Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tinerii in Romania!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu zic ca nu exista nici o ruptura, doar ca cu trecerea timpului oamenii uita sa mai fie tineri sau au uitat ca si ei au fost tineri.

Aceasta poveste cu "tinerii" pentru mine e un never ending story:

Invatatoarea: copii de azi nu mai invata ca pe vremuri
Profesoara: tinerii de azi se gandesc numai la intalniri amoroase (ete fleoshc, ca ei se gandeau la nemurirea sufletului)
La faculta profesorul incepea cu "tineretul depravat"

Si asa mai departe. Sper sa nu ajung niciodata in tabara asta.

#38
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt 2 genuri de persoane: cei care exagerează, utiând că au fost şi ei tineri (poate unii au avut părinţi extrem de idioţi) şi cei care observă anumite comportamente negative care nu erau aşa de exagerate în trecut.

#39
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postrosix, on 07 mai 2017 - 08:36, said:

Adica cresterea bruta in cantitate, prduce automat calitate?

Evident. De asta de la câteva milioane de indivizi umani câţi erau în urmă cu circa 10 000 de ani pe Terra, creşterea numărului de oameni a adus şi creşterea calitativă a condiţiilor de trai. Şi asta se vede şi în prezent: dacă în urmă cu 100 de ani civilizaţia tehnologică era prezentă numai în Europa şi America de Nord, în prezent se extinde şi în Asia.

Ruptura e dată de progresul tot mai accelerat.

#40
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
se pare ca e ceva planetar in aer:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sz0o9clVQu8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am citit cu placere subiectul de fata si mai ales prima postare, cea a initiatorului, care este printre cele mai "de citit" mesaje din ultimul timp.

View Postsilviannetw, on 05 mai 2017 - 22:09, said:

Sunt subiectiv oricum dar va intreb pe cei care va apropiati de varsta mea sau cei care aveti copii, considerati ca este o ruptura de cultura, educativa intre generatii?
Simplitatea si frumosul care se gaseste acum in Moldova se regasea si in Romania in primii 10 ani dupa anii 89: si includem aici comportamentul, mentalitatea si caldura oamenilor.  Capitalismul este o sabie cu doua taisuri. AM importat bune si rele din vest. Asta am constatat noi, cei care am trait trecerea asta.
Cat despre ruptura de cultura, educativa intre generatii, este clar ca aceasta exista si se observa.  Si este cazul generatiilor care au apucat sa traiasca ceva ani in comunism, pentru cei nascuti inainte de 1970, si cazul generatiilor nascuti dupa 70.

#42
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMembruAnonim, on 08 mai 2017 - 07:24, said:

Simplitatea si frumosul care se gaseste acum in Moldova
Asa se zice la aia care n-au ce cumpara probabil. Ia tripleaza salarul in Moldova sa vedem cat de simplu si frumos o sa fie. Eu inca mai astept pozele alea sa vad ce frumos e la Chisinau.

#43
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View PostBursul, on 08 mai 2017 - 08:42, said:

Asa se zice la aia care n-au ce cumpara probabil. Ia tripleaza salarul in Moldova sa vedem cat de simplu si frumos o sa fie. Eu inca mai astept pozele alea sa vad ce frumos e la Chisinau.
Eu am afirmat ca sunt subiectiv! Nu inteleg de ce te incapatanezi sa doresti sa accepti si lucruri pe care le pierzi, le uiti...cum ar fi aparitia mugurilor sau cresterea ierbii...sau chiar faptul ca te-ai nascut in acest neam! Mergi si vezi ...si vei simti ca nu ai nevoie de poze. Atunci cand vei trece Prutul palmele se vor umezi pe volan, ti se pune un nod in gat...si in clipa aceia doresti culmea sa vorbesti cu toti cei care iti vor iesi in cale!

#44
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu cred că mai degrabă societatea de consum, nu capitalismul a distrus oamenii. Da' ce mai contează. Aş mai avea ceva de zis, da' mai contează, că pe urmă de mine vă veţi lua.

#45
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View Postdjl, on 08 mai 2017 - 21:33, said:

Eu cred că mai degrabă societatea de consum, nu capitalismul a distrus oamenii. Da' ce mai contează. Aş mai avea ceva de zis, da' mai contează, că pe urmă de mine vă veţi lua.
Toti ne-am dorit alceva in 89 ...sincer eram adaptat la acele vremuri! Eram ancorat intr-un regim cu limitari in evolutia individului ...iar acum sunt limitat multiplu: financiar, mental inclusiv ca varsta! Copii nostri nu au un sistem de referinta minimal de a intelege ce se intampla, de a determina riscurile si vulnerabilitatile societale in tara sau in afara. Nu au fost pregatiti in scoala pentru viata de zi cu zi, sunt rupti de traditii si obiceiuri, nu comunica la masa cu familia, numai stiu sa se aproprie sufleteste unii de altii! Pare trist...o fi si societatea de consum, o fi si regimul actual... ofi ce-o fi: DAR NU E BINE!

#46
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Chestii de genul ăsta nu s-au întâmplat numai în România. Dacă te duceai în Franţa, Italia, Germania, Suedia, Marea Britanie, S.U.A. până prin anii '80 precis găseai alt fel de oameni decât în ziua de azi.

#47
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View Postdjl, on 09 mai 2017 - 12:27, said:

Chestii de genul ăsta nu s-au întâmplat numai în România. Dacă te duceai în Franţa, Italia, Germania, Suedia, Marea Britanie, S.U.A. până prin anii '80 precis găseai alt fel de oameni decât în ziua de azi.
Cred ca ai dreptate! Globalizarea a avut si efecte nefaste in conjunctura impunerii atingerii obiectivelor multinationalelor! S-a dezechilibrat si raportul de putere in ultimii 30 de ani!

#48
bainamol

bainamol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2017
Se pare ca este o ruptura, de fapt, totul e o continuitate binevenita

#49
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Continutate cu ce?

#50
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă te referi la viaţă, da nu se va sfârşi omenirea. Dacă te referi la alte trăiri, nu ştiu ce să zic.

#51
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View Postbainamol, on 09 mai 2017 - 13:05, said:

Se pare ca este o ruptura, de fapt, totul e o continuitate binevenita
"La douaspe trecute fix!"

#52
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
O explicatie plauzibila ar fi: au disparut bunicii de la tara. A disparut "tara" cu taranii ei cu totul! A ramas doar praful acolo. Nu as vrea sa intru in detalii de ce s-a intimplat acest lucru.

Copiii imita atitudinea parintilor lor. In Romania esti de succes daca ai tupeu. Si ca sa poti sa furi de la stat ai nevoie de tupeu.
Tinerii invata unii de la altii. Cei care inteleg ce se intimpla se retrag si astfel ramin doar ... gastile!

#53
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postsilviannetw, on 05 mai 2017 - 22:09, said:

Am fost in Chisinau in august anul trecut! Aceasta scurta vizita de o saptamana mi-a lasat o impresie frumoasa despre acele meleaguri si in special despre oameni! Femeile, si tinere si in varsta, se imbracau cu gust fara sa epateze cu haine rupte, rujate excesiv,imbracate mulat sau vopsite provocator. Frumoase in simplitate si curatenie, cu personalitate si marea majoritate mandre ca si copilasii lor nou nascuti sunt romani! Totodata, intr-un sat uitat intre coline (Butuceni) am oprit masina sa admir peisajul mirific al unei zone carstice. Ca si cum as fi intrebat pamantul din neant a aparut un baiet de-alui Creanga de vreo 9 ani, cu fata prafuita, de unde doi ochi mari caprui ne privea zimbind cu dragoste, sugubat adresandu-ne: Is Vladislav de-aci din Butuceni, no-ti vrea sa va glasuiesc povestea din bunii nostri a lui Butuc si Sevastita? Ineditul situatiei, frumusetea copilului ce combina inteligenta cu arhaismele cursive in glas, pamantul intrerupt de ape ne-a curmat temporal existenta intr-o noua lume, regasita din suflet! Au fost momente unice..tot cu tineri si romani si rusi cu bun simt in discutii pe domenii diverse.. Apropos. mi-am adus aminte de Adrian, un copil de 5 ani ce-l intalnisem impreuna cu mama sa intr-un magazin de incaltaminte, imens, cu 4 etaje. Ma urmarea curios, totodata direct si serios...l-am intrebat Dragul meu cum te cheama? Adrian, raspunse el. Adrian ai zis....Hadrian a fost unul din cei cinci cei mai buni imparati ai imperiului roman! La care piciul catre mama sa: Vezi mama...am fost si imparat altadata!
Am povestit despre tineri, despre copii si cred ca ceea ce se intampla in jurul nostru aici in Bucuresti a capatat o alta dimensiune pe care cu greu o mai inteleg. Sunt copii nostri si au o caracteristica aparte, volubili, directi, emancipati, dornici de a capata bani cu putina munca, fara a avea responsabilitatea invatatului sau minimal al igienei din propria lor camera, dau mereu impresia ca detin adevarul suprem, ei le stiu pe toate, etc. Sunt subiectiv oricum dar va intreb pe cei care va apropiati de varsta mea sau cei care aveti copii, considerati ca este o ruptura de cultura, educativa intre generatii?
Eu care sunt mai in varsta decat tine (65 in cateva luni) iti zic ca este normal ca tinerii sa creaza ca detin adevarul suprem. Cred ca esste vorba de excesul de hormoni ....  ia ascultati aici :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z_ukXAkdvAs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Clar?

Si da este o ruptura culturala intre generatii ... inceputa de prin anii 60 si care a "explodat" in mai 68 ...
Dupa .. a inceput prosteala. Cica sa nu "inhibi" copilul . Sau ca nu ai timp. Sau alte prostii din astea, Asa ca unii parinti , cam din generatia mea, in loc sa sis coreteze copii (de 4-6 ani) au inceput ei sa zica "lu' mama" . Au negklojat educatia copiilor lor, i-au obvata ca au doar drepturi samd .
Iar dupa 90 a fost si mai rau  din acest pv . Nu ma luati cu "democratia" eu vorbesc desspre copii !!! Ori nu poate exista "democratie" in relatia parinte-copil de 8-13 ani! Bun, de acord ca daca ii oferi un cadou e mai bine sa fie ce ii place lui (daca se potriveste varstei) nu tie , ca este copilaria lui nu copilaria ta (sunt unii care vor sa isi recreze copilaria lor cum au vrut-o .. si nu prea mai tin cont de dorintele copilului) , sa ii cumperi inghetata pe care o vrea el nu aia care iti place tie samd. Insa daca este vorba de ora de culcare, de facut teme , samd nu este vorba despre "democratie" ci scuzati despre DRESURA! Ca daca nu il DRESEZI pana la 15 ani ai toate sansele sa te DRESEZE el pe tine dupa ce creste suficent de puternic
.
Si nu ma luati ca am o gandire "comunista" cand zic dresaj .. De fapt educatia are si scopul de a DOMESTICI copilul  exact cum obisnuiesti calul sa poarte hamuri ...
Ia inchipipuiti-va-ti un copil crescut sa fie "total dezinhibat" adica sa asculte doar de instinctele sale  ... ce ar face cand ar ajunge la vreo 15-16 ani ? E .. acum parca a DOMESTICI nu pare exagerat da? Atunci poate accepati ca sa fortezi copilul sa faca niste "tampite" de teme in loc sa se joace sau sa se uite la TV se poa numi DRESAJ.
Dar din politete zicem "EDUCATIE" .... (insa sa nu furi  este o cestiune de "dresaj" exact ca atunci cand un caine este dresat sa nu manance de la straini ..)

A da. Nu ma luati cu bosorog comunist reactionar si represiv. Tin minte f bine cum eram eu copil ... ma inteleg excelent cu copii iar cestii cinice precum "dresajul" produc ilaritatea celor de 19-24 de ani "ma nene da bine le zici si haios mai esti!"
Si sa va mai zic ceva. Am vazut ceva familii cu copii .... Cel mai bine au ajuns copii crescuti mai "strict" dupa moda veche (aia indurata de generatia mea) ... care nici nu au facut prea multe necazuri cand i-a ajuns pubertatea si a incput sa le "creasca coarnele" .... fiindca erau deja "dresati"  ca vrei nu vrei unele lucuri trebuiesc facute (sa inveti de exemplu ..) si altele nu!

Si nu uitati- este absolut firesc ca tinerii intre 16-30 de ani sa se creada cei mai destepti!
Cum am zis este ceva hormonal ....

View Postsilviannetw, on 09 mai 2017 - 12:09, said:

Toti ne-am dorit alceva in 89 ...sincer eram adaptat la acele vremuri! Eram ancorat intr-un regim cu limitari in evolutia individului ...iar acum sunt limitat multiplu: financiar, mental inclusiv ca varsta! Copii nostri nu au un sistem de referinta minimal de a intelege ce se intampla, de a determina riscurile si vulnerabilitatile societale in tara sau in afara. Nu au fost pregatiti in scoala pentru viata de zi cu zi, sunt rupti de traditii si obiceiuri, nu comunica la masa cu familia, numai stiu sa se aproprie sufleteste unii de altii! Pare trist...o fi si societatea de consum, o fi si regimul actual... ofi ce-o fi: DAR NU E BINE!

Scuze
insa esti in eroare. Familia trebuieste sa comunice cu copilul! Nu invers!
Stiu , este uneori dificil, poate fi enervant dar oricum e mai amuzant decat sa cresti "catzei"
Si nu va bazati prea mult pe scoala. La scoala ar trebui sa invete sa scrie, sa citeasca, sa numere si ceva geografie, chimie , limbi straine.
Restu revine familiei ...

Edited by Ghita_Bizonu, 08 June 2017 - 12:42.


#54
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Genul ăla de educaţie nu garantează totuşi un lucru: când ăla tânărul pleacă de acasă, poate face după capul lui. Au făcut-o adulţii când au scăpat de unele chestii mai represive din comunism.
Eu nu mă omoram aşa de mult cu şcoala (eram elev medicoru spre bun, nu corijent, la unele materii învăţam mai bine decât altele, ce-i drept în făceam mai toate tememele, însă unele note proaste le luam pentru că la vârsta aia, pe lângă lipsă de chef ami era şi faptul că nu pricepeam unele lucruri *), nu am iubit vreodată trezitul devreme, dar cu totate astea, în adolescenţă, afară de faptul că m-am enervat de câteva ori din cauza fetelor, nu m-am dus să mă bat (bine, nici nu sunt vreo forţă fzică) sau să sparg geamuri din plăcere.

* reuşeam cu chiu cu vai să fac vreun comentariul literar. La matematică mergea ceva mai bine, însă azi aş fi în stare să învăţ şi să memorez unele lucruri. Chimia şi fizica... erau crimă. La Istorie şi Engleză mă descurcam mai bine.

Edited by djl, 08 June 2017 - 12:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate