Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

capuse

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
Ieri am vazut ca pisica mea avea 2 capuse infipte in jurul capului (foarte mari)..le-am scos, ma mir ca a stat..cred ca il deranjau:|..marea problema este..ce fac acum? exista riscul sa bag capusele in casa:|..cum as putea evita asta?? stau la curte, dar nu am avut niciodata probleme cu capusele:|..motanul se plimba prin vecini, cateodata se duce si la 500 de m de casa:|..poate mai mult:\ vine acasa cand ii este foame, somn sau ploua:|

Edited by skyhigh91, 05 May 2017 - 15:19.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Stai linistit . Chestia asta cu capusele este o circoteca de presa . Sa vezi cum arata ciobanii  dupa o zi de dormit la umbra cu oile . Soacra-mea agata la fiecare plimbare cate una-doua .

#3
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Capusele traiesc pe animal, nu rezista prea mult de capul lor prin casa in cazul in care se desprind de pe animal cand s-au umflat de sange. Sunt sanse sa le iei, dar infime, mai repede le agati afara. Lasa motanul sa se distreze.
Eu am avut cateva capuse, le-am scos, pentru una am fost si la medic sa vada daca a iesit toata si cu asta basta. Sansele de a face boala Lyme sunt foarte mici.
Acum 10 ani nu se stresa nimeni, acum am auzit 2 babe in parc spunand ca: "Nu mai sunt capusele ce au fost. Stau in pomi si iti sar in cap" Posted Image

Edited by User107, 05 May 2017 - 15:38.


#4
Lagro

Lagro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2006
Cumpara ceva anti capuse de la veterinar, sunt niste picaturi care se pun dupa ceafa cainelui sau pisicii, la indicatiile medicului.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 JurasikMan, on 05 mai 2017 - 15:33, said:

Stai linistit . Chestia asta cu capusele este o circoteca de presa . Sa vezi cum arata ciobanii  dupa o zi de dormit la umbra cu oile . Soacra-mea agata la fiecare plimbare cate una-doua .

mai ,dar pe unde se plimba soacra ta, numai prin iarba, pajisti sau fanete ? :-)

 skyhigh91, on 05 mai 2017 - 15:19, said:

Ieri am vazut ca pisica mea avea 2 capuse infipte in jurul capului (foarte mari)..le-am scos, ma mir ca a stat..cred ca il deranjau:|..marea problema este..ce fac acum? exista riscul sa bag capusele in casa:|..cum as putea evita asta?? stau la curte, dar nu am avut niciodata probleme cu capusele:|..motanul se plimba prin vecini, cateodata se duce si la 500 de m de casa:|..poate mai mult:\ vine acasa cand ii este foame, somn sau ploua:|

daca tii la motanul tau, du-te la veterinar sa-ti spuna ce produs poti folosi. normal ar fi sa te duci tot la veterinar sa-i scoti capusele, daca nu ai acea penseta speciala si nu stii cum se scoate corect o capusa. risti sa rupi capusa, iar capul acesteia sa ramana ingropat in piele, unde poate sa produca infectii.

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pune-i o zgarda Bolfo din 3 in 3 luni . Iesi mai ieftin decat cu picaturile iar eficienta e optima tinand cont ca eu nu am vazut in 10 ani nici un purice sau capusa la cele 3 pisici ale mele.

#7
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Nu stiu cum e la pisici dar la caini babesioza e o boala urata si de multe ori fatala. Ham al meu a incasat-o doi ani la rand, anul acesta din cauza ca invazia de capuse a inceput foarte devreme si agresiv, ii pusesem zgarda un pic prea tarziu. A scapat din fericire.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 skyhigh91, on 05 mai 2017 - 15:19, said:

Ieri am vazut ca pisica mea avea 2 capuse infipte in jurul capului (foarte mari)..le-am scos, ma mir ca a stat..cred ca il deranjau:|..
Daca le scoti dar raman carligele in tesut se infecteaza. Daca le scoti cu alcool sau fosfor/chibrit e oki ca se desprind singure. Nu ai ce face, capuse vor fi peste tot unde e vegetatie/iarba si nu s-au imprastiat agenti chimici de reducere. Cum au zis si colegii, zgarda anticapuse/antipurici e cam tot ce poti face, trebuie schimbata periodic.

Edited by andreic, 05 May 2017 - 16:38.


#9
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006
Al meu a incasat-o de 3 ori. Tot babesioza.
Acum 10 ani babesioza era considerata inexistenta in Romania. Se spune ca a fost adusa de cainii vanatorilor italieni care au venit in numar mare dupa Revolutie. Oricum, boala asta mediteraneeana s-a intins la noi si datorita numarului mare de maidanezi.
Nu toate capusele sunt periculoase, numai cele infestate cu babesii. Pe langa babesioza, mai sunt cateva boli transmise de capuse la animale.

La Boala Lyme nu ma pricep.

Trebuie sa dai pisica cu ceva solutie si se rezolva.

#10
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
La uzina unde au lucrat niste vecini ai mei au aparut niste capuse dupa revolutie. Pana si fundatia au mancat-o.
Nu-i de gluma.

Edited by cataspo, 05 May 2017 - 18:04.


#11
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017

 User107, on 05 mai 2017 - 15:34, said:

Capusele traiesc pe animal, nu rezista prea mult de capul lor prin casa in cazul in care se desprind de pe animal cand s-au umflat de sange. Sunt sanse sa le iei, dar infime, mai repede le agati afara. Lasa motanul sa se distreze.
Eu am avut cateva capuse, le-am scos, pentru una am fost si la medic sa vada daca a iesit toata si cu asta basta. Sansele de a face boala Lyme sunt foarte mici.
Acum 10 ani nu se stresa nimeni, acum am auzit 2 babe in parc spunand ca: "Nu mai sunt capusele ce au fost. Stau in pomi si iti sar in cap" Posted Image

dar, se transmit de la animal la mine?? ma gandesc ca nu sunt ca puricii..si odata ce s-au atasat de gazda, nu se mai dezlipesc:)

mie mi se pare ciudat,   nu am vazut o capusa in viata mea:|..nici nu stiam ce e la inceput..in orice caz, o sa-i cumpar ceva solutie pentru capuse...iar in caz ca mai are, i le scot eu cand se umfla.

#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Al meu scapa de capuse doar cu FrontLine Combo. Cumnatu-meu merge cu Advantix. Inteleg ca a mai aparut un produs, Activyl, total ecologic. Oricum ar fi, animalul colecteaza capusele din iarba fara nici un efort. Dar capusa, odata fixata pe victima, nu-i mai da drumul, asa ca mai usor iei capuse flamande din iarba decat satule de pe caine/pisica.
Eu n-as incerca smulgerea capusei din animal.

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016

 JurasikMan, on 05 mai 2017 - 15:33, said:

Stai linistit . Chestia asta cu capusele este o circoteca de presa . Sa vezi cum arata ciobanii  dupa o zi de dormit la umbra cu oile . Soacra-mea agata la fiecare plimbare cate una-doua .

Cunosc personal oameni cu lyme disease. E o boala groaznica de sistem nervos care ramine in tine pe viata.
Nu toate capusele o dau dar se pare ca alea din Romania da. Problema e relativ noua, de la schimbarile climatice si traficul mai mare din ultimii 20 de ani. Nu exista lyme disease acum citiva ani la noi, sau nu in numere mari.
De doua sau trei ori in ultimii 10 ani am facut o saptamina de doxiciclina din cauza capuselor.

Edited by vrajitoruldinoz, 05 May 2017 - 19:25.


#14
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Capusele , poti sa le ei de pe animal , ideea este ca nu moare blestemata , ii ramane capul in pielea animalului si se regenereaza . Eu am de-a face zilnic cu 250 de caini , cand e sezonul , fac dezinfestatie (nu stiu daca am zis bine dar intelegeti voi ) , cu Fortecid , o data pe an , nu mai gasesti nici mama capuselor , de pureci nu mai zic . Am dus si in Romania asa ceva , cine il foloseste zice ca e bun pentru orice . Inca nu sa probat pe cartofi , pentru gandacul de Colorado .

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 gladiatore, on 05 mai 2017 - 19:39, said:

Capusele , poti sa le ei de pe animal , ideea este ca nu moare blestemata , ii ramane capul in pielea animalului si se regenereaza . Eu am de-a face zilnic cu 250 de caini , cand e sezonul , fac dezinfestatie (nu stiu daca am zis bine dar intelegeti voi ) , cu Fortecid , o data pe an , nu mai gasesti nici mama capuselor , de pureci nu mai zic . Am dus si in Romania asa ceva , cine il foloseste zice ca e bun pentru orice . Inca nu sa probat pe cartofi , pentru gandacul de Colorado .
Deci unde dai cu fortecid? In gradina?

#16
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Am mai scris . Eu lucrez intr-un adapost pentru caini , in Italia . Cand facem tratamentul , '' irigam '' tot teritoriul , boxele , culuarele , caile de acces etc . Binenteles ca substanta fiind pulverizata , ajunge si pe caini . Eu personal , nu am intanlit produs mai bun decat acest .
Ma intrebi daca as da cu Fortecid pe cartofi ?? Daca da , afla ca as incerca , dar inca nu am pe ce .

#17
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 vrajitoruldinoz, on 05 mai 2017 - 19:23, said:

Cunosc personal oameni cu lyme disease. E o boala groaznica de sistem nervos care ramine in tine pe viata.
Nu toate capusele o dau dar se pare ca alea din Romania da. Problema e relativ noua, de la schimbarile climatice si traficul mai mare din ultimii 20 de ani. Nu exista lyme disease acum citiva ani la noi, sau nu in numere mari.
De doua sau trei ori in ultimii 10 ani am facut o saptamina de doxiciclina din cauza capuselor.
Cum se manifesta concret boala asta?
Chiar nu cunosc pe nimeni sa am o idee concreta ce presupune.

#18
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011

 gladiatore, on 05 mai 2017 - 19:39, said:

Capusele , poti sa le ei de pe animal , ideea este ca nu moare blestemata , ii ramane capul in pielea animalului si se regenereaza .
Daca vrei sa scoti capusele fara probleme, trebuie prinse si trase incet, nu smulse, ca sa apuce sa-si scoata picioarele din piele. Asta cu nu moare si se regenereaza îi o gluma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate