Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Prima mea casa

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
kytty_madutza

kytty_madutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.12.2009
Buna tuturor!

Cu bucurie in suflet, pot spune ca intr-o luna va fi gata prima mea casuta, o garsoniera mai exact.
Am nevoie de sfaturile voastre referitoare la achizitionarea de mobilier, decoratiuni interioare, ce detalii ar trebui sa iau in vedere, la ce ar trebui sa fiu atenta si de asemenea, unde pot gasi cele mai bune oferte, fiind prima experienta de acest gen!

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Avand in vedere ca e prima casa si garsoniera, inteleg ca bugetul e subtire.
E loc putin, bani putini.

Mergi pe clasic si relativ ieftin, cu garantie cat mai mare.

Urmareste www.Vivre.ro - daca ai card ING, mai ai reducere cand folosesti cardul ing (vezi oferta din Bazar).
Mobexpert Outlet este o idee pt monitorizare, daca nu... iKea.

#3
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Adica sa-ti zica cineva ce mobila sa-ti iei si cum sa-ti decorezi casa?
Crezi ca o gasesti pe mama Omida aici, sa ghiceasca in globul de cristal ce preferinte ai?
Pune mana si cauta conform preferintelor tale!

#4
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Eu mai arunc un ochi si pe pinterest.

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Copii mei ,sunt in aceeasi faza,insa pt 3 cam, si tot au cautat atat pe net cat si la magazine fizice.La Ikea preturile sunt nesimtit de mari,desi sunt lucruri interesante.Incercati si tatonati atelierele de mobila si cereti oferta completa.In felul asta este posibil sa iesiti mult mai ieftin decat ikea...Nici ofertele din magazinele  gen carrf...sau ded..   nu trebuiesc ocolite.

#6
kytty_madutza

kytty_madutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.12.2009
Va multumesc pentru sfaturi, chiar sunt idei la care nu m-am gandit! ;)

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
o mobila facuta la comanda te poate ajunge mai ieftin, in functie totusi de preferintele tale, accesorii montate, balamale si sertare cu sine nu stiu, poate ridica pretul, insa ideea de baza este ca o poti personaliza, o poti face la ce culoare doresti, in ce combinatii doresti, iar o mobila de genul o poti mula pe casa ta, pe cand cea cumparata e standard.

pt o garsoniera e mult mai ok o mobila pe comanda decat de-a gata. iti spun din experienta.

#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Poate chiar combina cele 2 variante...

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
evident, pana la urma nu cred ca merita o masa sa o faci la comanda, cand sunt mai ieftine din magazine de profil. eu astept momentul potrivit pt a face la comanda un birou de pc. concept propriu, proiectarea mea.

stau la garsoniera si stiu ce presupun astfel de "luxuri"

#10
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Eu as mobila garsoniera minimalist... mobila putina si functionala, "pigmentata" cu cateva obiecte de arta.

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca are loc. nu stim organizarea interna.

#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca ma intreaba cineva de ce mi-e frica in viata asta, raspunsul este de locuitul intr-o garsoniera. Pana nici Ikea nu are solutie de mobilat o garoniera. Pe aia ori o faci dormitor ori sufragerie. Evident 99% din populatia romaniei traitoare la garsoniera alege sa o faca sufragerie ca nu poti primi musafiri in dormitor.

Deci mobila de sufragerie + canapea extensibila scrie pe tine.

Si mai subtire cu obiectele de arta cum sugera un coforumist, ca daca te intorci mai repede cu un umeras in mana dai jos vaza Ming de pe stativ si te sinucizi.

Edited by Groot, 06 May 2017 - 18:37.


#13
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Nu pui și tu un plan ?

#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu în locul tău aș cere câteva oferte de preț de la niște firme de design interior.

#15
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postkytty_madutza, on 06 mai 2017 - 15:58, said:

Buna tuturor!
Cu bucurie in suflet, pot spune ca intr-o luna va fi gata prima mea casuta, o garsoniera mai exact.
Pai sa fie intr-un ceas bun!
Ia incearca la astia http://www.lemet.ro/ pentru ca au mobila buna cu preturi pentru toate buzunarele!
Ce au astia inovator este ca poti sa cumperi corpuri separate de la toate tipurile de mobila si sa le combini intre ele dupa cum vrei.
Adica te duci la magazin cu o foaie A4 in mana cu schita garsonierei cu toate dimensiunile exacte si iti configurezi toata mobila din casa.
Dai comanda platesti un avans si intr-o luna vine mobila la un depozit.
Cand esti dispusa sa mobilezi vin baietii cu o dubita aduc mobila in casa si o monteaza.

View PostAdm, on 06 mai 2017 - 16:04, said:

Avand in vedere ca e prima casa si garsoniera, inteleg ca bugetul e subtire.
E loc putin, bani putini.
Mergi pe clasic si relativ ieftin, cu garantie cat mai mare.
kitty ar fi trebuit sa ne spui  cam ce buget ai ca sa stim ce sfaturi sa-ti dam.
Garsoniera  oricat de mica ar fi tot costa ca sa o mobilezi de la A la Z.
Cu mobila de la Lem's a mobilat cineva o garsoniera de 30mp cu 10000 de roni de la A la Z.

View PostGroot, on 06 mai 2017 - 18:36, said:

Daca ma intreaba cineva de ce mi-e frica in viata asta, raspunsul este de locuitul intr-o garsoniera. Pana nici Ikea nu are solutie de mobilat o garoniera. Pe aia ori o faci dormitor ori sufragerie. Evident 99% din populatia romaniei traitoare la garsoniera alege sa o faca sufragerie ca nu poti primi musafiri in dormitor.

Deci mobila de sufragerie + canapea extensibila scrie pe tine.
Kitty vrei nu vrei vei vei face ce zice userul Groot!
Deci Lem's iti ofera posibilitatea sa cumperi ce corpuri vrei de la orice mobila adica:hol bucatarie baie camere de zi de tineret dormitoare pentru ca le au pe toate in culori asortate.

Edited by owl1960, 06 May 2017 - 19:27.


#16
flaviu128

flaviu128

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.05.2017
Orice ai face, nu cumpara de la Ikea. Este ce-a mai proasta calitate pe care o poti gasi in piata si preturile sunt prea mari pentru ca iti ofera. Ikea cred ca este ok pentru apartamente inchiriate din care pleci peste 2 ani. Oricum, cam asta este durata de viata a mobilei de la Ikea. Incearca ateliere de mobila, eu preturi mai bune si caliate mai buna decat Ikea. Eu am cumparat pana acum de la Mobexpert si Kika, mai mult pentru servicii si diversitate.

#17
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Sa fii sanatoasa si sa te bucuri de ea.Posted Image Posted Image

View PostManasu, on 06 mai 2017 - 18:31, said:

Eu as mobila garsoniera minimalist... mobila putina si functionala, "pigmentata" cu cateva obiecte de arta.
Nus zic si eu cam la fel...mobila cat mai putina ca sa ramana ''spatiu''   un pat mediu si  un sifonier si 2 -3 chiestii decoratiuni de design mi se pare suficient.

#18
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostUn-ZeU, on 06 mai 2017 - 22:31, said:

un pat mediu si  un sifonier si 2 -3 chiestii decoratiuni de design mi se pare suficient.
Cu patul a blocat o mare parte din suprafata dusumelei.
Canapea extensibila este obligatoriu!
Deasupra canapelei niste corpuri suspendate obligatoriu si in general cam pe toti peretii care pot fi asortate cu niste tablouri mini sau ceva decoratiuni.
Cam ce suprafete au garsonierele din blocurile construite azi?
Mici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate