Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

depresie de cauza hormonala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
georg97

georg97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2017
Buna ziua!
De 2 saptamani ma confrunt cu o stare depresiva. Un medic psihiatru mi-a spus ca depresia are ca si cauza o pilula contraceptiva de urgenta(Escapelle), pe care am luat-o in urma cu 5 saptamani. Mi s-a spus ca trebuie sa am rabdare, cat timp se rezolva de la sine dereglarile hormonale cauzate de aceasta pilula. Un aspect foarte ciudat este faptul ca starile depresive sunt foarte intense pe parcursul zilei(plang foarte mult, ma simt foarte descurajata si dezamagita, am numai ganduri negative), iar spre finalul zilei dispar, in asa fel incat seara ma linistesc complet, simt ca si cum as reveni la starea anterioara aparitiei depresiei.
Ma poate lamuri cineva in legatura cu tranzitia aceasta spectaculoasa din a doua parte a zilei? Care este motivul sau care sunt mecanismele prin care se produce?
Va multumesc!

#2
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Posted Image Posted Image Posted Image
Exista asa numita terapie prin sex. Contopirea trupurilor. Ai incercat metoda asta pana acum?

#3
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
O variantă ar putea fi că deja aveai exces de cupru, iar anticoncepționalul a pus capac accentuând fenomenul.
încearcă niște zinc, ceva de genul 15mg/zi timp de 7 zile nu ar implica mari riscuri. Pentru doze mai mari mergi la medic.

Eventual asta ar putea fi asociată cu activitat scăzută a superoxid dismutazei, atunci ai putea testa regulat capsule de lucernă verde (2 g/zi?). La mine efectul a fost imediat, pentru 30 min starea mi s-a schimbat la 180 de grade.
Am mai dat pentru mama unui coleg, avusese un deces în familie. Peste 2 săptămâni a revenit cu mâna întinsă: "Mai vreau :) "

Sigur că dacă nu faci analize care să clarfice dacă chiar ai un exces de cupru, astea rămân doar niște presupuneri.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. Fa un set de analize complete, mai ales pe partea de hormoni.
2. Cand esti ocupat, e greu sa intri in depresie :)

#5
georg97

georg97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2017

View PostNelsonMandela, on 06 mai 2017 - 22:22, said:

O variantă ar putea fi că deja aveai exces de cupru, iar anticoncepționalul a pus capac accentuând fenomenul.
încearcă niște zinc, ceva de genul 15mg/zi timp de 7 zile nu ar implica mari riscuri. Pentru doze mai mari mergi la medic.

Eventual asta ar putea fi asociată cu activitat scăzută a superoxid dismutazei, atunci ai putea testa regulat capsule de lucernă verde (2 g/zi?). La mine efectul a fost imediat, pentru 30 min starea mi s-a schimbat la 180 de grade.
Am mai dat pentru mama unui coleg, avusese un deces în familie. Peste 2 săptămâni a revenit cu mâna întinsă: "Mai vreau Posted Image "

Sigur că dacă nu faci analize care să clarfice dacă chiar ai un exces de cupru, astea rămân doar niște presupuneri.

Multumesc mult pentru sfaturi. Daca incerc sa iau Zinkit efervescent(am vazut ca o capsula are 10 mg), crezi ca ar implica vreun risc? :)

View PostAdm, on 07 mai 2017 - 11:08, said:

1. Fa un set de analize complete, mai ales pe partea de hormoni.
2. Cand esti ocupat, e greu sa intri in depresie Posted Image

Tocmai asta e problema. Am o perioada foarte aglomerata si am mai trecut prin astfel de perioade. Dar mereu m-am mobilizat si m-am descurcat bine. Acum simt ca nu sunt eu. Mi-am pierdut interesul pentru multe lucruri care inainte erau ceva normal, plang si ma panichez foarte mult, ceea ce nu faceam inainte. Simt ca nu sunt eu. Inteleg ca e efectul hormonilor, dar vreau sa redevin la situatia de dinainte :(

#6
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012

View Postgeorg97, on 07 mai 2017 - 12:25, said:

Multumesc mult pentru sfaturi. Daca incerc sa iau Zinkit efervescent(am vazut ca o capsula are 10 mg), crezi ca ar implica vreun risc? Posted Image
Pentru puțin. Rolul zincului este printre altele să scadă cuprul. Dar daca o ții lanț prea mult cu zincul, apar efecte tranzitorii ca și cum ar fi un deficit, iar In cazul ăsta se face suplimentare alternată zinc / cupru, chiar dacă per total în organism există un exces.
Eventual există suplimente combinate, ca să existe un aport redus dar constant de cupru.
Dar dacă iei o perioadă scurtă de timp nu contează foarte mult.

Edited by NelsonMandela, 07 May 2017 - 12:43.


#7
georg97

georg97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2017

View PostNelsonMandela, on 07 mai 2017 - 12:37, said:

Pentru puțin. Rolul zincului este printre altele să scadă cuprul. Dar daca o ții lanț prea mult cu zincul, apar efecte tranzitorii ca și cum ar fi un deficit, iar In cazul ăsta se face suplimentare alternată zinc / cupru, chiar dacă per total în organism există un exces.
Eventual există suplimente combinate, ca să existe un aport redus dar constant de cupru.
Dar dacă iei o perioadă scurtă de timp nu contează foarte mult.

Multumesc! Ati mai auzit de astfel de cazuri? De femei care sa sufere de depresie dupa pilula aceasta? Sau dupa tratamente hormonale? Imi doresc enorm sa scap de aceasta stare. Simt ca nu sunt eu :(

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postgeorg97, on 06 mai 2017 - 21:04, said:

Buna ziua!
Un aspect foarte ciudat este faptul ca starile depresive sunt foarte intense pe parcursul zilei(plang foarte mult, ma simt foarte descurajata si dezamagita, am numai ganduri negative), iar spre finalul zilei dispar, in asa fel incat seara ma linistesc complet, simt ca si cum as reveni la starea anterioara aparitiei depresiei.
Cu ce te ocupi tu pe parcursul zilei? Esti la scoala, lucrezi, stai acasa?

View Postgeorg97, on 07 mai 2017 - 12:47, said:

Multumesc! Ati mai auzit de astfel de cazuri? De femei care sa sufere de depresie dupa pilula aceasta? Sau dupa tratamente hormonale?
DA si DA.

In afara de pilula aia de urgenta, iei anticonceptionale in mod uzual?

#9
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Esti in trol finutz. Banuiesc ca dupa pilula inca v-o trageti. Si atunci, de unde depresia?

Poate esti speriata de faptul ca era sa ai un copil care ti-ar fi putut nenoroci viitorul.

Edited by GreyBeard, 08 May 2017 - 12:07.


#10
georg97

georg97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.05.2017

View PostMichidoo, on 08 mai 2017 - 12:05, said:


Cu ce te ocupi tu pe parcursul zilei? Esti la scoala, lucrezi, stai acasa?


DA si DA.

In afara de pilula aia de urgenta, iei anticonceptionale in mod uzual?

Acum nu. Am luat anul trecut patru luni pentru un chist ovarian. Dar nu am observat atunci nicio modificare fizica sau psihica.

View Postgeorg97, on 08 mai 2017 - 16:10, said:



Acum nu. Am luat anul trecut patru luni pentru un chist ovarian. Dar nu am observat atunci nicio modificare fizica sau psihica.

În general am un program aglomerat. Am facultate, fac din când în când pregătiri, fac dansuri. Am o viata activa și frumoasa de care eram foarte mulțumita.

#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostGreyBeard, on 08 mai 2017 - 12:09, said:

Esti in trol finutz. Banuiesc ca dupa pilula inca v-o trageti. Si atunci, de unde depresia?
Cum de unde? Poate o are mica, sau nu stie s-o foloseasca, sau nu baga botul....sunt o gramada de motive pentru "depresie". Sa te fereasca [se insereaza in ce crede fiecare] de o femeie nesatisfacuta sexual pe moment sau pe termen lung (cronic).E bestie (si nu in sensul bun).

#12
Psiholog_Marius_Iftimie

Psiholog_Marius_Iftimie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.02.2017

View Postgeorg97, on 06 mai 2017 - 21:04, said:

Buna ziua!
De 2 saptamani ma confrunt cu o stare depresiva. Un medic psihiatru mi-a spus ca depresia are ca si cauza o pilula contraceptiva de urgenta(Escapelle), ....
Va multumesc!

Depresia are o etiologie complexa si apare pe baza vulnerabilitatilor pre-existente, care tin de aspectele genetice, dar mai ales sa felul cum ai invatat sa faci fata stresului. Cazul tau ar putea fi explicat prin accentuarea starilor depresive ca urmare a dezechilibrului cauzat de pilula respectiva, insa consider ca trebuie acordata atentia cuvenita si stilului tau de a gestiona stresul, care poate fi deficitar. Daca starile tale persista dupa ce au trecut deja cateva luni, cred ca vei avea certitudinea ca depresia are cu totul alte cauze si ar fi o idee buna sa te adresezi unui psihoterapeut.

#13
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012

View Postgeorg97, on 06 mai 2017 - 21:04, said:

Ma poate lamuri cineva in legatura cu tranzitia aceasta spectaculoasa din a doua parte a zilei? Care este motivul sau care sunt mecanismele prin care se produce?
Va multumesc!
Știi când spunem că facem dimineața ceva, fiindcă avem mai mult chef, suntem mai în formă samd. De fapt există un mecanism "în lanț" prin care creierul dirijează organismul conform unor ritmuri biologice. Hipotalamusul activează hipofiza, care la rândul ei activează glandele suprarenale. Fiecare din aceste trei elemente intervin intr-un oarecare mod în eliberarea de dopamină, rezultând un anumit comportament. Dar dacă una din cele 3 nu mai lucrează la potențial maxim sau nu se mai sincronizeaza cu celelalte, iată că avem o disfuncție. Dacă toată trei sunt desincronizate probabil că este cineva cu stres postraumatic sau care a avut mulți ani un stil de viață foarte dezordonat, un organism chinuit, intoxicat.

Însă de cele mai multe ori predomină epuizarea glandelor suprarenale. Cei mai mulți "le biciuiesc" cu cafele sau oricare energizante care includ cofeină și guarana, alții iau lemn dulce care previne scindarea cortizolului. Însă cel mai înțelept este să le sprijini prin suplimentare cu acid ascorbic (desigur în asociere cu bioflavonoizi) și vitamina B5 + evitarea excesului de carbo. Per total: simplificarea homeostaziei.

#14
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017

View PostGreyBeard, on 08 mai 2017 - 12:09, said:

....
Unde se află clinica ???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate