Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare blicileta pentru un om gras

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View PostTruculMagic, on 06 mai 2017 - 18:49, said:

Nu inteleg cum puteti sa ajungeti la astfel de dimensiuni colosale unii... eu mananc orice vreau si cand vreau si nu reusesc sa fac burta Posted Image
ia mananca tu 2 ciocolati (200gr) plus 2l de suc pe zi, plus mesele obisnuite, sa vedem cate kg pui pe saptamana.Posted Image

nu recomand bicicleta cu suspensie pe spate, decat daca e de firma. nici pe fata nu e prea buna daca mergi pe strada/drumuri normale.
pt slabit, foaia mare si dealuri/viteza maxima. Posted Image

Edited by 41ex, 06 May 2017 - 22:07.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFrankthetank, on 06 mai 2017 - 20:08, said:

LE: mi-a zis domu la aceasta bicicleta detaliile despre ea https://www.olx.ro/o... marimea L
Tu chiar crezi tot ce spun vânzătorii de pe olx?

Quote

Bicicleta este echipata full shimano deore 2×10. Furca suntour xct. Bicicleta are rulati 100km. Motivul vanzarii trecere la full suspension
Spune-mi și mie de ce ar cumpăra cineva o bicicletă cu care să meargă doar 100 km după care să treacă la un full? Și nu-l poți suspecta de necunoaștere atâta timp cât are la vânzare și alte biciclete și mai are și anunț de reparații orice model de bicicletă. În plus, ar trebui să aibă acte pe o bicicletă nouă, lucru de care nu zice nimic în anunț.

Edited by MembruAnonim, 06 May 2017 - 22:36.


#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostBaxon, on 06 mai 2017 - 19:54, said:

Daca tu mergi pe trotuar sa-ti fie rusine !
Ce coate in gura merita astia care merg pe trotuar .

La noi in Timisoara numai pe trotuar merg, cu sau fara pista. Vorba vine pista, e o dunga trasa cu vopsea pe trotuar.

#40
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Post41ex, on 06 mai 2017 - 22:07, said:

ia mananca tu 2 ciocolati (200gr) plus 2l de suc pe zi, plus mesele obisnuite, sa vedem cate kg pui pe saptamana.Posted Image

Nu stiam ca cineva poate sa bea zilnic 2l de suc pe zi. Ciocolata mananc, insa nu exagerat, iar suc foarte rar... ii caut inlocuitori (bere de exemplu) , caci sucul (mai ales cola) este otrava Posted Image

#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDigix, on 06 mai 2017 - 20:45, said:

Eu când bag 100 de km cu MTB-ul, a doua zi am cu un kg mai puțin, deci dacă te și abții la mâncare (adică mănânci la fel ca în zilele în care nu faci efort), poți să slăbești bine cu bicicleta.
Slabesti ca elimini apa nu grasimea . Apoi te hidratezi si iaca ai din nou kilele ..

#42
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Păi nu crezi că la 1900 de calorii consumate la 100 de km cu bicicleta ar trebui să și slăbești? E vorba de fizică pur și simplu. E normal să existe o energie necesară ca să parcurgi distanța asta și e logic că nu se poate obține doar din apă. Eu beau 3-4 l de apă indiferent dacă merg sau nu pe bicicletă. Organismul elimină excesul de apă prin transpirație și urină și folosește atât cât are nevoie. Important e să te hidratezi mereu suficient. Greutatea o poți redobândi doar prin mâncatul în plus.

#43
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Se pot parcurge 100km sau orice alta distanta si sa nu slabesti absolut nimic, daca distanta se parcurge intr-un ritm lejer nu se "arde" nimic din ce trebuie sa se arda, doar se elimina apa, .... totul se rezuma la ritmul cu care se parcurge distanta, sunt suficienti si 20km parcursi, daca se fac intr-un ritm care sa "topesca" tesutul adipos.

#44
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Corect , un ritm alert sustinut e greu de mentinut din cauza ca intr-un corp neantrenat , oboseala isi face prezenta imediat . In cazul initiatorului e clara treaba , bicicleta ii va face mai mult rau decat bine si ma refer la articulatiile genunchilor dar ce conteaza daca dansul vrea bicicleta ca sa slabeasca ...
Daca vrea bicicleta doar de " fun " e alta treaba insa ca sa slabeasca trebuie " lucrat " in alte parti .

Edited by Baxon, 07 May 2017 - 09:10.


#45
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Tot nu înțeleg chestia asta cu articulațiile și pedalatul!
Nu-l pune nimeni sa coboare de la babele la peștera...

#46
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Adică dacă stau acasă pe canapea, sau mergi 5 ore continuu cu bicicleta, e același lucru, nu?

#47
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Asa cum am spus, ritmul (cardiac) conteaza ... atat 10-20 de km cat si 100 de km se pot face in 5 ore,  dar rezultatele nu vor fi aceleasi.
Daca sta pe canapea nu va avea nici o sansa sa isi formeze o conditie fizica care la un moment dat ii va da posibilitatea sa poata trage de bicicleta si sa scoata untul afara ... important este sa faca primul pas.

Edited by alexis4tm, 07 May 2017 - 12:04.


#48
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
E vorba de fizică, e imposibil să te deplasezi fără să consumi energie. Doar cu apă nu se poate. Treaba e că majoritatea din noi nu ținem o evidență a cantității de hrană consumată.  
O astfel de deplasare îți crește evident apetitul, iar organismul compensează cerând automat mai multă mâncare.

#49
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Cred ca ne-am abatut de la tema, probabil omul si-a luat deja bicicleta ca nu a mai spus nimic de pe pagina 2.

Edited by alexis4tm, 07 May 2017 - 12:42.


#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostQuickSpeed, on 07 mai 2017 - 09:29, said:

Tot nu înțeleg chestia asta cu articulațiile și pedalatul!
Nu-l pune nimeni sa coboare de la babele la peștera...
Nu de asta e vorba ci de urcat cu bicicleta ; cand cobori cu bicicleta singurul care sufera este " cu rul "

View PostDigix, on 07 mai 2017 - 12:06, said:

E vorba de fizică, e imposibil să te deplasezi fără să consumi energie. Doar cu apă nu se poate. Treaba e că majoritatea din noi nu ținem o evidență a cantității de hrană consumată.  
O astfel de deplasare îți crește evident apetitul, iar organismul compensează cerând automat mai multă mâncare.
Nu e vorba de cantitatea de hrana consumata ci de tipul acesteia , ca nu e totuna sa bagi in burdihan un carnat sau un castravete .
P.S. Poti sa te deplasezi si fara mancare doar cu apa , daca inca nu ai descoperit asta nu inseamna ca nu se poate .

View Postalexis4tm, on 07 mai 2017 - 12:36, said:

Cred ca ne-am abatut de la tema, probabil omul si-a luat deja bicicleta ca nu a mai spus nimic de pe pagina 2. Posted Image
Pai asa cand ceri sfaturi cum sa slabesti si daca cineva zice de dieta devine subiect tabu ...

#51
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Zău? Tu cobori cu curul in sa???

#52
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

View PostBaxon, on 07 mai 2017 - 12:36, said:

Poti sa te deplasezi si fara mancare doar cu apa , daca inca nu ai descoperit asta nu inseamna ca nu se poate .

Baxon care e cea mai lunga cursa a ta si care a fost viteza medie ?

View PostQuickSpeed, on 07 mai 2017 - 17:01, said:

Zău? Tu cobori cu curul in sa???

De asta zice el ca nu poti slabi mergand cu bicicleta.

Edited by pro-e, 07 May 2017 - 18:41.


#53
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
La mtb te ridici că sa amortizezi și să te echilibrezi.
La cursiera te ridici și bagi capul la cutie pentru o poziție mai aerodinamica.
Daca cobori cu mtb-ul pe sosea, atunci stai pe scaun...

#54
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator
Nu am citit decat primul tau post si am simtit imediat nevoia de a trece direct la un raspuns fara a mai citi si restul.
Doresc sa-ti impartasesc din experienta mea.
Acum trei ani am fost diagnosticat cu diabet zaharat de tip II. Aveam glicemie de 323 si trigliceridele 1130. Am 1,76 si ajunsesem la 110 kg. Mancam ca spartul,la ora 10 noaptea dadeam iama in frigider si rupeam. De fiecare data cand intram intr-o alimentara, salivam dupa un baton de ciocolata. Iti spun toate astea pentru ca stiu prin ce treci si vreau sa te ajut.
Las la o parte tratamentul medicamentos prescris de medic si iti spun ca trebuie sa duci o viata sanatoasa. In primul rand o masa de dimineata, un mar sau un iaurt la 11 si masa principala cel mai tarziu la ora 17. Cel mai important este sa nu mananci cu 3-4 ore inainte de culcare. Calculeaza atat caloriile di alimentele consumate cat si cele arse prin miscare. Te rog sa ma ierti daca am adus vorba de mancare, stiu ca oamenii sunt sensibili la acest subiect delicat.
Am inceput sa alerg. In prima zi, dupa 100 de metri era sa-mi dau duhul, asa ca timp de o saptamana am facut plimbari in fiecare seara in pas alert, timp de 1 ora. Apoi iar am inceput cu alergatul, 200 m apoi mers 200 m, iar alergat 200 m samd. Cand spun alergat sa nu crezi ca ma credeam Bolt. Nu, alergatul insemna cam asa cum alearga fotbalistii, un fel de tarsait picioarele. Nu vreau sa te plictisesc prea mult, usor-usor, dupa trei ani am ajuns sa alerg 8 km odata pe saptamana la o viteza medie de 8 km/h. In restul zilelor, ies prin parc timp de 1 h cu bicicleta cand este frumos afara sau pur si simplu ma plimb cel putin 1 ora fie iarna, fie vara.. Acum am 78 de kg si tine cont ca am si 56 de ani. Bicicleta mi-am luat-o cand am ajuns la 100 kg, adica cam dupa trei luni de alergat. Am ales cea mai ieftina bicicleta posibila, 500 lei si merg foarte bine cu ea si acum
Iti doresc succes!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate