Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Recomandare blicileta pentru un om gras

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
Frankthetank

Frankthetank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2008
Salutare, de câteva zile caut o bicicleta potrivită pentru mine dar am ajuns tot mai confuz va rog nu fiți rai și sfatuitima sa fac o alegere buna sa dau jos câteva kg.

Am 1,78 112kg și doresc sa se schimbe asta, înălțimea de la sa sub craci pana jos este de 80cm cam.
Buget 1000-2000 RON sunt interesat de o alegere buna nu scumpă având in vedere ca sunt mai începător nu am mai avut bicicleta de vreo 10 ani, poate fi și SH și as fi recunoscător dacă cineva Mi-ar putea arată câteva linkuri din bazarul de aici sau OLX gen. Iar noi ma gândeam la Rockrider 520 sau 540 de la Decathlon . Știu ca sunt oferte mai bune și voi fi recunoscător.
O voi folosi pe drumuri de oraș câmpuri dealuri ocazional zona montoasa, as prefera un MTB dar poate un Trek e mai bun.

LE: 1. Am rezervat acest model pentru miercuri, http://www.decathlon...ts=93#/15-200-l  
LE: 2. Daca nu voi lua http://www.decathlon...s=93#/138-413-m

merita 520s fata de 520?



Ce rugaminte am este pentru incepator ca mine imi puteti gasi alte variante mai bune la 112kg 1,78cm cat am eu? Prefer si OLX SH de exemplu nu ma deranjeaza atata timp cat e super ok deal-ul, de asemenea bugetul variaza intre 1000-2000ron ideea e sa fie ceva best buy bun bun la bani pentru un casual user.

Multumesc in avans. Karma bless you.

LE: 3. Daca se poate din Suceava ceva SH ar fi perfect daca nu din tara oferte mai bune ca 520 si 520s.

Edited by Frankthetank, 06 May 2017 - 18:38.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Suspensie spate pentru pedalat pe asfalt ? Nu e bine .
Oricum , degeaba iei bicicleta ca n-o sa slabesti deloc ; daca vrei sa dai jos kilele in plus apuca-te serios de alergare si regim alimentar .
P.S. Incearca sa nu manci ca o foca dupa ce depui efort ...

Edited by Baxon, 06 May 2017 - 18:44.


#3
Frankthetank

Frankthetank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2008

 Baxon, on 06 mai 2017 - 18:43, said:

Suspensie spate pentru pedalat pe asfalt ? Nu e bine .
Oricum , degeaba iei bicicleta ca n-o sa slabesti deloc ; daca vrei sa dai jos kilele in plus apuca-te serios de alergare si regim alimentar .
P.S. Incearca sa nu manci ca o foca dupa ce depui efort ...
Multumesc, dar deja sunt la dieta ketogenica cu progress decent :) imi trebuie ceva cardio activitate cu alergatul imi este greu la greutatea mea atm.  Doresc un sfat until ce sa cumpar mai bun ca 520 de exemplu, iar daca scaden 520s din ecuate ramane 520 vs 540. Se poate ceva mai bun pentru mine?

#4
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
112 kg nu sunt o problema pentru majoritatea bicicletelor, cu excepția celor din carbon. Și cursierele sunt garantate până la 120kg.
Roata duce "greul"...

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu inteleg cum puteti sa ajungeti la astfel de dimensiuni colosale unii... eu mananc orice vreau si cand vreau si nu reusesc sa fac burta Posted Image

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ideea e ca daca nu poti sa alergi inseamna ca ai genunchii praf si atunci o bicicleta iti este contraindicata . Ce vrei tu nu se poate fara sa iti faci singur rau . Banuiesc ca poti umbla asa ca apuca-te de facut trasee cu mers alert ; alternative sunt doar sa vrei sa te ajuti .

 TruculMagic, on 06 mai 2017 - 18:49, said:

Nu inteleg cum puteti sa ajungeti la astfel de dimensiuni colosale unii... eu mananc orice vreau si cand vreau si nu reusesc sa fac burta Posted Image
Cati ani ai ?
P.S. La peste 43 de ani o sa incepi sa plangi pe aici si tu ...

Edited by Baxon, 06 May 2017 - 18:50.


#7
Frankthetank

Frankthetank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2008
Un sfat util legat de ce bicicleta sa cumpar as aprecia enorm :)

Offtopic, nu stiu daca ati fost vreodata grasi dar cine e intelege, ca tot timpul cineva se trezeste sa iti zica cum ar trebuii sa slabesti. Nu aveti idee de cate ori am auzit asta de la fel si fel de oameni care ar avea impresia ca mi-ar salva viata si le-am auzit pe toate :) vreau si eu sa imi iau o bicicleta nu fiti rai ma ajutati sa fac o alegere buna? xD

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu pot sa te ajut cum vrei tu pentru se pare ca nu vrei intelegi ca bicicleta nu te va ajuta sa slabesti !
Du-te la un bazin , fa miscare in apa , inoata cu 2 tricouri pe tine daca zici ca vrei sa slabesti ; daca vrei bicla doar pt ca e moda ia-ti una ieftina fara suspensii ca te " ajuta " la fel ca una cu suspensii adica deloc !
Mai bine o trotineta crede-ma .

Edited by Baxon, 06 May 2017 - 18:55.


#9
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Pentru slăbire îți trebuie puls peste 140.
Dar va exercițiu cardio este foarte buna bicicleta.

#10
Frankthetank

Frankthetank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2008

 Baxon, on 06 mai 2017 - 18:54, said:

Nu pot sa te ajut cum vrei tu pentru se pare ca nu vrei intelegi ca bicicleta nu te va ajuta sa slabesti !
Du-te la un bazin , fa miscare in apa , inoata cu 2 tricouri pe tine daca zici ca vrei sa slabesti ; daca vrei bicla doar pt ca e moda ia-ti una ieftina fara suspensii ca te " ajuta " la fel ca una cu suspensii adica deloc !
Mai bine o trotineta crede-ma .
Hai sa lasam slabitul deoparte, ce bicicleta sa aleg dintre 520 520s 540? Sau se poate ceva mai bun? Numai vreau sa aud oameni cum imi zic ce tre sa fac sa slabesc :) vreau ajutor in alegerea unei biciclete va rog frumos.

Va rog frumos din suflet nu vreau sfaturi cum sa slabesc, vreau ajutor in a alege o bicicleta buget 1000-2000RON daca se poate variante mai bune justificate pentru mine decat modelul 520, 520s sau 540 de la B'Twin Rockrider.

#11
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
540.


#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Baxon, on 06 mai 2017 - 18:50, said:

Cati ani ai ?
P.S. La peste 43 de ani o sa incepi sa plangi pe aici si tu ...

Aproape jumatate Posted Image
Nu cred... bunicu' are aproape 80 ani si nu e gras si munceste foarte mult in fiecare zi fizic. Posted Image Deci munca fizica e recomandata pentru arderea caloriilor. Evident si evitarea carnii (proteinele). Eu mananc doar carne "slaba" zilnic (de pui). Recomand tuturor.
Hai ca iarasi am facut offtopic :)

 Frankthetank, on 06 mai 2017 - 18:58, said:

Hai sa lasam slabitul deoparte, ce bicicleta sa aleg dintre 520 520s 540? Sau se poate ceva mai bun? Numai vreau sa aud oameni cum imi zic ce tre sa fac sa slabesc Posted Image vreau ajutor in alegerea unei biciclete va rog frumos.

Va rog frumos din suflet nu vreau sfaturi cum sa slabesc, vreau ajutor in a alege o bicicleta buget 1000-2000RON daca se poate variante mai bune justificate pentru mine decat modelul 520, 520s sau 540 de la B'Twin Rockrider.


Nu cred ca exista posesori de anumite modele de biciclete. In general multi comanda din auzite. Nu e ca la masini de exemplu. Sunt multe modele de biciclete si sunt realizate diferit.

#13
Frankthetank

Frankthetank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2008

 QuickSpeed, on 06 mai 2017 - 18:59, said:

540.
7
Pari un om down to earth, si cred ca stii despre ce vb. Eu sunt gata sa cumpar 540 maine chiar, merita pentru o persoana ca mine 112kg 1.78cm 31 ani sa dau 700RON in plus fata de 520 ? Tin sa zic ca o voi folosi 2-3 ori pe saptamana maxim cu cate 2-3 ore pe zi casually. Drumuri de tara padure putin, sosea cam asa. Sunt incepator. Eu o iau si maine daca asta e cel mai bine, variante SH stiti ceva mai bune, merita sa caut SH?

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu e problema de off topic ( poate dai idei bune initiatorului ) . Bunicul tau a trait in alte vremuri si probabil a avut o viata activa dpdv fizic . Unii au probleme de " sunci " din alte cauze pe langa sedentarism , job de birou etc . Dar pedalatul nu este reteta slabitului decat in imaginatia unora care spera sa faca ceva placut si sa slabeasca .
Trebuie sa alergi ca sa scada burta sa-ti misti tot corpul , toti muschii .. pe bicla faci ceva la coapse si gambe , in rest burta poate sa creasca chiar si va trebui suport de burta pe bara ...

#15
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

 Frankthetank, on 06 mai 2017 - 19:04, said:

7
Pari un om down to earth, si cred ca stii despre ce vb. Eu sunt gata sa cumpar 540 maine chiar, merita pentru o persoana ca mine 112kg 1.78cm 31 ani sa dau 700RON in plus fata de 520 ? Tin sa zic ca o voi folosi 2-3 ori pe saptamana maxim cu cate 2-3 ore pe zi casually. Drumuri de tara padure putin, sosea cam asa. Sunt incepator. Eu o iau si maine daca asta e cel mai bine, variante SH stiti ceva mai bune, merita sa caut SH?
Merita pentru echiparea superioara. Asta înseamnă că se vor rari reglajele...
Nu uita că îți trebuie și echipament: pantaloni cu bazon, tricou ciclism, mănuși, casca, ochelari.
Poți găsi sh cu echipați mult mai bune și cadre cu "nume". Daca te pricepi, nu ezita sa iei sh! Și dacă cunoști un service bun...
Nu te mai victimiza in privința greutății. Cumnatul meu are peste 120kg la 1.70 metri și merge pe cursiera peste 100km ( la o viteza medie de 25km/h).

La decathlon ai un avantaj: daca se strica, le dai cu ea in cap și îți iei malaiu' înapoi.

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 QuickSpeed, on 06 mai 2017 - 19:12, said:

....
Nu te mai victimiza in privința greutății. Cumnatul meu are peste 120kg la 1.70 metri și merge pe cursiera peste 100km ( la o viteza medie de 25km/h).

Si o slabit ceva ?

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu vad bicicleta mai mult ca un mod de relaxare, de distractie... coboram cand eram mic fara maini pe un drum cu vreo 4 curbe Posted Image) Mergeam intr-o roata, ma luam la intrecere cu masini, depaseam tiruri... urcam pana sus la o trecatoare si de acolo era super. Adica nu mergeam cu bicicleta cativa km ca sa slabesc, nici nu ma gandeam la acest lucru sau ca e sanatos sa faci asta. O faceam de placere. Asa ca daca nu va face cel putin cativa km pe zi nu cred ca o sa arda nimic, mai mult o sa isi provoace foame Posted Image)
La un abonament lunar la sala te-ai gandit ? E mult mai eficient decat sa dai 2000lei pe o bicicleta. Mai ales daca stai la oras, nu stiu in ce masura te vei tine de treaba. Parca vad ca pedalezi 2 saptamani si apoi o uiti prin garaj Posted Image
Si inca ceva important. Daca nu mai ai cel putin un prieten cu o bicicleta, singur e foarte plictisitor si nu mai faci nici o miscare.

 Baxon, on 06 mai 2017 - 19:13, said:

Si o slabit ceva ?

O ajuns la 119kg Posted Image

Edited by TruculMagic, 06 May 2017 - 19:15.


#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cam la asta ma duce gandul , cand va vedea initiatorul ca e greu sa pedalezi o sa se lase pagubas in scurta vreme si e pacat de banii aruncati pe bicla , ca va rugini pe balcon ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate