Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Ajutor eliminare miros congelator - carne descompusa

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Bassmann

Bassmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 12.08.2007
Buna ziua,

Am avut o pana de curent la apartament cat timp am fost plecat de acasa. M-am intors dupa 6 zile si am gasit carnea din congelator in descompunere. Am avut ficat de pasare, carne de miel si branza sarata.

Am spalat totul cu Domestos, am pulverizat alcool sanitar in abundenta si am lasat deschis sa se aeriseasca cu bicarbonat de sodiu inauntru, insa mirosul sangelui scurs a ramas impregnat in plasticul de pe fundul congelatorului.

Daca aveti vreo idee despre cum as putea scapa de miros, va rog sa imi spuneti. Nu este extraordinar de puternic cand congelatorul este deschis, dar dupa 10 minute cu usa inchisa pute, si nu imi vine sa bag ceva in el in acest moment.

Multumesc!

#2
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Un castron cu puding de vanilie bagat in frigider/congelator, 12 ore. Nu am probat ca sa stiu daca merge, dar soacra-mea insista de cand o stiu ca asta e cea mai sigura si usoara metoda pentru indepartarea mirosului urat din frigider/congelator.

#3
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Il cureti frumos si bagi o lamaie taiata in doua.

#4
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Branza in congelator?
N-am mai auzit de reteta asta.

Ca sa revin, incearca cu Cillit Bang Verde daca solutiile "babesti" cu otet, lamaie, etc le-ai epuizat. Am observat ca se pricepe la scos mirosuri.
https://www.carrefou..._750ml-13016140

Edited by rumlegok, 06 May 2017 - 01:41.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ca idee, cei de la SANO (Israel) au niste produse "casnice" destul de bune si destul de diversificate fata de brandurile "clasice". Poti incerca:
http://www.emag.ro/s...9/pd/DG2WF3BBM/ si
http://www.emag.ro/s...9/pd/D44X1BBBM/ (intr-un frigider fara prea multe odori suspecte, isi face treaba foarte bine...  posibil sa rezolve si problemele "din congelator")

#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Plasticul este un material poros, pori in care au intrat substantele puturoase. Asadar cu orice dai, trebuie lasat mai mult timp sa intre adanc in porii aia. Alcoolul se evapora destul de repede.

#7
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
Pune in jumatate din suprafata  adrei gras .
Testat 100% pe remorci frigorifice care au avut aceleasi probleme cu mirosuri ciudate .

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Am inteles ca si bicarbonatul de sodiu ar fi bun. Pune un strat consistent si lasa-l sa actioneze cateva ore sau peste noapte.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si cateva bucati de mangal, carbune de lemn. Este un bun absorbant de mirosuri.

#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrumlegok, on 06 mai 2017 - 01:38, said:

Branza in congelator?
N-am mai auzit de reteta asta.

Ghinion.
Nu-i nici o reteta.
Doar ca in congelator branza si/sau casul se pastreaza perfect.

#11
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Eu am pus pe fiecare gratar,in congelator si in cuva de legume cate o jumatate de lamaie.

#12
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Eu cu bicarbonat am scapat de miros intr-o lada frigorifica mica. Ideea este ca acel bicarbonat sa fie umed/umezit usor. Lasati pe zona aceea de pe plastic un strat consistent de parf de bicarbonat cateva zile. Repetati daca este nevoie.

#13
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postdan1980_25, on 06 mai 2017 - 08:12, said:

Ghinion.
Nu-i nici o reteta.
Doar ca in congelator branza si/sau casul se pastreaza perfect.
Si nu se impute la decongelare?
Adica branza pute natural, cand e "proaspata"... dupa un process de inghet-dezghet facut dupa ureche imi imaginez ca e si mai naspa :D

#14
Bassmann

Bassmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 12.08.2007
Momentan am turnat Domestos nediluat pe toata suprafata de jos si las asa pana maine ca sa intre in porii materialului si sa actioneze. Pe urma mai vad ce fac.

#15
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Strat de vopsea...

#16
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostBassmann, on 05 mai 2017 - 23:57, said:

Buna ziua,
Am avut o pana de curent la apartament cat timp am fost plecat de acasa. M-am intors dupa 6 zile si am gasit carnea din congelator in descompunere.
Am mai auzit de cazuri din astea cu pene de curent la apartamente tocmai cand locatarii erau plecati  de acasa pentru mai multe zile.
Cum dracului se facea ca de cate ori plecau de acasa bietii oameni pac si pana de curent.
Cand veneau acasa frigiderul varza .
Cautat explicatii cu electricieni de meserie si gasit raspunsul.
Locatarii cu penele de curent si cu frigiderele varza erau niste oameni care considerau ca politetea este facultativa erau niste ingamfati si deranjau pe toata lumea din bloc cu orice.
Cum viata bate filmul nu e greu pentru oricine sa intrerupa curentul din oricare apartament de la tabloul de sigurante de la parter.
Asa ca aviz amatorilor de comportament necivilizat!

Edited by owl1960, 07 May 2017 - 10:41.


#17
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Eu zic sa ne abtinem de a cataloga oamenii.
Ia spuneti-i electricianului dv. sa va explice ce se intampla cu o diferentiala de 16A cand intra apa la intrerupatorul becului de la frigider.

#18
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017

View PostThe Stressmaker, on 07 mai 2017 - 10:53, said:

Eu zic sa ne abtinem de a cataloga oamenii.
Ia spuneti-i electricianului dv. sa va explice ce se intampla cu o diferentiala de 16A cand intra apa la intrerupatorul becului de la frigider.
30 mA.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate