Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Tuburi neon pt iluminare de urgenta

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Am cautat lampa cu pricina - e de 8 W si 285 mm.  Astea sunt cele mai mici pe care le-am gasit in Dede si Horn.  Inlocuitor cu LED  n-am gasit decat tot la 285 mm. Intreb maine colegii de munca cum rezolva ei problema cu inlocuitul tuburilor.

Edited by ggelu, 07 May 2017 - 07:13.


#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
perfect, ms mult.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Acumulatorii sint 2.4V 1.5Ah NiCd, adica mai putina energie decit doi acumulatori NiMh AA vag ok din ziua de azi. Folositi cu invertor pentru alimentarea unui tub cu neon! Garantie acumulatori - 1 an! E clar o solutie tehnica din mileniul precedent, cu potential enorm de batai de cap.

Daca intr-adevar neoanele alea au luat-o razna la folosire aproape zero inseamna ca e ceva in neregula cu electronica (a se nota ca sint mult "underclocked"). Desi cel mai probabil acumulatorii sint problema.

#22
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
saptamana asta cred ca vom face testarea fiecaruia si cu ocazia asta vedem si cum se prezinta situatia acumulatorilor, face un calcul rapid, posibilitatile de solutionare, apoi luam o decizie finala in ceea ce priveste schimbarea, oricare ar fi aceea.

ms pt sugestii, am aflat si lucruri noi si ati adus si idei noi.

#23
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Parerea mea este sa treceti pe leduri si acumulatori NiCd. Faceti prima incarcare de 24 de ore si testati 1,5 ore lampa (lampile pe care le aveti sunt cu functionare continua de 1,5 ore). Care cedeaza inainte de 1,5 ore, mergeti la garantie pentru inlocuire. Daca luati cele mai ieftine (sub 100 ron pe bucata, de exemplu cea mai ieftina, leduri 18x0,1W, ar fi cam 60 ron pe un site online) asigurati-va ca aveti 2 ani garantie in acte. Asigurati-va ca aveti o politica de returnare la magazinul de unde cumparati ca sa nu va treziti ca aveti 10 lampi defecte din 50 si sa nu puteti sa le dati retur la garantie.

#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ms, o sa vedem si in functie de buget.

mie-mi surad ledurile oricum ar fi, sunt mai trainice, dar ... nu sunt singura in toata treaba asta.

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDany_Darke, on 07 mai 2017 - 07:08, said:

voi vb cu vecinii sa se ocupe, macar atat sa faca si ei, ca nu ma catar eu la fiecare neon in parte si vom verifica situatia.

de aceea incerc sa caut dinainte solutiile, pt a alege solutia optima dupa ce vedem concret situatia de pe teren.
Deci sa inteleg ca esti moderator si pe softpedia si la tine in bloc. Posted Image

Parerea mea e sa schimbi ce ai de schimbat acum ( neoane, acumulatori ). Ce va fi peste 10 ani....mai vedem. Nu are sens sa faci o investitie pe termen lung pentru ca, peste 10 ani posibil nu vei mai gasi nici neoane si nici acumulatori de genul ala si in cazul asta va trebui sa schimbi cu totul. Limiteaza-te doar la ce este acum de facut....parerea mea.
Nu de alta...dar sunt sigur ca vei avea vecini carcotasi si sa fii moderator de bloc nu e usor pentru ca se vor gasi unii-altii sa comenteze. Gandeste-te ca pe langa schimbatul lampilor vei avea de lucrat si cu oamenii...

Edited by tehnics, 07 May 2017 - 08:08.


#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu vreau sa para o lauda, dar pe probleme tehnice nu se face vreo schimbare pana nu sunt intrebata. evident, acolo unde se poate, sunt si chestii care nu tin de noi, dar se iau in calcul parerile mele. insa nu-mi e rusine sa recunosc ca anumite situatii nu-mi sunt familiare si trebuie sa intreb la randul meu. cazul de fata.

dar nu despre mine e vb in topic, ci despre neoane ;)

#27
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
1.) Sunt de părerea celor care acuză acumulatorii ca fiind uzați (FreeThinker, TheStressMaker).
2.) Într-o asemenea lampă nu poți schimba tuburile flurescente cu altele pe bază de LED-uri.
Acestea din urmă necesită altă tensiune de alimentare. Deci trebuie schimbat corpul de iluminare cu totul.

Dar la ce sunt bune aceste lămpi? De când le aveți montate, de cîte ori vi s-a întrerupt alimentarea cu energie electrică?
Eu aș renunța la ele. Legea obligă doar hotelurile, pensiunile, magazinele etc. să aibă așa ceva. Nu și Asociațiile de proprietari!

Edited by Mircel, 07 May 2017 - 08:53.


#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Dany_Darke, sper ca nu te-am deranjat de intrebarile offtopic...deh, mai facem atmosfera.
Acum ca sa fiu si ontopic, colegi care spun legat de acumulatoare oarecum au dreptate doar ca sfatul meu e sa nu te grabesti sa le schimbi daca nu este necesar.
Totusi de cat timp sunt montate acele lampi de urgenta ? Ma refer ca vechime pentru ca daca sunt de 1-2 ani, atunci nu cred ca acumulatorii ar fi o problema. Daca sunt de peste 5 ani atunci posibil sa fie necesar sa fie inlocuiti.
Sigura solutie ar fi verificarea fiecarei lampi in parte daca acumulatorul tine un timp rezonabil ( nu stiu exact ce ar insemna...posibil o ora ).

View PostMircel, on 07 mai 2017 - 08:51, said:

Dar la ce sunt bune aceste lămpi? De când le aveți montate, de cîte ori vi s-a întrerupt alimentarea cu energie electrică?
Eu aș renunța la ele. Legea obligă doar hotelurile, pensiunile, magazinele etc. să aibă așa ceva. Nu și Asociațiile de proprietari!
Blocurile recent construite necesita si astfel de instalatii. Din ce am inteles ar fi un bloc(uri) recent construite.
Plus ca ele sunt bune atunci cand se arde becul de pe hol sa nu orbecai.
La ai mei la scara de la et 1 pana la 4 merg cu lanterna de la telefon aprinsa ....

Edited by tehnics, 07 May 2017 - 09:22.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttehnics, on 07 mai 2017 - 09:20, said:

Plus ca ele sunt bune atunci cand se arde becul de pe hol sa nu orbecai.

Doar daca scoti siguranta inainte sa urci pe scara, ca sa creada sistemul de siguranta ca a picat curentul...

#30
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
normativul de locuinte e plin de neconcordante

#31
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Parere, idee :
Decat sa investesti in sistem lampa urgenta la bloc , care nu este obligatorie conform ISU doar la institutii , hotel s.a. cladiri cu destinatie speciala personal as merge pe un sistem ups , un acumulator auto 50Ah (sa spunem)
Toata instalatia ar fi muuult mai ieftina decat acele lampi care daca nu sunt de la firme consacrate mai mult de 2 ani nu tin . O lampa adevarata trece usor de 200lei/bucata si este cu led .
Tot asa de bine se poate trece pe senzor prezenta tot ce e bec . Un bec de 5W led ajunge ca sa vezi pe hol unde este yala la usa , unul de 10W la intrare.
Un ups se poate obtine ieftin de la firme care le scot din uz datorita acumulatorilor originali extrem de scumpi (cum sunt la APC) , pe voi practic partea electronica de gestiune va intereseaza sa fie ok .
Acumulator cum am mentionat , unul auto chiar daca este putin uzat dar bun, exista si dedicati dar ...eventual dupa ce faci un deviz de control al sumelor , 1-2 ani tragi si pe unul uzat cu siguranta pana mai intra ceva bani.

In general trebuie evitat a se cumpara corpuri de iluminat cu rulaj rar , cum sunt tuburile de 6W de exemplu care costa aproximativ cat unul de 36W - tehnologia este aceeasi dar rulajul la marfa slab , costuri cu depozitarea si mana de lucru ce sunt identice dar nu aduc profit rapid . Idem si la acumulatori . Una este cand discutam de o cutie dedicata unde intra maxim 2 serii de acumulatori si alta cand avem loc la subsolul blocului (sau unde este instalatia de iluminare scara ) unde intra linistit un acumulator auto .

Edited by ldpe, 07 May 2017 - 11:12.


#32
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Danny_Darke, acumulatoarele acestor lămpi (indiferent de marcă) trebuie periodic supuse unor cicluri de descărcare, fie parțială, fie totală. Descărcarea se face prin întreruperea tensiunii de alimentare a circuitului pentru iluminat de securitate de evacuare iar durata și frecvența acestor întreruperi ar trebui să fie specificată în fișa tehnică a respectivelor lămpi . În acest fel durata de viață a acumulatoarelor  se mărește și, în plus de asta, se verifică și funcționarea corectă a lămpilor.
Din experiența personală pe care o am cu astfel de lămpi (la mine la serviciu sunt responsabil cu exploatarea instalațiilor electrice, dar sunt și cadru tehnic cu atribuții în domeniul PSI), când am avut niște lămpi cărora nu le-am putut găsi specificațiile tehnice și le-am făcut ciclurile de descărcare „după ureche”, acumulatoarele acestora s-au deteriorat în cca. 2 ani de la punerea în funcție și a trebuit să schimbăm lămpile cu altele noi întrucât n-am găsit acumulatori compatibili.
Știu că informația asta nu te ajută acum, când probabil că răul” a fost deja produs, dar, dacă se va ajunge la înlocuirea unora dintre lămpi cu altele noi, este necesar să se țină cont pe viitor de aceste cicluri de descărcare obligatorii, eventual prin întocmirea unui grafic cu periodicitatea acestor verificări, grafic care să fie respectat.

View Postf300, on 07 mai 2017 - 09:40, said:


Doar daca scoti siguranta inainte sa urci pe scara, ca sa creada sistemul de siguranta ca a picat curentul...
Nu neapărat. Există și lămpi pentru iluminat de securitate care au opțiunea de iluminare în permanență.

#33
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Am avut o solutie dar probabil investitia de aproape 10 000lei , nu renteaza ...
Pt un bloc de locuinte acel sistem de iluminat indiferent de genul ales , este scump , nerentabil si doar se " expira " in timp .
Uite alta solutie , o investie , mai utila si care isi scoate banii !
Montati un panou solar , si faceti alimentarea becurilor de pe scara !
Lumina pe scara aproape ajunge moca , in caz de pana de curent , functioneaza ...
Macar asa , nu sint bani aruncati pe ceva ce " poate " cindva va fi necesar .

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Post86-APP, on 07 mai 2017 - 11:53, said:

Am avut o solutie dar probabil investitia de aproape 10 000lei , nu renteaza ...
Pt un bloc de locuinte acel sistem de iluminat indiferent de genul ales , este scump , nerentabil si doar se " expira " in timp .
Uite alta solutie , o investie , mai utila si care isi scoate banii !
Montati un panou solar , si faceti alimentarea becurilor de pe scara !
Lumina pe scara aproape ajunge moca , in caz de pana de curent , functioneaza ...
Macar asa , nu sint bani aruncati pe ceva ce " poate " cindva va fi necesar .
Si noaptea ce faci ? Luminezi panoul cu lanterna ?
Plus ca iti trebuie cablare noua, autorizata.
Plus ca mai trebuie si niste acumulatori...etc.etc

#35
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttehnics, on 07 mai 2017 - 16:03, said:

Si noaptea ce faci ? Luminezi panoul cu lanterna ?
Plus ca iti trebuie cablare noua, autorizata.
Plus ca mai trebuie si niste acumulatori...etc.etc
Dai dovada de logicaaaa !
Ai vazut instalatie solara fara acumulator ? Ce autorizatie iti trebuie ????

#36
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Post86-APP, on 07 mai 2017 - 16:06, said:

...Ce autorizatie iti trebuie ????
Instalația pentru iluminat de securitate de evacuare contra panicii care face obiectului prezentului topic NU se poate modifica decât în baza unei modificări a proiectului, modificare ce se poate face doar de către un proiectant autorizat ANRE.
Și în plus de asta, deja începem să batem câmpii cu grație. Dany_Darke n-a scris că vrea să modifice instalația existentă, ci doar să repună în stare de funcționare luminoblocurile care nu mai funcționează în prezent.

Edited by flomelomanul, 07 May 2017 - 16:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate