Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Internet mobil Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Salut!
O sa fiu plecat de luni pana sâmbătă în Germania și o sa am nevoie de internet mobil (în principiu pentru google maps). Am văzut ca Vodafone au o opțiune de roaming pe zi, unde cu 3 euro ai 300 de MB ce se consuma din extraoptiunea pe care o ai activa pe cont. Ce nu înțeleg eu e dacă trebuie sa mai plătești și tariful ala de 5 eurocenți/MB. A mai încercat cineva?

Alternativ, as putea sa iau de pe acolo o cartela de la un operator local unde cu 10 euro am 1 GB de net, dar nu știu cât de ușor vând aia pre pay cetățenilor străini

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Exista si harti off-line!Posted Image

#3
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Salut, newbie13! Platesti cei 5 eurocenți/MB doar daca nu activezi Roaming pe zi sau daca depasesti unitatile incluse intr-o zi, cele 100 de minute sau SMS-uri sau 300 de MB. Dar iti putem recomanda activarea Ofertei 8, in paralel cu extraoptiunea pe care o ai deja. Pentru 8 euro primesti trafic de net si beneficii nationale, dar si 2000 de minute sau MB de net disponibile in roaming https://www.vodafone...index.htm#tab-1

#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ce tarif de 0.05 € ?  Daca ai internet inclus in abonament, platesti doar tariful acela de roaming pe zi.  Se plateste doar la prima conectare (sau primul apel) dupa ora 00.00 apoi, pana la ora 24.00, nu mai conteaza ce faci, cat timp nu-ti depasesti abonamentul.

Si ce abonament ai ?  La RED  auzeam ceva ca nu se mai plateste nimic pt roaming, dar nu stiu daca-i valabil si pt abonamentele existente sau doar pt cele noi.

#5
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Nu am abonament, am pre pay.
@Vodafone
Dacă activez opțiunea de 8 euro, nu voi fi nici acolo taxat pentru fiecare MB? Asa înțelesesem de pe site, întrucât e undeva un tabel în care se specifica și tariful cu extraoptiune activa. Sau tariful ala se aplica doar la depășirea beneficiilor incluse, în acest caz 7 GB?

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
@ Vodafone, ne poti lamuri in privinta abonamentelor RED vechi ?
Multumesc !

#7
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008


View PostVodafone, on 06 mai 2017 - 12:00, said:

Pentru 8 euro primesti trafic de net si beneficii nationale, dar si 2000 de minute sau MB de net disponibile in roaming https://www.vodafone...index.htm#tab-1

Eu știu că la prepay primești în roaming doar 2000 Cvt și vei plătii dacă ai credit pentru fiecare apel primit, e adevarat?
Am întâlnit caz în care dacă suna din roaming către Ro se consuma din minutele internaționale disponibile în oferta 8.

#8
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Vodafone se lauda pe TV ca au scos tarifele de roaming in UE si beneficiezi de ofertele de aici chiar daca pleci in alta tara in UE. Se pare ca nu e chiar asa adevarat dupa raspunsurile date aici si ca inca este necesara activarea unei optiuni de roaming cu tarif special.

Edited by alexupit, 06 May 2017 - 12:40.


#9
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Baga oferta 8 pe Prepay. Am fost plecat in Ungaria si am avut 2GB net, nu am fost taxat pentru apelurile primite, am si sunat, nicio problema.

#10
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Cred ca pana la urma o sa merg pe oferta 8, din câte înțeleg am 2 GB de net. Minutele din roaming nu ma interesează în mod special. În plus, îmi expira între timp opțiunea din tara (7), deci e tocmai bine, când ma întorc o sa pot folosi restul beneficiilor din opțiunea 8 în România

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
https://play.google.....app.maps&hl=ro

offline

#12
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
La ofertele de 8/10/12 euro, pe langa traficul national de 7000/7000/11000 MB se mai acorda 2000 de unitati (minute/sms/MB) disponibile in Spatiul Economic European (Uniunea Europeană + Islanda, Norvegia și Liechtenstein). Apelurile primite sunt gratuite. Tariful de 5 eurocenti/ minut/SMS/MB este perceput la depasirea celor 2000 de unitati.

@Barboso, in functie de costul fiecarui abonament pentru clientii existenti, se va oferi o cantitate de date si in roaming, lunar, pentru clientii existenti. Te vom notifica in jurul datii de 15 iunie.

#13
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ceva net si voce am si-n abonamentul actual (vreo 20€), dar destul de putin, chiar nu mai stiu cat.
OK, asteptam vesti despre cresterea portiei.

Edited by Barboso, 06 May 2017 - 20:00.


#14
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

View Postnewbie13, on 06 mai 2017 - 11:44, said:

Salut!
O sa fiu plecat de luni pana sâmbătă în Germania și o sa am nevoie de internet mobil (în principiu pentru google maps). Am văzut ca Vodafone au o opțiune de roaming pe zi, unde cu 3 euro ai 300 de MB ce se consuma din extraoptiunea pe care o ai activa pe cont. Ce nu înțeleg eu e dacă trebuie sa mai plătești și tariful ala de 5 eurocenți/MB. A mai încercat cineva?

Alternativ, as putea sa iau de pe acolo o cartela de la un operator local unde cu 10 euro am 1 GB de net, dar nu știu cât de ușor vând aia pre pay cetățenilor străini

View Postalex_bv2001, on 06 mai 2017 - 12:46, said:

Baga oferta 8 pe Prepay. Am fost plecat in Ungaria si am avut 2GB net, nu am fost taxat pentru apelurile primite, am si sunat, nicio problema.
Posted Image Eu utilizez de săptămâni bune Posted Image  oferta 8 pe un SIM 'Vodafone-Ro' Prepay. Am fost prin Ungaria si Austria, sunt așa cum am spus mai devreme în sud-vestul Germaniei de o bună bucată de vreme și încă nu am reușt să consum doar 635 din cele 2000 de unități CVT  valabile în Roaming în U.E. , nu am fost taxat pentru apelurile primite, am si sunat, navighez pe diverse site-uri și utilizez rețele sociale, nu am avut și nu am absolut nicio problema.

Edited by TheStarkestTruthMatters, 07 May 2017 - 16:19.


#15
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Trebuie făcute ceva setări pentru internet în roaming?
Aștept următorul zbor și stau pe wi fi ul din aeroport ca datele nu mi merg. Sa sun în ro pot, dar aparent nu la nr special pus de Vodafone pe site.
Ați mai întâlnit problema asta?

#16
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Atunci nu pricep de ce nu funcționează internetul

#17
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
Normal ca sunt pe Vodafone dacă scriu aici.
Acum are semnal de la Vodafone De. Numărul de telefon e într-adevăr portat la Vodafone dar nu cred sa fie asta problema, l am portat de mult timp.
La apn selectează automat euinternet, dar nu funcționează. Din setările telefonului am bifat roaming de date, deci nu cred ca aia e problema.

Am rezolvat:
Aparent era bifat pe undeva roaming în EU și cumva nu trebuie???

Edited by newbie13, 08 May 2017 - 17:09.


#18
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postnewbie13, on 08 mai 2017 - 17:06, said:


Am rezolvat:
Aparent era bifat pe undeva roaming în EU și cumva nu trebuie???

Daca ai IPhone, EU Internet trebuie dezactivat. Optiunea respectiva se refera la altceva, e vorba de APN separat daca ai un contract temporar in tara gazda, serviciu inca nedisponibil in UE.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate