Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

interzis cu exceptia riveranilor.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,250
  • Înscris: 06.07.2007
Se da un drum judetean oarecare pe care se efectueaza lucrari diverse in principal la linia ferata aflata de-a lungul drumului respectiv. Acest lucru se intampla de vreo 3 ani. In tot acest timp la intrarea pe drumul respectiv e montat un panou cu accesul interzis, cu exceptia riveranilor. Problema e ca drumul acela are in total o lungime de 15 km, 3 localitati pe traseu si e cea mai scurta varianta de a ajunge la un drum european.
Acuma, pe mine nu ma deranjeaza neaparat, un ocol de vreo 10 km ca sa evit acel drum, de altfel circulabil si sa ajung unde doresc.
Ma intreb insa, ce se intampla daca vreau sa merg in vizita la cineva pe raza unei localitati din cele 3 aflate pe traseu, si ma opreste politia pentru incalcarea restrictiei?
Pe acel drum circulam si eu la fel ca toata lumea, ocazional cand aveam nevoie. Pana cand m-a oprit un politist acum un an si m-a luat la bani marunti. De atunci il evit.

#2
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Despre drumul ce duce la Alba Iulia prin Sintimbru este vorba ? Daca nu, acel drum este la fel cum zici tu. Eu ma duc intotdeauna pe acolo, m-a oprit politia ca circulam cu viteza dar nu au avut treaba ca de ce ma duc pe acolo si de multe ori au stat la panda dar nu m-au oprit nicidata. Mai toata lumea merge pe acolo, inclusiv autobuzele. Daca tot o sa comenteze ceva le zic ca ma duc la niste prieteni in vizita :))

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,250
  • Înscris: 06.07.2007

 logy, on 06 mai 2017 - 10:05, said:

Despre drumul ce duce la Alba Iulia prin Sintimbru este vorba ? Daca nu, acel drum este la fel cum zici tu. Eu ma duc intotdeauna pe acolo, m-a oprit politia ca circulam cu viteza dar nu au avut treaba ca de ce ma duc pe acolo si de multe ori au stat la panda dar nu m-au oprit nicidata. Mai toata lumea merge pe acolo, inclusiv autobuzele. Daca tot o sa comenteze ceva le zic ca ma duc la niste prieteni in vizita Posted Image)
e vorba de 2 drumuri: Santimbru de care zici e unul din ele si Alba-Vintu de Jos- Pianu de jos e altul. Dar in topic vorbeam exclusiv de ala prin Santimbru.
Eu stiam ca e normal ca asemenea interdictii sa fie puse pe drumuri infundate nu pe trasee de km intregi in care se gasesc diverse localitati.
Iar daca treci pe acolo cu o masina inmatriculata in alt judet, asa cum am eu, sunt toate sansele sa te ia la intrebari

Edited by dan1980_25, 06 May 2017 - 10:13.


#4
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Cerere scrisa la administratia de drumuri depusa cu numar de inregistrare ca sa primiti raspuns in 30 de zile. Sunt obligati sa raspunda. Cereti informatii despre motivul lucrarilor, termenul limita de finalizare si rutele alternative de a ajunge intr-una din cele 3 localitati. Dupa expirarea termenului puteti face o a doua cerere in care specificati ca, in urma raspunsului din prima cerere, intervalul de restrictie a expirat iar drumul sa revina la statutul initial, daca nu exista alt motiv de interdictie, asa avand si dv. dreptul de a circula pe acesta. Daca nu ma insel, daca nu primiti raspuns la aceasta a doua cerere, se considera aprobare tacita si revenirea drumului la situatia initiala se face automat.
Este interesant cum raspund institutiile publice cand cineva face cerere dupa cerere cu articole din lege si direct la tinta. Foarte repede.
Metoda aceasta se poate folosi in instanta pentru a cere daune si reparatii la autoturism din cauza drumului ocolitor mai lung.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La Santimbru trec eu pe el cand ies din Blaj si merg spre Alba. Nu are nimeni treaba, au facut trecere pe sub calea ferata si pe ceva stradute, in sensul de mers spre Blaj e mai nasol ca ocolesti pe drumul acela pietruit cam 2-3 km. . La Vintu nu prea imi place ca trebuie sa iesi pe drumul de Pianu si atunci prefer sa merg prin Sebes.  La Pianu poti intra pe Vintu fara probleme daca mergi de la Alba. Eu merg spre Deva de obicei.
  Daca te opreste zici si tu ca mergi in vizita la un prieten din localitate. Pe mine nu m-a oprit nimeni niciodata.

Edited by PoeOvidiu, 06 May 2017 - 10:21.


#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 The Stressmaker, on 06 mai 2017 - 10:13, said:

Cerere scrisa la administratia de drumuri depusa cu numar de inregistrare ca sa primiti raspuns in 30 de zile. Sunt obligati sa raspunda. Cereti informatii despre motivul lucrarilor, termenul limita de finalizare si rutele alternative de a ajunge intr-una din cele 3 localitati. Dupa expirarea termenului puteti face o a doua cerere in care specificati ca, in urma raspunsului din prima cerere, intervalul de restrictie a expirat iar drumul sa revina la statutul initial, daca nu exista alt motiv de interdictie, asa avand si dv. dreptul de a circula pe acesta. Daca nu ma insel, daca nu primiti raspuns la aceasta a doua cerere, se considera aprobare tacita si revenirea drumului la situatia initiala se face automat.
Este interesant cum raspund institutiile publice cand cineva face cerere dupa cerere cu articole din lege si direct la tinta. Foarte repede.
Metoda aceasta se poate folosi in instanta pentru a cere daune si reparatii la autoturism din cauza drumului ocolitor mai lung.
Si conform L544/2001 privind accesul la informatii publice, se poate cere si valoarea contractului

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,521
  • Înscris: 07.02.2003

 dan1980_25, on 06 mai 2017 - 09:55, said:

Se da un drum judetean oarecare pe care se efectueaza lucrari diverse in principal la linia ferata aflata de-a lungul drumului respectiv. Acest lucru se intampla de vreo 3 ani. In tot acest timp la intrarea pe drumul respectiv e montat un panou cu accesul interzis, cu exceptia riveranilor. Problema e ca drumul acela are in total o lungime de 15 km, 3 localitati pe traseu si e cea mai scurta varianta de a ajunge la un drum european.
Riveranii pot solicita la consiliul local ca daca sunt probleme cu cladirile si solul sa nu mai permita accesul neriveranilor si mai ales a masinilor mari.
Adica mai exact se interzice tranzitul pe acolo.

Edited by andreic, 06 May 2017 - 11:16.


#8
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Am facut naveta 2 ani de zile printr-o zona doar pentru riverani si nu m-a oprit nimeni, deci nu-ti bate capul inutil.

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,250
  • Înscris: 06.07.2007

 andreic, on 06 mai 2017 - 11:05, said:

Riveranii pot solicita la consiliul local ca daca sunt probelme cu cladirile si solul sa nu mai permita accesul neriveranilor si mai ales a masinilor mari.
Adica mai exact se interzice tranzitul pe acolo.
ma mir ca nu au cerut inca asta cei care locuiesc in Busteni si Sinaia si Predeal.
Man, eu vorbesc de un drum judetean destul de important, asfaltat, cu legaturi  in ambele capete, 15 km lungime.
Daca era vorba de o strada oarecare in centrul Brasovului, da, e asa cum zici, in 3 minute se ocoleste pe o strada paralele si gata. Sau se merge pe jos.
Dar aici e vorba de o alta situatie.

Edited by dan1980_25, 06 May 2017 - 11:15.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,521
  • Înscris: 07.02.2003

 dan1980_25, on 06 mai 2017 - 11:11, said:

ma mir ca nu au cerut inca asta cei care locuiesc in Busteni si Sinaia si Predeal.
Acolo e drum national si european. Deciziile de la nivel local pot viza doar comunale si cel mult judetene iun functie de jurisdictie. Mai mult deciziile se iau in interesul local nu contra.
Si la noi in capitala exista stradute "residents only"... aici lumea se lupta cu consiliile pentru alte chestii gen zona rezidentiala, viteza mica si proioritate pietonala Posted Image Exista stradute mici, inguste, iesirile din curti dau in strada, care au regim normal auto desi ar trebui restrictionat pentru a preveni accidentele in special cu copii. Destui nebuni forteaza stradute mici la viteza in special ca sa fenteze aglomeratia de pe bulevardul paralel...

Edited by andreic, 06 May 2017 - 11:23.


#11
keff fatma

keff fatma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2007

 dan1980_25, on 06 mai 2017 - 09:55, said:

Se da un drum judetean oarecare pe care se efectueaza lucrari diverse in principal la linia ferata aflata de-a lungul drumului respectiv. Acest lucru se intampla de vreo 3 ani. In tot acest timp la intrarea pe drumul respectiv e montat un panou cu accesul interzis, cu exceptia riveranilor. Problema e ca drumul acela are in total o lungime de 15 km, 3 localitati pe traseu si e cea mai scurta varianta de a ajunge la un drum european.
Acuma, pe mine nu ma deranjeaza neaparat, un ocol de vreo 10 km ca sa evit acel drum, de altfel circulabil si sa ajung unde doresc.
Ma intreb insa, ce se intampla daca vreau sa merg in vizita la cineva pe raza unei localitati din cele 3 aflate pe traseu, si ma opreste politia pentru incalcarea restrictiei?
Pe acel drum circulam si eu la fel ca toata lumea, ocazional cand aveam nevoie. Pana cand m-a oprit un politist acum un an si m-a luat la bani marunti. De atunci il evit.
RIVERÁN, -Ă I. adj. (despre țări, regiuni etc.) situat pe malul unei ape; mărginit, străbătut de un curs de apă. II. s. m. cel care locuiește pe malul unei ape. (< fr. riverain)

#12
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 23.06.2004
Nu stiu daca e corect sau nu dar presupun ca se foloseste definitia de mai jos:

Quote

HOTĂRÂRE pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 1777/2004 [...]
Art. I Hotărârea Guvernului nr. 1777/2004 privind introducerea restricţiei de circulaţie pe unele
sectoare de autostrăzi şi de drumuri naţionale europene (E) pentru vehiculele rutiere, altele decât cele
destinate exclusiv transportului de persoane, în zilele de vineri, sâmbătă, duminică şi de sărbătoare
legală, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I nr.1029 din 8 noiembrie 2004, cu
modificările ulterioare, se modifică şi se completează dupa cum urmează:
1. Articolul 2 se completează cu o nouă definiţie, după cum urmează:
„- riveran - orice persoană fizică ori juridică ce are domiciliul/sediul social sau punctul de
lucru declarat la registrul comerţului pe unul dintre sectoarele restricţionate prevăzute în anexa nr. 1
sau în localităţile pentru care singura cale de acces la un drum naţional se află pe unul dintre
sectoarele restricţionate prevăzute în anexa nr. 1.


PS: Nu intotdeauna dex-ul bate cu termenii utilizati in legislatie. Vezi recentul caz cu tractoarele agricole care NU sunt autovehicule.

Edited by aladdin2k, 08 May 2017 - 07:43.


#13
seattle33

seattle33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.12.2012
ok... topicul e vechi dar am o nelamurire... In urma cu cateva zile intru cu masina pe o strada cu sens unic, semnul de circulatie neavand niciun panou aditional la intrarea pe strada. La capatul strazii fiindca intentionam sa fac stanga, m-am incadrat pe banda din stanga (asa cum am invatat la scoala de soferi). In acel moment ma trezesc in fata cu un autovehicul care intra pe strada pe sens interzis. Si iata-ne fata in fata fiecare avand dreptatea lui (el spunand ca e riveran si ca la intrarea pe strada panoul cu sensul interzis are un panou aditional in acest sens, eu nestiind ca strada e interzisa cu exceptia riveranilor din cealalta parte). Cine are dreptate? Problema asta interzis cu exceptia riveranilor nu trebuia amplasata si in cealalta parte? oricum acest interzis cu exceptia riveranilor mi se pare o stupizenie. Ori e interzis ori nu e deloc. E ca in gluma aceea in care magazinul e deschis zilnic cu exceptia zilelor de luni marti miercuri joi vineri sambata si duminica.

#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,531
  • Înscris: 30.07.2007
Pune link cu locatia ca n-am mai auzit de asa ceva :)

#15
seattle33

seattle33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.12.2012
Poti vedea clar daca intri pe google street view strada Trandafirilor Viseu de Sus Maramures (eram in concediu la mocanitaPosted Image )

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,531
  • Înscris: 30.07.2007
Am vazut, dupa parerea mea e o aberatie.
Strada aia n-ar fi trebuit sa fie marcata cu sens unic. Chiar sunt curios cum a obtinut Primaria avizul Politiei. Daca l-o fi obtinut.
Poate ar fi buna o reclamatie la Primarie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate