Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Atestarea vechimii in campul muncii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016
Buna ziua !

Am o intrebare la voi, Daca la o firma, pentru dosarul de angajare, mi se cere sa aduc si adeverintele de la fostele locuri de munca (care sa ateste perioada lucrata), iar eu nu le pot aduce, este vreo problema ? Este posibil sa nu ma mai angajeze la respectiva firma ?

Din ce stiu, respectivele adeverinte sunt necesare doar pentru sporul de vechime si suplimentarea numarului de zile de concediu (asta bineinteles daca pentru ei chiar conteaza acest aspect). Gresesc cu ceva ?

Multumesc.

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
99.9 % din firme (institutii) cer cartea de munca si adeverinte de la fostele locuri de munca

#3
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Este interesant doar la bugetari. Sporul de vechime te intereseaza pe tine in primul rand. Daca nu te doare si nu ai acte, spui ca este primul serviciu.

Edited by User107, 07 May 2017 - 15:36.


#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Nu este chiar asa.
Unii patroni, manageri, vor sa stie unde ai lucrat inainte, sa verifice daca ai facut probleme.

#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View Postnicu131, on 07 mai 2017 - 17:02, said:

Nu este chiar asa.
Unii patroni, manageri, vor sa stie unde ai lucrat inainte, sa verifice daca ai facut probleme.
Atunci cer scrisori de recomandare, nu adeverinte.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011

View PostUser107, on 07 mai 2017 - 15:35, said:

Este interesant doar la bugetari. Sporul de vechime te intereseaza pe tine in primul rand. Daca nu te doare si nu ai acte, spui ca este primul serviciu.



Pai si poti face asta ? Adica nu se verifica undeva daca ai mai lucrat cu carte de munca sau nu ?

#7
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016

View Postmodoran, on 07 mai 2017 - 18:10, said:




Pai si poti face asta ? Adica nu se verifica undeva daca ai mai lucrat cu carte de munca sau nu ?

Cartea de munca nu mai exista. Eu am pus intrebarea pentru a vedea daca ce stiu eu este corect. Ok, pentru a vedea unde ai mai lucrat inainte se atesta prin respectivele adeverinte de la fostele locuri de munca.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cartile (carnetele) de munca au fost completate pana in 2011. teoretic, toate cartile de munca ar fi trebuit sa fie scanate. practic....
din 2011 pana in zilele noastre evidenta se tine electronic in aplicatia revisal si registrul unic al salariatilor, la care are acces doar angajatorul (persoana autorizata din cadrul fiecarei firme la care ai lucrat).
in mod normal noul angajator ar trebui sa-ti ceara adeverinta de vechime si adeverinta cu stagiul de cotizare de la ultimul angajator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate