Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Construcție fără fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
As avea nevoie de ajutorul celor care cunosc legile. Am un teren pe care nu mai pot construi casa deoarece s a modificat puz și acum trebuie sa construiești în zona min 2 etaje. Terenul este mic și nu se poate face o clădire asa mare. Ma interesa sa fac o construcție care nu necesita autorizație și am înțeles ca e posibil dacă nu ii faci fundație.  E posibil sa amplasez o clădire din lemn pe care sa o închiriez pe post de magazin?


#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postteddy26, on 07 mai 2017 - 15:52, said:

As avea nevoie de ajutorul celor care cunosc legile. Am un teren pe care nu mai pot construi casa deoarece s a modificat puz și acum trebuie sa construiești în zona min 2 etaje. Terenul este mic și nu se poate face o clădire asa mare. Ma interesa sa fac o construcție care nu necesita autorizație și am înțeles ca e posibil dacă nu ii faci fundație.  E posibil sa amplasez o clădire din lemn pe care sa o închiriez pe post de magazin?
Sau una pe roti, sint unele enorme, cat o casa.

#3
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
containere

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Numai daca o pui pe o platforma cu roti. Se considera mobil si nu iti trebuie autorizatie.
In rest iti trebuie autorizatie pentru orice. Chiar si daca pui constructia pur si simplu pe pamant.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
https://www.olx.ro/a.../q-casa-mobila/

Pe alese :)

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Pui niste traverse de beton de la CFR pe post de fundatie si peste asezi peste 1, 2 sau cate containere vrei.
Eventual garaje prefabricate. Am un vecin care a unit spate in spate 2 garaje tip Granitul, le-a pus deasupra o urma de acoperis si are casa de vacanta. Altul are doar un garaj si i-a facut o aplecatoare intr-o parte.
Teoretic nu-ti trebuie autorizare de construire, eventual o aprobare de amplasare sau de constructie temporara, cel mai bine intrebi pe cei de la urbanism din primarie.
Marea problema este cu utilitatile. Enel nu-ti face contract daca nu ai ceva la mana, macar o organizare de santier. Iar pentru asta ajungi iar la autorizatie de construire.
http://adevarul.ro/e...0b36/index.html

#7
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFriskey, on 07 mai 2017 - 16:17, said:

Chiar si daca pui constructia pur si simplu pe pamant.
O legi de un balon sa stea suspendata ..


#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postclaudiu1, on 07 mai 2017 - 17:59, said:

Pui niste traverse de beton de la CFR pe post de fundatie si peste asezi peste 1, 2 sau cate containere vrei.
Eventual garaje prefabricate. Am un vecin care a unit spate in spate 2 garaje tip Granitul, le-a pus deasupra o urma de acoperis si are casa de vacanta. Altul are doar un garaj si i-a facut o aplecatoare intr-o parte.
Teoretic nu-ti trebuie autorizare de construire, eventual o aprobare de amplasare sau de constructie temporara, cel mai bine intrebi pe cei de la urbanism din primarie.
Marea problema este cu utilitatile. Enel nu-ti face contract daca nu ai ceva la mana, macar o organizare de santier. Iar pentru asta ajungi iar la autorizatie de construire.
http://adevarul.ro/e...0b36/index.html
De curiozitate, vecinul cand isi ia concediu coboara in spatele blocului si sta 1-2 saptamani in garaj/casa de vacanta?

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

View Postjm2010, on 07 mai 2017 - 19:01, said:

De curiozitate, vecinul cand isi ia concediu coboara in spatele blocului si sta 1-2 saptamani in garaj/casa de vacanta?
Ai inteles ce si cum ai vrut.
Am scris eu undeva ca garajele sunt in spatele blocului?
Terenul (unde are garajele si ceva gradina) este in Ilfov, iar el are resedinta permanenta in Bucuresti.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postclaudiu1, on 07 mai 2017 - 19:14, said:

Ai inteles ce si cum ai vrut.
Am scris eu undeva ca garajele sunt in spatele blocului?
Terenul (unde are garajele si ceva gradina) este in Ilfov, iar el are resedinta permanenta in Bucuresti.
Well...poate am fost prea subtil :)

#11
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,662
  • Înscris: 13.10.2003
Nu am mai auzit una ca asta, de ce ar deranja pe cineva ca faci tu o casa mai mica?
De obicei sunt probleme acolo unde se construiesc blocuri, cu multe etaje stricand astfel intimitatea vecinilor.

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Depnde de PUG si PUZ.
De ex. eu vazusem un teren de vanzare in centru si ma gandeam eu asa ce bine ar merge o casa acolo. Bani oricum nu aveam de acel teren asa ca nu l-am cumparat. Recent am citit in presa ca toata zona este prevazuta in PUG cu cladiri de minim 4 etaje, deci casa nu se poate face acolo.

#13
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postradumiki, on 07 mai 2017 - 19:54, said:

Nu am mai auzit una ca asta, de ce ar deranja pe cineva ca faci tu o casa mai mica?
De obicei sunt probleme acolo unde se construiesc blocuri, cu multe etaje stricand astfel intimitatea vecinilor.

Ba nu, uneori PUZ-ul iti poate impune un anume stil.

Gandeste-te la o linie armonioasa de case P+2, placuta ochiului...si deodata, dai de o chichineata mica, pe pamant.
Efectiv, strica impresia pe tot cartierul.

Faptul ca posesorul acelei case nu si-a permis mai mult, nu intereseaza pe realizatorul PUZ-ului.

Si sincer, exact asa e si in afara. In Belgia de pilda, unde am fost si stiu, nu am vazut in cartierele lor de case pe sol, vreo constructie stridenta, discrepanta, fie ca si culori, fie ca si constructie (prea mare sau prea mica).
Cartierele lor de case sunt foarte placute ochiului, cu stil consistent.

#14
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
In mod normal strutocamilele p+2 sunt neplacute ochiului ...dar traim in Romania.

In afara regulile sunt ca toti sa respecte curatenia , aceleasi culori la fatade , geamuri si acoperisuri ,insa nustiu daca am auzit ca sa te oblige sa faci o vila cu p+2 pentru ca nu exista moda asta la ei . Mai mult de p+1 nu se inalta, tot ce este peste se numesc duplex-uri sau  blocuri

Edited by Benderbut, 08 May 2017 - 05:49.


#15
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Nu merge fara autorizatie nimic. Am avut o casuta de gradina de 3*3m (lemn) amplasata pe boltari si tot mi-a trebuie autorizatie.
Si mie mi se pare ciudat sa nu poti construi sub dimensiune, ai cerut un certificat de urbanism sau dai cu presupusul ?

#16
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
Conform puz ului nou poți construi în zona minim p+2 și max p+6 pe un teren de minim 400mp.
De asta ma gândeam la ceva mobil pe roti. În lege zice ca pt asa ceva nu îți trebuie autorizație și te poți lega doar la curent electric. Pentru restul utilitatilor nu ar fi problema ca pt apa as face put și fosa pe post de canalizare.

#17
dumit81

dumit81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2009
Scuze ca indraznesc, de curiozitate.... in ce zona/localitate ?!

#18
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
Chiajna

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate