Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Hartuirea pe forum

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#19
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016

View Posteiffel, on 05 mai 2017 - 15:32, said:

In primul rand, daca decizi sa-l ignori total, de ce nu folosesti setarile de ignorare ale forumlui ?

Uite aici :
Attachment Untitled-2.jpg

Setarea aceea e inutila, atat timp cat poti vedea postarile "ignoratilor" in citatele altora. Daca nu le-ai mai vedea in acele citate ar fi utila.

#20
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View PostI2O, on 05 mai 2017 - 15:12, said:

Sa zicem ca eu nu vreau sa discut cu un anumit user si il ignor total,fara sa-i raspund sau sa-i dau reply si el imi da reply aproape la fiecare post si ma agaseaza,hartuieste..dar fara jigniri,se poate folosi butonul raport?
Se poate folosi, dar mai bine ii zici aia cu mortii.

#21
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostI2O, on 05 mai 2017 - 15:12, said:

...se poate folosi butonul raport?
Categoric da.
Regulamentul cuget că îl cunoști, 2.b intră la interdicții:

2.b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

Opinia mea este că acel ignore nu ajută dacă ești implicat în discuție, un moderator te poate ajuta mai mult decât ai crede.
O spun ca unul căruia Miorița nu-i place defel... Posted Image

#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Colega @ninon nu vrea sa mai posteze pe forumul Softpedia deoarece a fost hartuita+luata la misto de anumiti useri....viteji.
A apasat butonul report si a trimis mesaj PM unor Moderatori dar a fost luata iar la misto!
Deci iata ca hartuirea poate sa dea rezultate...in anumite cazuriPosted Image

Edited by xmanyacs77, 05 May 2017 - 18:57.


#23
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostI2O, on 05 mai 2017 - 15:12, said:

Sa zicem ca eu nu vreau sa discut cu un anumit user si il ignor total,fara sa-i raspund sau sa-i dau reply si el imi da reply aproape la fiecare post si ma agaseaza,hartuieste..dar fara jigniri,

Pot sa te intreb ceva ?
Cum vine asta ignorare totala cand vad ca tu esti cu ochii pe el ca pe butelie......

Edited by vio69a, 05 May 2017 - 19:26.


#24
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postscaiba, on 05 mai 2017 - 18:16, said:

Categoric da.
Regulamentul cuget că îl cunoști, 2.b intră la interdicții:

2.b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

Opinia mea este că acel ignore nu ajută dacă eşti implicat în discuţie, un moderator te poate ajuta mai mult decât ai crede.
O spun ca unul căruia Miorița nu-i place defel... Posted Image
Da' sa-l injur in casa mea , sa-i dau si sai iau ....am voie ...cred . Ca eu asa fac , atunci cand unul mai cu mot se ia de viata mea . Va asigur ca nu sughite doar el , da' i sughite si al sapte-lea neam . Eu nu ma iau de nimeni , dar sau gasit unii care sa se dea cocosi pe aici . Unuia iam golit ''repertoriul' in privat , da' cica nici acolo nu-i voie . Totusi , daca nu ar fi atata mistocareala pe aici , si multa toleranta din partea moderatorilor , nu sar mai simti nimeni hartuit . Parerea mea .

#25
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
In general, citarea poate fi o replica sau doar o referinta pentru propriul comentariu (e normal si inevitabil sa fie notificata in ambele cazuri (sub rezerva setarilor celui citat))
Acesta e un software de forum liniar, conceput pentru a da solutii problemei ridicate in #1 (apropo, in acest context, Like e o forma de confirmare sau intarire a unui raspuns, pentru a economisi postari) si potrivit ariilor tehnice. Daca e folosit in alt context si in alt mod, atunci suntem pe cont propriu, inclusiv in chestiuni care exced Regulamentului.

In particular... cine seamana vant, culege furtuna.
©I2O, daca te referi doar la o anumita arie, exista Feedback acolo, pentru specificul locului.

Raportarea e conceputa pentru a reclama un comentariu. Pentru reclamarea unui comportament Posted Image prefer sa nu ma pronunt aici si acum, avand in vedere si cele scrise mai sus, incepand cu a doua fraza.

"Hartuirea" poate fi directa, prin replici adresate unui user, sau indirecta, prin referiri explicite la anumite interese, grupuri sau comunitati, inclusiv prin asocieri fortate intre acestea si opiniile exprimate de userul atacat. Metoda indirecta e cel putin la fel de eficienta si, in plus, provoaca... reactia reclamata de initiator.

View Postxmanyacs77, on 05 mai 2017 - 18:50, said:

Colega @ninon nu vrea sa mai posteze pe forumul Softpedia deoarece a fost hartuita+luata la misto de anumiti useri....viteji. [...]
Se intampla in... 2015? Acum sunt alti actori, dintre care unii nu-i displac, dar multi displac altora in acelasi fel.

LE: aceste plangeri au devenit o parte a conflictelor, fapt de care isi dau seama doar cei avizati

Edited by moftware, 05 May 2017 - 20:03.


#26
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postgladiatore, on 05 mai 2017 - 19:32, said:

, daca nu ar fi atata mistocareala pe aici , si multa toleranta din partea moderatorilor , nu sar mai simti nimeni hartuit .



Parerea mea .




O parere pertinenta.
dar suntem siguri ca este hartuiala, sau este divergenta de opinii?
Daca cineva afirma ca legea o face piata sau maidanul si tu ii repeti la infinit ca legea este Constitutia si Codul civil sau penal, este hartuire ??

Edited by vio69a, 05 May 2017 - 19:40.


#27
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Sunt sigur , ca initiatorul nu la asa exemplu se referea . Acu' , daca ar fi asa , si ai dreptate , o spun cu parere de rau , dar cam plangacios omul . (

#28
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postgladiatore, on 05 mai 2017 - 19:32, said:

Da' sa-l injur in casa mea , sa-i dau si sai iau ....am voie ...cred...
În casa ta, da.
În casa altuia însă, te comporți așa cum ți-a cerut la intrare.
Atunci când ți-a spus că poți intra, dacă ești de acord cu puținul care ți se cere.

View Postgladiatore, on 05 mai 2017 - 19:32, said:

...nici acolo nu-i voie...
Adevăr grăiești.

View Postvio69a, on 05 mai 2017 - 19:26, said:

...esti cu ochii pe el ca pe butelie......
Era o expresie, da' chiar am un lapsus acum.
Cineva care strigă: "hoții!", da' îmi scapă...

#29
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Corect boierule ! Eu am avut ceva probleme , pe aici , am invatat ca sunt in casa altuia , si incerc sa nu mai ma dau in stamba , dar uneori ......cum zic italienii '' cand trebuie ..trebuie '' .
Sunt cativa pe aici , care raspund doar la misto , dar nu ca iar interesa sa faca multe postari , nu , ei raspund asa , pentru ca asa sunt educati .

#30
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postgladiatore, on 05 mai 2017 - 19:48, said:

-------------------------------------------------------------------------------------------
Sunt cativa pe aici , care raspund doar la misto , dar nu ca iar interesa sa faca multe postari , nu , ei raspund asa , pentru ca asa sunt educati .
Foarte bine punctat! Posted Image

#31
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postgladiatore, on 05 mai 2017 - 19:48, said:

...incerc sa nu mai ma dau in stamba...
Dacă-i să ți-o spun pe-a dreaptă, chiar reușești.
Nu sunt mulți cei care reușeșc, un punct mare pentru tine.
Părerea mea, desigur...

View Postgladiatore, on 05 mai 2017 - 19:48, said:

...Sunt cativa pe aici...
În RL nu sunt? Posted Image

#32
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Scz , nu inteleg RL !

#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si eu am fost hartuit de nenumarate ori ...ba de useri agresivi , ba de userite cu ganduri necurate . Inca nu stiu cum sa tratez problema ( deja lista mea de ignore este cat un sul de hartie igienca ) ...si tot ma simt  hartuit. Cateodata strig in somn . Cum sa ma apar cu slabele-mi puteri de o asa ofensiva informatico-virtualo-maniaco-depresivo-agresiva, ha ?
Daca gasiti solutie , rog moderatorii sa faca un " stichi " cu un tutorial , asa ca pentru prosti ( sa il inteleg ) ca sa ma simt si eu " seif " pe Softpedica . Posted Image

Edited by JurasikMan, 05 May 2017 - 20:09.


#34
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postgladiatore, on 05 mai 2017 - 20:00, said:

...nu inteleg RL !
RL
Net abbreviation for "real life".


#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Inteleg sa te ia unu la " ciocane " pt o afirmatie , na , asta e , ti-a trebuit sa iti expui opinia , primesti " aprecieri " , dar sa ajungi sa te " mucesti " pe un un topic ca te i-au unii altii peste picior si nu poti renunta la forum ,,, hmm , cati ani ai ?!

#36
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Sunt , dar acolo , nu au curajul ce il au aici .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate