea, extra, vrea ceva mai spatios.

Spatios inseamna minivan, 7 sitter, break mare (octavia/superb). Spatios nu inseamna un rahatel de crossover (tiguan) minisuv cu portbagaj de polo/golf.

Portbagajul la masinile de genul Kia sportage/hyundai ix35, Dacia Duster, Tiguan, kuga, ateca, sunt o gluma de prost gust sub 380litri. Un portabagaj pt o familie cu 2 copii incepe de la 500-550 litri in sus, intelegi?

Hai sa-ti dau un exemplu, eu daca merg la munte, cu cortu si stau 3-4 zile, la 2 persoane imi ajunge lejer un portabagaj de seat leon/golf care are vreo 380 litri.

Daca merg in Grecia 8-12 zile, imi duc 2 sezlonguri, o masa pliabila, umbrela, 1 geamantan mare cu haine, incaltaminte, diverse, si se umple bancheta spate de la sezlonguri, si portbagajul de la restul.

Unde mai pun 2 copii? sau accesoriile pt ei? colace, umbrele, haine, accesorii pt igiena, incaltaminte extra, papuci de apa pt ei, etc etc? zau...400 de litri e o gluma proasta pt 4 persoane, chiar daca il folosesc de 3 ori pe an, nu conteaza, ai banii vrei ceva, cumperi, nu trebuie sa justifici in fata nimanui ce faci tu cu banii tai, omul a deschis topic, vrea masina in 30000euro pt familie de 4 persoane, asta inseamna ca se alege masina in functie de mai multe criterii:

- primul este spatiul interior + portbagaj, deci 500-550 litri la portabagaj, altfel vorbim dejeaba.

Am un fost coleg de munca, are un duster luat de nou, pe care il vinde pt ca are 2 copii si cateodata merge la mare PAscani- Cta si o mai ia si pe soacra, si nu incap bine in masina, si mai are un VW Passat 2015 berlina luat de nou, ala e mai spatios in interior, insa tot nu ajunge pt toti. Deci ai inteles.

Edited by Deenman, 09 May 2017 - 22:02.


#34
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Io zic să-ti iei pastilele!

#35
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Portbagaj de 650 litri http://www.automarke...ecificatii.html
Portbagaj de 550 litri http://www.automarke...ecificatii.html
Portbagaj de 547 litri http://www.automarke...ecificatii.html

Si la caddy zic sa te gandesti si la confort, siguranta si stabilitate in curbe. E o masina de marfa la origine.

Deenman -Tiguanul are 615 litri portbagajul. Deci se incadreaza la 500-550 cum sugerai tu. Intelegi?

Edited by uhu10uhu, 10 May 2017 - 09:24.


#36
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.12.2006
Buna baieti,

Dar la motorizari adevarate pentru motorina nu v-ati gandit? Aici ma refer la 1,6 sau 2,0 HDI. Incercati un c4 Picasso sau echivalentul lui de la Peugeot.

Dan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate