Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Recomandare blicileta pentru un om gras

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Frankthetank

Frankthetank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2008
Ok facem altfel:

http://www.decathlon...13-m  (pare sa fie bicicleta care o recomanda toata lumea)

http://www.decathlon...tml#/140-413-xl (as prefera sa nu iau acest model din cauza ca nu vad o diferenta uriasa intre 520 sa justifice 700lei pentru mine) dar daca contra il iau.

vs
https://www.olx.ro/o...html#1d83b562dd 300 ron diferenta se justifica?

https://www.olx.ro/o...html#1d83b562dd la fel de buna doar mai ieftina?

https://www.olx.ro/o...html#1d83b562dd 300 ron diferenta se justifica?

https://www.olx.ro/o...html#1d83b562dd

https://www.olx.ro/o...html#1d83b562dd muult mai scumpa dar pare foarte dotata, bate Rockrider 540? merita banii?

Tin sa precizez ca aceste modele pot sa le vad personal si sa fac o proba, va rog sa va uitati putin cu atentie ca nu ma pricep Posted Image




LE: Eventual daca are cineva rabdare sa foloseasca filtrul meu de cautare si daca e ceva mai bun aici, am 1,78cm cam cred ca marimea L imi trebuie sau 45-50 cm cadru.  
https://www.olx.ro/h..._price:to]=2000

Edited by Frankthetank, 06 May 2017 - 19:28.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Uită de 520s pentru că acea suspensie spate nu este decât greutate în plus și un dispozitiv de consum al energiei necesară pedalatului. Dacă nu este o problemă prețul, cumpără 540 dar pentru început ar fi mai indicat 520, să nu arunci prea mulți bani pe ceva ce se poate dovedi inutil.

#21
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Cumpara rockrider fara suspensie pe spate.

Eu am slabit cu o bicicleta de 270 ron luata de pe olx.
La inceput o bicicleta este foarte buna pentru ca iti dezvolta muschii ca sa poti sa alergi si sa mergi.

#22
Frankthetank

Frankthetank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2008
Multumesc pentru sfaturile foarte bune, sunt decis sa iau 520 Rockrider, a avut cineva timp sa se uite pe OLX pe linkurile mele poate?

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
M-am uitat eu. Șingura (în opinia mea) care pare că merită văzută este acel gekko.

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostSephh, on 06 mai 2017 - 19:30, said:

Cumpara rockrider fara suspensie pe spate.

Eu am slabit cu o bicicleta de 270 ron luata de pe olx.
La inceput o bicicleta este foarte buna pentru ca iti dezvolta muschii ca sa poti sa alergi si sa mergi.
da' dar aia e ieftina. m-am dat si io cu una ieftina, ai avantajul ca tragi de ea ca de un cal mort, normal ca slabesti.
nu zic, cand esti incepator, chinul sa eviti pietonii pe trotuar, sa nu te ia pe sus vreunul cand mergi pe strada, iti urca pulsul si la peste 140, de care zicea unul ca e necesar sa slabesti.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu lua bicla de pe olx , garantie ioc daca pica ceva si pica + un reglaj , schimbat lant etc

View Postslai, on 06 mai 2017 - 19:44, said:

da' dar aia e ieftina. m-am dat si io cu una ieftina, ai avantajul ca tragi de ea ca de un cal mort, normal ca slabesti.
nu zic, cand esti incepator, chinul sa eviti pietonii pe trotuar, sa nu te ia pe sus vreunul cand mergi pe strada, iti urca pulsul si la peste 140, de care zicea unul ca e necesar sa slabesti.
Daca tu mergi pe trotuar sa-ti fie rusine !
Ce coate in gura merita astia care merg pe trotuar .

Edited by Baxon, 06 May 2017 - 19:55.


#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostTruculMagic, on 06 mai 2017 - 18:49, said:

Nu inteleg cum puteti sa ajungeti la astfel de dimensiuni colosale unii... eu mananc orice vreau si cand vreau si nu reusesc sa fac burta Posted Image

Bravo tie. Am cunoscut multi oameni care erau snur cand erau tineri si dupa 50 ani erau grasuti, rotunjei la fata, rumeni.

#27
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Focusul ãla la 1800lei e numa bun la 1600.
Șucces la negociere!

View PostBaxon, on 06 mai 2017 - 19:13, said:


Si o slabit ceva ?
Nu știu. Ideea era de rezistenta bicicletei și distanta pe care o poate parcurge și un supraponderal.

#28
Frankthetank

Frankthetank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2008

View PostQuickSpeed, on 06 mai 2017 - 20:01, said:

Focusul ăla la 1800lei e numa bun la 1600.
Șucces la negociere!


Nu știu. Ideea era de rezistenta bicicletei și distanta pe care o poate parcurge și un supraponderal.
Inca odata esti tare, ce sanse sunt sa te uiti pe tot threadu asta bugetul meu maxim 2000 daca cumva mai exista un GEM ascuns daca nu o iau maine daca lasa la 1600~ https://www.olx.ro/h..._price:to]=2000

Te rog mult, voi posta poze cu noua  mea achizitie in curand si pareri.


LE: mi-a zis domu la aceasta bicicleta detaliile despre ea https://www.olx.ro/o...gvhd.html  marimea L

"1 sistemul de franare este mecanic spre deosebire de x zite care e hidraulic. 1 schimbatoarele sunt destul de slabute calitativ. La x zite are schimbatoare shimano deore care sunt destul scumpe. Are 10 pinioane pe spate si 2 foi pe can cea de la dechatlon are doar 8 pinioane si 3 foi" cumva o comparatie cu 520 RR

Edited by Frankthetank, 06 May 2017 - 20:12.


#29
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Este un white interesant acolo...

#30
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
540
Merita diferenta fata de 520 daca dispui de acei bani.
520 S exclusa, amortizarea aia de pe spate mai mult ti-ar ingreuna situatia.
Second hand nu merita cu nici un chip, presupun ca nu te pricepi la biciclete asa cum ar trebui incat sa evaluezi cat de cat corect un sh. Deci nu este o varianta dezirabila pentru tine.

Nu ma leg de greutatea ta, dar ideea este sa nu faci excese pe bicicleta. Deci fara excese si fara iluzii de slabit fenomenal din biciclit te poti da pe bicicleta, vei vedea ca vor fi si beneficii.
Spor!

#31
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostBaxon, on 06 mai 2017 - 19:54, said:

Nu lua bicla de pe olx , garantie ioc daca pica ceva si pica + un reglaj , schimbat lant etc


Daca tu mergi pe trotuar sa-ti fie rusine !
Ce coate in gura merita astia care merg pe trotuar .


In general cele de firma care sunt vechi si se dau ieftin merita cumparate. O bicicleta ieftina (gen DHS) iti ia sanatatea, sunt extrem de grele si obosesti repede. Am avut asa ceva, iar in comparatie cu o bicicleta adusa din afara la 100euro , pot sa spun ca aia era lux, era extraordinar de usoara... simteam ca zbor. E ca la masini. Degeaba iti iei logan nou, cand in aceeasi bani poti lua ceva "de firma" chiar daca e mai vechi. Confortul, performantele si calitatea isi vor spune cuvantul, indiferent de varsta.

Daca o folosesti la oras nu vad rostul unui MTB... suspensiile alea oricum nu sunt de prima clasa si vor aduce numai un plus de greutate la bicicleta.

Edited by TruculMagic, 06 May 2017 - 20:34.


#32
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostTruculMagic, on 06 mai 2017 - 20:34, said:

Daca o folosesti la oras nu vad rostul unui MTB... suspensiile alea oricum nu sunt de prima clasa si vor aduce numai un plus de greutate la bicicleta.

View PostFrankthetank, on 06 mai 2017 - 18:37, said:

O voi folosi pe drumuri de oraș câmpuri dealuri ocazional zona montoasa, as prefera un MTB dar poate un Trek e mai bun.  

Edited by BlueKing-69, 06 May 2017 - 20:38.


#33
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Eu când bag 100 de km cu MTB-ul, a doua zi am cu un kg mai puțin, deci dacă te și abții la mâncare (adică mănânci la fel ca în zilele în care nu faci efort), poți să slăbești bine cu bicicleta.

#34
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Dacă îţi doreşti cu adevărat ă slăbeşti poţi să-ţi iei şi trotinetă, totul e s-o foloseşti. NU văd utilitatea suspensiei pe spate la pedalat urban (pe asfalt). Multă voinţă îţi doresc :)

#35
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

View PostFrankthetank, on 06 mai 2017 - 18:58, said:

Hai sa lasam slabitul deoparte, ce bicicleta sa aleg dintre 520 520s 540?

Cumpara o bicicleta fara suspensie pe spate, daca iti permiti 540 e bine, daca nu 520 e suficient pentru inceput.

View PostBaxon, on 06 mai 2017 - 18:43, said:

Oricum , degeaba iei bicicleta ca n-o sa slabesti deloc ;

Daca o iei si o tii pe balcon/in garaj nu o sa slabesti, daca mergi regulat sigur o sa slabesti. Cand m-am apucat de ciclism aveam 76-78kg, acum sub 70kg.

View PostBaxon, on 06 mai 2017 - 18:43, said:

daca vrei sa dai jos kilele in plus apuca-te serios de alergare si regim alimentar .

Regimul alimentar ai nevoie, sa te apuci de alergat e un sfat prost. Alergatul in special la greutatea ta nu e recomandat pentru incheieturi.

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostBaxon, on 06 mai 2017 - 19:54, said:

Nu lua bicla de pe olx , garantie ioc daca pica ceva si pica + un reglaj , schimbat lant etc


Daca tu mergi pe trotuar sa-ti fie rusine !
Ce coate in gura merita astia care merg pe trotuar .
pai daca trotuarul are pista de biciclete e cam interzis sa mergi pe strada, nu stiai?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate