Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Amenintari cu judecata

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Un verisor are o mica firma ce se ocupa cu hidroizolatii. In urma cu 8 ani a efectuat o lucrare de hidroizolatie a unei terase de bloc, clientul fiind asociatia de locatari respectiva. De obicei, lucrarile contractate de asociatii sunt cele mai minime posibile din pcdv al pretului deoarece intotdeauna se alege cel mai mic pret (implicit cu cele mai ieftine materiale si cost al manoperei), acesta fiind un lucru generalizat. Terasa respectiva avea atunci peste hidroizolatia afectata un strat de pamant nisipos plus dale de beton, circulabila adica Varul meu, dat fiind ca stia ca se alege intotdeauna pretul cel mai mic in detrimentul calitatii, a trimis atunci 2 diferite devize, unul ce presupunea indepartarea stratului de dale si pamant, coborarea acestora jos in curtea blocului, refacerea hidroizolatiei doar cu straturi de membrane cu strat superior de ardezie (terasa necirculabila), celalalt deviz presupunea refacerea terasei in aceeasi forma, adica indepartarea provizorie a celorlalte doua straturi (dale si pamant), refacerea hidroizolatiei cu membrane, acoperirea la loc cu celelalte doua straturi, respectiv nisip si dale. Evident ca costurile ce le implica cel de-al doilea deviz erau mult mai mari, drept pentru care, primul sau deviz a fost cel ales dintre inca alte doua, ale altor firme, ce presupuneau tot aceleasi lucrari la costul cel mai mic posibil.
Pentru lucrarea respectiva s-a oferit 10 ani garantie. Acum, in al optulea an, a fost chemat sa repare ceva la o gaura de scurgere a unei terase de balcon ce de fapt doar avea problema ca se infunda frecvent cu gunoaie/frunze).
Fiind acolo, un locatar al blocului i-a spus ca daca nu reface fara niciun cost toata terasa, de data aceasta si cu 5cm polistiren extrudat, va da in judecata asociatia iar aceasta la randul ei va da in judecata pe varul meu pe motivul ca in urma cu 8 ani nu a refacut terasa in exact acelasi mod precum era ea, necirculabila adica (cu dale, etc)....
In contractul acela sunt descrise lucrarile intr-un mod oarecum sumar, deloc detaliat... adica: indepartare dale si pamant, executie hidroizolatie terasa cu membrane bituminoase si cam atat.
Dupa executia lucrarilor, s-a intocmit un proces verbal de inspectare a conformitatii lucrarii si predare/primire, semnat de vreo patru locatari (cei de la ultimul etaj al blocului respectiv), intr-un singur exemplar, care a ramas la asociatie. Pentru caratul pamantului si dalelor coborate jos in curte, asociatia nu a dorit sa specifice in contract spunand ca se ocupa ei.
Aceasta este povestea....Varul meu, speriat, a consultat deja un avocat; acesta i-a spus ca sa stea linistit ca e greu ca locatarul ce-l ameninta cu tribunale sa poata castiga in prima faza un proces cu asociatia de locatari (cu toate ca daca e sa se priveasca interesul asociatiei, ar fi evident in interesul lor ca sa li se refaca terasa, inclusiv o noua hidroizolatie degeaba, acum la 8 ani mai tarziu), dat fiind ca totusi ei au ales un deviz, ei au semnat un contract in care nicidecum nu era descrisa refacerea terasei cu dale inclusiv (cu toate ca acea descriere e oarecum sumara, neexistand si un cuvant "cheie" de genul, sa zicem, "indepartare definitiva" a dalelor, etc), si cineva a semnat la urma urmei si un proces verbal de primire a lucrarii (chiar de varul meu nu are un exemplar al PV, e oricum de la sine inteles ca asociatiile, conform legii, fac asemenea PV-uri.)
Cu toate acestea el tot nelinistit este, deoarece se gandeste ca daca totusi va ajunge sa se judece si daca exista si cele mai mici sanse sa primeasca vreo hotarare impotriva sa, costurile finale, judecati plus refacerea in conditiile cerute inseamna pentru el (fiind o firma f mica, ce nu are decat cateva lucrari pe an in sezonul cald, adica "el si cu el doar") probabil cam munca sa pe un an intreg. El se nu se considera deloc vinovat, cel mult doar isi da seama acum cat de gresit este ca nu a folosit contracte care sa fie eventual facute de avocati special pentru el, care sa fie concepute de asemenea masura incat sa poate anticipa orice posibila chestiune, sa nu lase nici cel mai mic loc de eventuale interpretari, etc....nu el a ales ca lucrarea de atunci sa se faca in acest mod in care s-a facut si nu altfel... Totul se rezuma la costuri iar asociatia a ales atunci pretul mic.
Va rog deci, mai ales pe cei cu cunostinte juridice, daca puteti sa va dati o parerea... In cazul descris, ce sanse ar fi in cazul cand amenintarile cu judecata al locatarului respectiv s-ar si materializa?

#2
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu spun sa doarma linistit daca lucrarea s-a executat corect... chiar daca se ajunge la procese inutile, o sa iasa la pensie pana se termina treaba Posted Image
In schimb daca se stie cu "musca pe caciula"...

Edited by rumlegok, 06 May 2017 - 13:27.


#3
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
In plus, vorba aia, un alt SRL se face intr-o zi :)

#4
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

View Postrumlegok, on 06 mai 2017 - 13:25, said:

In schimb daca se stie cu "musca pe caciula"...
Nicidecum nu se simte cu "musca pe caciula"... Am precizat mai sus care sunt temerile si nelinistile sale.

View PostBogzaG, on 06 mai 2017 - 13:25, said:

ai foarte multe amanunte despre activitatea varului tau.
Da, desigur ca am... aseara venisera, el si sotia sa, invitati fiind la masa de catre noi, iar toata seara -in loc sa fie una de relaxare si buna dispozitie- s-a transformat intr-un dialog pe seama problemei relatate mai sus.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAroundYou, on 06 mai 2017 - 13:17, said:

Pentru lucrarea respectiva s-a oferit 10 ani garantie. Acum, in al optulea an, a fost chemat sa repare ceva la o gaura de scurgere a unei terase de balcon ce de fapt doar avea problema ca se infunda frecvent cu gunoaie/frunze).
Fiind acolo, un locatar al blocului i-a spus ca daca nu reface fara niciun cost toata terasa, de data aceasta si cu 5cm polistiren extrudat, va da in judecata asociatia iar aceasta la randul ei va da in judecata pe varul meu pe motivul ca in urma cu 8 ani nu a refacut terasa in exact acelasi mod precum era ea, necirculabila adica (cu dale, etc)....


1.
Eu stiu asa" Imi cumpar masina, garantie 5 ani.
Imi cade pompa de benzina dupa 4 ani si 10 luni.
Nu cred ca-mi va inlocui nimeni toata masina. Garantie inseamna reparatie nu inlocuire in limita aia

2.
NU EXISTA amenintare cu judecata.

3.
Daca vine unu la mine si-mi spune ca da in judecata pe altcineva, eu imi aprind o tigare
Chiar daca nu fumez.

Edited by althea, 06 May 2017 - 14:44.
n-a dibuit nimic, era flame :)


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAroundYou, on 06 mai 2017 - 13:17, said:

Dupa executia lucrarilor, s-a intocmit un proces verbal de inspectare a conformitatii lucrarii si predare/primire, semnat de vreo patru locatari (cei de la ultimul etaj al blocului respectiv), intr-un singur exemplar, care a ramas la asociatie.

Cam asta spune tot..... Bineinteles procesele verbale trebuie sa aiba stampila si semnatura presedintelui asociatiei. In caz contrar insa nu s-a facut receptia corecta a lucrarii.

Nu inteleg cum  procesul verbal a ramas la asociatie din moment ce constructorul are nevoie de el in special. In mod normal se fac 2 exemplare.

Edited by bumpocbum, 06 May 2017 - 13:52.


#7
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostTsunnnami, on 06 mai 2017 - 13:48, said:


1.
Eu stiu asa" Imi cumpar masina, garantie 5 ani.
Imi cade pompa de benzina dupa 4 ani si 10 luni.
Nu cred ca-mi va inlocui nimeni toata masina. Garantie inseamna reparatie nu inlocuire in limita aia

Aici e cumva gresit, inseamna aducerea la conformitate... daca nu se poate aduce la conformitate prin reparatie (sau e nerentabil sa faci asta prin reparatie) atunci se inlocuie.
La masini e evident ca nu se practica asta cu inlocuirea masinii ci se repara (inlocuieste piesa), dar la telefoane, TV, etc se practica destul de des inlocuirea totala a deviceului sau banii inapoi.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 06 mai 2017 - 13:48, said:

Garantie inseamna reparatie nu inlocuire in limita aia
Daca tin eu bine minte se repara o piesa doar daca valoarea reparatiei nu depaseste valoarea de nou a piesei respective.
E valabil si la tv, telefoane, etc.

Edited by bumpocbum, 06 May 2017 - 13:58.


#9
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Tsunnnami@
1-In problema expusa de mine, lucrurile sunt de alta natura. Nicidecum nu se face vorbire ca ar putea sa fie chestiuni legate de garantii... Este vorba ca celalalt reclama ca ce este acum nu e cum era inainte.
2-Corect. Nu stiam ce titlu sa pun topicului, am pus si eu ce mi-a venit in minte, fara sa stau mult pe ganduri.
3-Corect si bine faci probabil. Sunt insa si oameni care nu dorm bine noaptea daca cred ca ceva, cumva, fie si indirect, ar putea sa ii afecteze cumva.

Edited by althea, 06 May 2017 - 14:44.
raspuns la mesaje sterse


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa nu mai existe discutii sa ceara SCRIS de la asociatie un duplicat al proceselor verbale de conformitate/predare primire. Asociatia de locatari are forma juridica si este obligata sa pastreze aceste inscrisuri.

Dupa ce obtii duplicatele consulti avocatul eventual daca mai este nevoie.

Daca procesele verbale sunt ok evident ca lucrarea s-a executat corect.

Inca o treaba, actele si cele datorate statului sa fie in regula....

Edited by bumpocbum, 06 May 2017 - 14:17.


#11
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

View Postbumpocbum, on 06 mai 2017 - 13:49, said:

1-Bineinteles procesele verbale trebuie sa aiba stampila si semnatura presedintelui asociatiei. In caz contrar insa nu s-a facut receptia corecta a lucrarii.

2-Nu inteleg cum  procesul verbal a ramas la asociatie din moment ce constructorul are nevoie de el in special. In mod normal se fac 2 exemplare.
Par foarte corecte observatiile tale. Am descris doar cum mi s-a relatat si mie.
1-E posibil ca acel PV sa aiba acea stampila, chiar de presedintele nu fusese prezent, caci la urma urmei, asociatia este cea interesata sa aiba acte in regula pentru orice, conform legii.
2-Si eu i-am zis exact acelasi lucru, dar....

View Postbumpocbum, on 06 mai 2017 - 14:13, said:

Ca sa nu mai existe discutii sa ceara SCRIS de la asociatie un duplicat al proceselor verbale de conformitate/predare primire. Asociatia de locatari are forma juridica si este obligata sa pastreze aceste inscrisuri.
Dupa ce obtii duplicatele consulti avocatul eventual daca mai este nevoie.
Daca procesele verbale sunt ok evident ca lucrarea s-a executat corect.
Inca o treaba, actele si cele datorate statului sa fie in regula....
I-am spus si eu aseara sa ceara o copie a acelui PV... Mi-a raspuns ca daca se fac aia ca nu-l au si il dau pierdut... la urma urmei, asociatia pentru lipsa a unor acte poate sau nu sa ia doar vreo amenda de la Primarie...nimic deosebit... In caz ca isi dau seama ca tocmai o eventuala lipsa a acelui PV i-ar putea ajuta cu ceva... Cu toate ca, la ce naiba sa-i ajute? La urma urmei, daca ar fi considerat asociatia ca e ceva in neregula, ar fi actionat in judecata in urma cu 8 ani...

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa ii dea raspuns asociatia in scris ca nu mai au procesul verbal. Dar sincer ma indoiesc ca au tupeul sa faca asa ceva.

Edited by bumpocbum, 06 May 2017 - 14:41.


#13
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Probabil vre-un comentator dasta de bloc. Am si eu cativa, cel mai bine este sa ii ignori :). Deja te-ai dus prea departe cu avocatul.

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
In momentul in care asociatia a facut plata trebuia sa aiba PV de receptie. Altfel nu aprobau cenzorii achitarea facturii.

#15
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Intreb și eu...asociația sau varul tău,  a făcut măcar  o data pe an o revizie?
Dacă nu, e greu sa stabilești vinovatul.
Important, cine trebuia sa facă reviziile.....cred ca răspunde.
Plus, au fost respectate condițiile?adică nedepozitarea unor lucruri banale poate aduce probleme.
Varul tău când mai merge pe acolo trebuie sa aibă ochi, poze, etc.
Acoperișul ca sa reziste sunt condiții, ele trebuie respectate.

#16
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
ddaannii@
Din ce am inteles eu (si cred ca reiese si din postarea initiala), pertotal hidroizolatia in sine nu are probleme nici acum si nici in acesti 8 ani de cand a fost reparata. Fusese chemat zilele trecute doar ca se infundase o teava din terasa unui balcon (mizerii aduse de pasarele, frunzulite)...motivul oricum nu fusese unul serios pentru care hidroizolatia sa fi necesitat oarecari reparatii ori microreparatii. Deci hidroizolatia (in sensul contractului la care cazusera atunci de acord) a fost bine executata. Problema e doar ca un anume locatar reclama acum, la opt ani de la reparatii, ca terasa nu mai este precum in trecut, circulabila, cu dale, etc, drept pentru care i-a spus ca are pretentia sa vina si sa puna si polistiren extrudat precum si inca un strat final de membrane, ca altfel cica va da in judecata el asociatia si apoi aceasta pe el. Intre timp, la asociatie (una maricica, de mai multe blocuri), nu mai exista nici presedintele de atunci, nici acelasi executiv... Se pare ca la discutiile dintre varul meu si acel locatar era de fata si presedintele actual care cica parea sa incline a fi de acord cu ce se vorbea... adica parea chiar interesat de ideea ca poate varul meu ar trebui acum sa vina sa faca o alta lucrare gratuita, de data aceasta si cu termoizolatie...ca fapt "reparatoriu" ca nu mai e terasa circulabila dupa lucrarile din urma cu aia opt ani.  
Nici nu-i mai dau acum telefon sa-l intreb dar, presupun ca pentru a acorda asemenea garantii lungi, probabil au avut si niste termene pentru inspectia vizuala periodica a lucrarii in toti acesti ani ce s-au perindat.

#17
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Daca tot s-a executat corect, cum a vrut asociatia de la inceput si nu e nicio problema cu lucrarea de ce sa fie dat in judecata? Sa stea linistit.

Sunt multe personaje care ameninta cu judecata pentru orice.

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
În contract ce scrie? Aia e singura chestie care contează, restul sînt povești la un pahar...
Firește că acelora le-ar surîde o revizie a terasei fără plată, drept pentru care eu aș verifica contractul. Dacă tot ce scrie acolo s-a făcut, le bagă contractul sub nas și le zice să stea în banca lor. După aia recomand să nu mai discute cu cetățenii aceia decît în scris. Au pretenții - în scris, semnate și datate. Mulți sînt viteji la vorbe dar cînd e de scris și semnat se liniștesc brusc...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate