Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

contabilitate ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
Am inceput sa invat si eu contabilitate, mai am mult, dar as vrea sa iau lectii de la cei mai buni.

Stie cineva cine verifica contabilitatea tinuta de ANAF 'pe firma' lor?

#2
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ministrul de Finanțe?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
ANAF-ul "contabilizeaza" ceea ce declari. Nu fac ei contabilitatea unei pravalii.
Cand sunt controale, daca exista discrepante intre declaratii si realitatea "ANAF", atunci sa te tii.
Nimeni nu stie varianta corecta de aplicarea a legii si atunci apelezi la judecata. Nici judecatorul nu poate sti varianta corecta, dar da o solutie in functie de cine este mai tare, avocatul tau, sau avocatul ANAF.

Edited by pasilla, 06 May 2017 - 23:22.


#4
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
Mai oameni buni aici sinteti pe Professional Zone, chiar nu aveti ceva mai bun de facut la ora asta?
Nu poti pune un tata berbec sa verifice activitatea lu' fisu' berbec!

Topicul e despre ANAF! Cine ii verifica pe ei.

Ca sa dau un exemplu: RAR isi permite sa apeleze de ani buni la PWC sa ii auditeze pe partea de contabilitate.

Clar?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcebinee, on 06 mai 2017 - 22:59, said:

Am inceput sa invat si eu contabilitate, mai am mult, dar as vrea sa iau lectii de la cei mai buni.

Stie cineva cine verifica contabilitatea tinuta de ANAF 'pe firma' lor?

Ii verifica Ministerul de Finanate si Curtea de Conturi, ca in cazul oricarei institutii bugetare....

#6
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Acum sa fim seriosi... ANAF-ul este ca raia pentru orice firma din Romania. Daca ai firma si ANAF-ul vrea sa-ti faca gaura in buget, IMPOSIBIL sa nu-ti gaseasca o "chichita" in contabilitate sau legislativa de trebuie sa le arati pe urma prin instanta pe banii si timpul tau ca n-au avut dreptate. Asta-i realitatea... pe evazionistii mari ANAF-ul "se face" ca nu-i vede si-i paseaza pe mana DNA-ului de-i plimba pe la TV si nu le face nimic... iar pe aia medii sau mici care sunt c-am 80% din privatii Romaniei stau toata ziua pe ei cu controale si alte rahaturi

#7
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004

View Postrosix, on 07 mai 2017 - 06:24, said:


Ii verifica Ministerul de Finanate si Curtea de Conturi, ca in cazul oricarei institutii bugetare....

4 mai 2017:
Văcăroiu: Se poate desființa Curtea de Conturi
Președintele Comisiei pentru buget-finanțe din Senat, Eugen Teodorovici: sunt două instituții care trebuie reformate din temelii: Ministerul de Finanțe și Curtea de Conturi, iar "când se va întâmpla acest lucru vom trăi toți mai bine".

Intrebarea ramine....

#8
verde

verde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.05.2006
Vrea PSD să ne reformeze pe toți, după chipul și asemănarea lui. Dar nu e treaba mea, să iasă în stradă cine i-a votat. Restul, bocceluța și speranța că ne primește bine vestul Europei.
Poate trebuie mai întâi pusă o altă întrebare: ANAF își ține contabilitatea?

#9
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004

View Postverde, on 07 mai 2017 - 12:38, said:

Poate trebuie mai întâi pusă o altă întrebare: ANAF își ține contabilitatea?

Pai de ce avem atitea ONG-uri? Tin cu noi sau cu ei. Am scris la "Romania curata" si... nimic.

Avem Legea nr. 544/2001, nu cred ca ne-ar refuza daca le cerem un raport... ca doar e de interes public.
Desigur, doar ma stiti, eu sint fan ROGOP!

#10
cebinee

cebinee

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 26.08.2004
Daca am si eu o firma de stat si imi stabilesc prin presedinte un venit estimat pentru 2017 de 5 milioane de euro si un buget de cheltuieli egal cu suma precedenta, ca doar am de unde, eu ii produc, nu mi-i da nimeni, se intimpla ceva daca ii cheltuiesc pe toti fara sa-i si incasez? Chiar daca in 2016 am avut un buget de cheltuieli de 1 milion de euro, desigur?

#11
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Ingineriile astea sint secrete de stat. Doar ANAF stie de ele... de ce ti-ar explica tie cineva degeaba cind tu nu ai timp de stat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate