Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

mouse ieftin de unde

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
de unde as putea lua un mouse ieftin wirless, cu butoane laterale de back si forward?
m-am uitat in catalog la flanco dar nu au la sub 20 de lei, alt retailer de asta ofline nu cred ca exista (care sa fie si in baia mare) ca de comandat online ar fi mai scump curierul decat mousul.
cand ma uit pe amazon ma apuca o ciuda cand vad ca la americani sunt zeci de modele de mousi care sa corepsunda cerintelor mele si cica le si livreaza gratis.
la noi un jeg de mouse ce mi-a luat maicamea cu 20 de lei asta toamna din flanco parca, acum e 45 de lei pe situri gen emag
mi se pare mie sau toti asa numiti mari retaileri de electornice de la noi baga niste adaosuri comerciale al naibii de nesimtite
cumpara un rahat chinizesc cu 7-8 lei si ti-l vand cu 45....

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
un soarece din curte....

p.s. nu merita sa iei unul foarte ieftin ca se strica repede si mai mult cheltui....

MICROSOFT Mobile 1850, 1000dpi  =>  50lei

Edited by arg, 05 May 2017 - 16:05.


#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
ba din contra, prefer sa iau unul de 20 de lei pentru ca oricum tot la 3-4 luni il schimb la fel ca pe unul de 900 de lei, mecanismul clicului find exact acelasi, si ala se strica cel mai repede

#4
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Esti optimist, un mouse e cumparat chiar cu 1$ de la producator :D
Eu nu inteleg de ce nu au toate mouseurile acele butoane... ca si ala de 15 lei ar trebui sa aiba.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Au garantie minim doi ani (si posibil mai mult, am avut un M$ cu 3). Mai ales wireless, cu butoane laterale, etc - ia Logitech sau Microsoft. Daca nu continua sa schimbi.

#6
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
nu cred ca face obiectul garantiei faptul ca se slabeste prostioara aia din cupru (mecanismul clicului) si mousul iti da dublu click

Edited by on64, 05 May 2017 - 16:16.


#7
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postarg, on 05 mai 2017 - 16:01, said:

p.s. nu merita sa iei unul foarte ieftin ca se strica repede si mai mult cheltui....
Pe naiba, am luat si mouseuri de peste 20 euro si m-au tinut cam la fel de mult ca niste rahaturi ieftine de 4 euro de la hama/trust. Am aruncat unele functionale, schimbate doar de dragul de a reimprospata look-ul, unele le am prin sertare aruncate.
Si cam prin toate officeurile in care am intrat era plin de mouseuri ieftine care se vedea ca au ani de zile vechime, unele nici nu se mai produceau.

Ce poti aprecia la brandurile astea e ca au o tehnologie ceva mai buna care consuma bateria mai incet daca e wireless, asta cred ca e singurul avantaj al mouse-ului de firma.
Sau cablu ceva mai solid care nu se intrerupe la intrare dupa scurt timp (dar nu la toate, am patit faza cu firul si de la alea scumpe).

#8
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
pe mine baterile m-au tinut mai mult la myria de 20 lei decat la asus de 60 lei

Edited by on64, 05 May 2017 - 16:18.


#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View Poston64, on 05 mai 2017 - 16:15, said:

nu cred ca face obiectul garantiei faptul ca se slabeste prostioara aia din cupru (mecanismul clicului) si mousul iti da dublu click
Eu am trimis in service un mouse care dadea dublu click cand apasam o singura data si mi l-a inlocuit. L-am luat de la MediaGalaxy.

#10
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu de Microsoft am fost cel mai multumit la partea de consum... atat la mouse cat si la tastatura wireless USB sau Bluetooth.
Apropo, vezi ca mouseul ala de la Altex pus mai sus Microsoft Mobile 1850 e scump la 48 lei, eu am luat tot de la ei cu 37 lei parca.

Ps: pe emag e acum 40 acelasi mouse :D

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 01.11.2005
Da ce naiba lucrezi de strici un mouse la 3-4 luni de zile ? Eu am unul de cativa ani, no name, si merge inca bine la cat il folosesc zilnic.
Am si logitech wireless...nu vad nici o diferenta intre el si cel no name.

Edited by tehnics, 05 May 2017 - 16:23.


#12
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Eu am un MX 518 din 2012 folosit intensiv, zilnic, a trecut si printr-un an de gaming in perioada asta. Nu toti mausii sunt la fel, nu mai aberati.

#13
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Posttehnics, on 05 mai 2017 - 16:21, said:

Da ce naiba lucrezi de strici un mouse la 3-4 luni de zile ? Eu am unul de cativa ani, no name, si merge inca bine la cat il folosesc zilnic.
ma joc, stangaci pe mouse numai, de la fretemiu mi se trage, si amandoi stricam clicul stanga la 3-4 luni

la majoritatea jocurilor te pun sa tot apesi ca un autist clicul ala nenorocit pana se strica, de parca au vreo intelegere producatorii jocurilor cu cei ai mousilor

Edited by on64, 05 May 2017 - 16:25.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrumlegok, on 05 mai 2017 - 16:15, said:

Pe naiba, am luat si mouseuri de peste 20 euro si m-au tinut cam la fel de mult ca niste rahaturi ieftine de 4 euro de la hama/trust. .....
cel mai ieftin hama/trust fara fir e 35lei ~7.8euro eu am propus unu microsoft de 11euro.....

autotorul zice de mausi de 15lei adica 3.3euro care chiar sunt pocnitori....

View Poston64, on 05 mai 2017 - 16:24, said:

ma joc, stangaci pe mouse numai, de la fretemiu mi se trage, si amandoi stricam clicul stanga la 3-4 luni
simplu, inveti sa apesi usor.....

Edited by arg, 05 May 2017 - 16:31.


#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Logitech seria G. Primul, un G5, m-a ținut 9 ani la birou pînă a clacat, acasă am un G3 la fel de vechi. G5 a fost înlocuit anul ăsta cu un G502. Sper să mă țină tot atît. N-am nici bani, nici nervi de marfă ieftină.

La super ieftin - aliexpress. Aștepți două luni dar îți iei mouse cu 2 dolari.

Edited by radunic, 05 May 2017 - 16:36.


#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postarg, on 05 mai 2017 - 16:32, said:

cel mai ieftin hama/trust fara fir e 35lei ~7.8euro eu am propus unu microsoft de 11euro.....

autotorul zice de mausi de 15lei adica 3.3euro care chiar sunt pocnitori....

E ok Microsoft Mobile 1850, cand e la oferta, sub 40 lei, eu ti-am spus ca am luat cu vreo 37 lei tot de la ei :)
Hama si alte asemenea cand sunt la oferta au pret de sub 20 lei.
Problema e ca initiatorul vrea cu butoane extra, nu cu 3 butoane ci cu 5 :D

#17
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Logitech M185, cel mai bun mouse, te tine 2 ani lejer. Bateria AA tine 6-7 luni in conditii de uz intens.
Si eu am incercat multi mousi si din aia scumpi de la microsoft si toti aveau ceva... ori latenta, ori se blocau aiurea, ori nu se simteau bine in mana, ori bateriile tineau o saptamana, ori se topea cauciucul de pe ele etc. Si singurul ok a fost Logitech M185. Mi-am luat 3 bucati ca sa am macar pt 6 ani

Microsoft Mobile nu mai stiu ce model am avut acum 7 ani, am dat 150 de lei pe el, si a fost cel mai prost mouse. Avea ceva cauciuc care dupa cateva minute se facea fleoasca. Am rezistat 2 saptamani cat a tinut si bateria si apoi din disperare am luat unul si mai scump, Razer nu mai stiu cum. Era pt jocuri. Foarte incomod in mana. Am rezistat o zi apoi am tot luat mousi ieftini pana am dat de M185

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Am un Microsoft Optical Mouse 2.0 de 10 ani si merge perfect. Inaintea astuia am avut un mouse no-name pe fir - chinezarie, dar destul de scump care si ala a mers vreo 6 ani paan l-am dat cadou la cineva - el merega da nu-mi mai placea culoarea - era un alb-crem ca vechile PC-uri si eu trecusem tot pe negru si negru cu argintiu.

Initiator, la pretentiile tale ia ce gasesti in banii pe care esti dispus sa ii dai sau mai pui ceva. Astea-s preturile de-acum.
Sau astepti pana in Noiembrie dupa Black Friday si iti iei atunci un kil de mousi la reducere - sa iesi si in transport convenabil si gata.

Si vezi ca in Baia Mare e si Altex - au preturile cele mai decente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate