Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Tinerii in Romania!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#1
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015
Am fost in Chisinau in august anul trecut! Aceasta scurta vizita de o saptamana mi-a lasat o impresie frumoasa despre acele meleaguri si in special despre oameni! Femeile, si tinere si in varsta, se imbracau cu gust fara sa epateze cu haine rupte, rujate excesiv,imbracate mulat sau vopsite provocator. Frumoase in simplitate si curatenie, cu personalitate si marea majoritate mandre ca si copilasii lor nou nascuti sunt romani! Totodata, intr-un sat uitat intre coline (Butuceni) am oprit masina sa admir peisajul mirific al unei zone carstice. Ca si cum as fi intrebat pamantul din neant a aparut un baiet de-alui Creanga de vreo 9 ani, cu fata prafuita, de unde doi ochi mari caprui ne privea zimbind cu dragoste, sugubat adresandu-ne: Is Vladislav de-aci din Butuceni, no-ti vrea sa va glasuiesc povestea din bunii nostri a lui Butuc si Sevastita? Ineditul situatiei, frumusetea copilului ce combina inteligenta cu arhaismele cursive in glas, pamantul intrerupt de ape ne-a curmat temporal existenta intr-o noua lume, regasita din suflet! Au fost momente unice..tot cu tineri si romani si rusi cu bun simt in discutii pe domenii diverse.. Apropos. mi-am adus aminte de Adrian, un copil de 5 ani ce-l intalnisem impreuna cu mama sa intr-un magazin de incaltaminte, imens, cu 4 etaje. Ma urmarea curios, totodata direct si serios...l-am intrebat Dragul meu cum te cheama? Adrian, raspunse el. Adrian ai zis....Hadrian a fost unul din cei cinci cei mai buni imparati ai imperiului roman! La care piciul catre mama sa: Vezi mama...am fost si imparat altadata!
Am povestit despre tineri, despre copii si cred ca ceea ce se intampla in jurul nostru aici in Bucuresti a capatat o alta dimensiune pe care cu greu o mai inteleg. Sunt copii nostri si au o caracteristica aparte, volubili, directi, emancipati, dornici de a capata bani cu putina munca, fara a avea responsabilitatea invatatului sau minimal al igienei din propria lor camera, dau mereu impresia ca detin adevarul suprem, ei le stiu pe toate, etc. Sunt subiectiv oricum dar va intreb pe cei care va apropiati de varsta mea sau cei care aveti copii, considerati ca este o ruptura de cultura, educativa intre generatii?

#2
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004

View Postsilviannetw, on 05 mai 2017 - 22:09, said:

.. va intreb pe cei care va apropiati de varsta mea..
Care-i varsta?  Sa stiu din ce parte ma apropii ...

Edited by picpro52, 05 May 2017 - 22:15.


#3
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007
Titlul threadului sugereaza ca se doreste o discutie despre tinerii din Romania.
Initiatorul a omis sa ne informeze ca s-a unit Basarabia cu Patria Muma.

#4
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View Postpicpro52, on 05 mai 2017 - 22:15, said:

Care-i varsta?  Sa stiu din ce parte ma apropii ...
01.11.1967

#5
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
acolo sunt romani de ai nostri.chiar daca istoria lor e trunchiata.sunt romani get beget.sper ca in viata asta.am 47,sa vad ca se va uni Romania cu Basarabia,

Edited by masni, 05 May 2017 - 22:24.


#6
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View Postradu2014, on 05 mai 2017 - 22:17, said:

Titlul threadului sugereaza ca se doreste o discutie despre tinerii din Romania.
Initiatorul a omis sa ne informeze ca s-a unit Basarabia cu Patria Muma.
Forma administrativa prezenta a tarii umbreste in ceea ce a lasat Dumnezeu de milenii vorbitori de limba sfanta romaneasca!

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Romania, cu PSD-ul la putere, este dusa in secolul XVII si ruptura intre generatii devine mult mai mare.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai vazut acolo simplitate, deoarece comunismul si influentele ruse isi spun cuvantul.
La noi e deja democratie, e libertate... incercam sa ii imitam pe cei de peste ocean sau din vest, de aici si moda cu hainele rupte, etc. Si cel mai mult conteaza si puterea financiara.

#9
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View Postpasilla, on 05 mai 2017 - 22:21, said:

Romania, cu PSD-ul la putere, este dusa in secolul XVII si ruptura intre generatii devine mult mai mare.
Vorbim de copii nostri nu de politica!

#10
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010

View Postpasilla, on 05 mai 2017 - 22:21, said:

Romania, cu PSD-ul la putere, este dusa in secolul XVII si ruptura intre generatii devine mult mai mare.
Sa moara Erdogan de ciuda ca i-o luam inainte! Pe bune?! PSD-ul e la putere pentru ca aia de au iesit in strada lunile trecute nu au iesit din casa in ziua alegerilor parlamentare. Asa ca e irelevant asemenea comparatii pe langa subiectul propus de initiator. Snap out of it!

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsilviannetw, on 05 mai 2017 - 22:23, said:

Vorbim de copii nostri nu de politica!
Ce sanse au copii nostri  intr-o tara condusa de mafioti ? Nici una.
Tinerii buni pleaca si vor pleca incotro vad cu ochii. Vom ramane numai noi , cei fara viitor.

Edited by pasilla, 05 May 2017 - 22:28.


#12
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View Postmarga32, on 05 mai 2017 - 22:26, said:

Sa moara Erdogan de ciuda ca i-o luam inainte! Pe bune?! PSD-ul e la putere pentru ca aia de au iesit in strada lunile trecute nu au iesit din casa in ziua alegerilor parlamentare. Asa ca e irelevant asemenea comparatii pe langa subiectul propus de initiator. Snap out of it!
Copii sunt cele mai importante valori pe care le avem! Va rog sa nu ne pierdem in discutii sterile, murdare, contradictorii...chiar nerelevante! Daca nu ai copii nu poti sa simti raspunderea pe care o ai fata de tine!

#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postsilviannetw, on 05 mai 2017 - 22:09, said:

Am fost in Chisinau in august anul trecut! Aceasta scurta vizita de o saptamana mi-a lasat o impresie frumoasa despre acele meleaguri si in special despre oameni! Femeile, si tinere si in varsta, se imbracau cu gust fara sa epateze cu haine rupte, rujate excesiv,imbracate mulat sau vopsite provocator. Frumoase in simplitate si curatenie, cu personalitate si marea majoritate mandre ca si copilasii lor nou nascuti sunt romani! Totodata, intr-un sat uitat intre coline (Butuceni) am oprit masina sa admir peisajul mirific al unei zone carstice. Ca si cum as fi intrebat pamantul din neant a aparut un baiet de-alui Creanga de vreo 9 ani, cu fata prafuita, de unde doi ochi mari caprui ne privea zimbind cu dragoste, sugubat adresandu-ne: Is Vladislav de-aci din Butuceni, no-ti vrea sa va glasuiesc povestea din bunii nostri a lui Butuc si Sevastita? Ineditul situatiei, frumusetea copilului ce combina inteligenta cu arhaismele cursive in glas, pamantul intrerupt de ape ne-a curmat temporal existenta intr-o noua lume, regasita din suflet! Au fost momente unice..tot cu tineri si romani si rusi cu bun simt in discutii pe domenii diverse.. Apropos. mi-am adus aminte de Adrian, un copil de 5 ani ce-l intalnisem impreuna cu mama sa intr-un magazin de incaltaminte, imens, cu 4 etaje. Ma urmarea curios, totodata direct si serios...l-am intrebat Dragul meu cum te cheama? Adrian, raspunse el. Adrian ai zis....Hadrian a fost unul din cei cinci cei mai buni imparati ai imperiului roman! La care piciul catre mama sa: Vezi mama...am fost si imparat altadata!
Am povestit despre tineri, despre copii si cred ca ceea ce se intampla in jurul nostru aici in Bucuresti a capatat o alta dimensiune pe care cu greu o mai inteleg. Sunt copii nostri si au o caracteristica aparte, volubili, directi, emancipati, dornici de a capata bani cu putina munca, fara a avea responsabilitatea invatatului sau minimal al igienei din propria lor camera, dau mereu impresia ca detin adevarul suprem, ei le stiu pe toate, etc. Sunt subiectiv oricum dar va intreb pe cei care va apropiati de varsta mea sau cei care aveti copii, considerati ca este o ruptura de cultura, educativa intre generatii?
Asta dovedeste ca Moldova e una , si nu e asa cum o vad altii .

#14
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View Postpasilla, on 05 mai 2017 - 22:28, said:

Ce sanse au copii nostri  intr-o tara condusa de mafioti ? Nici una.
Tinerii buni pleaca si vor pleca incotro vad cu ochii. Vom ramane numai noi , cei fara viitor.
Romania in orice perioada istorica...poate mai putin pe timpul lui Ceausescu a avut emigratie. Si mergem mai departe! La fel a fost si in Italia 1895-1938, Spania 1956-1975, Germania 1867-1912, Rusia 1883-1917,etc

#15
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postmasni, on 05 mai 2017 - 22:20, said:

acolo sunt romani de ai nostri.chiar daca istoria lor e trunchiata.sunt romani get beget.sper ca in viata asta.am 47,sa vad ca se va uni Romania cu Basarabia,

Da normal, romani 100%, nicio indoiala. Doar ca au cam uitat limba romana sau daca o stiu, le e rusina sa o vorbeasca.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsilviannetw, on 05 mai 2017 - 22:34, said:

Romania in orice perioada istorica...poate mai putin pe timpul lui Ceausescu a avut emigratie.
Niciodata ca acum.
Intr-o tara condusa de infractori, copii nostri nu pot avea viata buna.

Edited by pasilla, 05 May 2017 - 22:43.


#17
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View PostRobiacs, on 05 mai 2017 - 22:40, said:


Da normal, romani 100%, nicio indoiala. Doar ca au cam uitat limba romana sau daca o stiu, le e rusina sa o vorbeasca.
Nu este adevarat! Numai Dumnezeu stie ce au suferit in cei 60 de ani de sclavie, de teroare stalinista fratii nostri. Au fost ucisi liderii si batranii, capii de familii au fost trimisi in Siberia iar Limba rusa a fost obligatorie in biserica. Nu judecati efecte...ganditi-va la cauze si la menirea generatiei noastre de a strange randurile in fata Hidrei rusesti...si nu numai!

View Postpasilla, on 05 mai 2017 - 22:41, said:

Niciodata ca acum.
Intr-o tara condusa de infractori, copii nostri nu pot avea viata buna.
De acord! Se vor schimba lucrurile si in politica...dar problema situatiei relatie parinte- copil se va agreva.

#18
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004

View PostTruculMagic, on 05 mai 2017 - 22:22, said:

Ai vazut acolo simplitate, deoarece comunismul si influentele ruse isi spun cuvantul.
La noi e deja democratie, e libertate... incercam sa ii imitam pe cei de peste ocean sau din vest, de aici si moda cu hainele rupte, etc. Si cel mai mult conteaza si puterea financiara.

View Postpasilla, on 05 mai 2017 - 22:28, said:

Ce sanse au copii nostri  intr-o tara condusa de mafioti ? Nici una.
Tinerii buni pleaca si vor pleca incotro vad cu ochii. Vom ramane numai noi , cei fara viitor.

Puliticenii sunt cum sunt. Dar problema e că şi boborul ţine să devină prostime. Le văd pe unele pe facebook că se laudă că-s unicate, că-s originalul şi vor fi copiate, da' nu arată deloc că-s unicate. Multe se cred unicate sau mai ştiu eu cum, dar sunt precum majoritatea. De ce nu pot să fie devină originale? Unu' zicea ieri pe fb că pentru toate există standarde inrernaţionale, inclusiv pt. modă şi muzică. Până la urmă cred că avea dreptate, că văd că se copiază în duşmănie şi nu prea mai există originalitate!
Eu urăsc un lucru la tineri: că deşi cu internetul au atâtea surse de informare la dispoziţie, nu cuată să se informeze. Câte căutam eu pe internet în 1999-2000 când am avut internet acasă pt. prima dată! Dacă aveam în 1997-1998 la fel aş fi făcut... iar ei...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate