Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Self employer Uk

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Salutare, am lucrat ca self employer in uk cateva luni si m-am intors in tara, trebuie sa platesc taxe, si daca nu platesc ma pot gasi ?Cum functioneaza sistemul ? Si cum pot sa inchid self-employer-ul ? Multumesc

#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Self-employed, nu employer.

Ai avut acolo un contabil? Cat timp ai lucrat? Ai depus ceva declaratii?

Ar fi bine sa il inchizi, nu se stie cum te duce viata inapoi si te trezesti ca ai de plata din urma amenzi si penalitati, si nu sint mici.

#3
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Vezi daca te ajuta site-ul asta: https://www.gov.uk/s...g-self-employed , si primul link (Tell HMRC you’re stopping self-employment).

#4
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Alta meserie cu denumire de mobila
De ce se folosesc denumirile astea? Posted Image
Grafician in caramida, ce sa mai...ZIDAR

#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Self-employed= PFA in Ro.

In rest ...tipic romanesc...cand ajunge romanul in uk da o teapa la taxe, cum fac majoritatea.

#6
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

View Postunbrutus, on 05 mai 2017 - 13:33, said:

Self-employed, nu employer.

Ai avut acolo un contabil? Cat timp ai lucrat? Ai depus ceva declaratii?

Ar fi bine sa il inchizi, nu se stie cum te duce viata inapoi si te trezesti ca ai de plata din urma amenzi si penalitati, si nu sint mici.
Salut, nu am avut contabil, cam 8 luni am lucrat, nu am depus niciun fel de declaratii. Cum se inchide ? Si ei te cauta, sau doar fac controale la intamplare ?

View PostArianna-D, on 05 mai 2017 - 13:39, said:

Vezi daca te ajuta site-ul asta: https://www.gov.uk/s...g-self-employed , si primul link (Tell HMRC you’re stopping self-employment).
Multumesc frumos, si trebuie sa platesc ceva ?

#7
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Trebuie sa faci inchiderea de an, vorbeste  cu un contabil pentru asta. E mult mai ieftin asa.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postremus43, on 05 mai 2017 - 16:46, said:


Multumesc frumos, si trebuie sa platesc ceva ?

     In principiu nu trebuie sa platesti nimic. Trebuie sa-ti faci inchiderea de taxe daca nu vrei sa primesti o amenda (1200 ds lire). Ori o faci singur, ori platesti un contabil sa o faca.

#9
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

View Postcspot, on 05 mai 2017 - 22:16, said:

In principiu nu trebuie sa platesti nimic. Trebuie sa-ti faci inchiderea de taxe daca nu vrei sa primesti o amenda (1200 ds lire). Ori o faci singur, ori platesti un contabil sa o faca.
Eu nu stiu sa fac asa ceva, si amenda cum sa primesc ? Cum ma pot gasi ei ?

#10
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Ai facut peste 11500 lire anul trecut? Daca da, trebuie sa platesti 20 % din ce ai depasit + NINO( NINO se plateste indiferent daca ai depasit sau nu salariul minim). Ia legatura cu un contabil, plateste ce ai de platit, ca nu se stie cand vrei sa vi iar in uk si nu mai poti lucra din cauza ca nu ai vrut sa platesti taxele.

#11
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

View Postdany07rap, on 06 mai 2017 - 08:47, said:

Ai facut peste 11500 lire anul trecut? Daca da, trebuie sa platesti 20 % din ce ai depasit + NINO( NINO se plateste indiferent daca ai depasit sau nu salariul minim). Ia legatura cu un contabil, plateste ce ai de platit, ca nu se stie cand vrei sa vi iar in uk si nu mai poti lucra din cauza ca nu ai vrut sa platesti taxele.
Salut, am facut sub, ca am lucrat doar cateva luni, dar am avut necazuri si m-am intors in tara, dar ei cum te pot gasi ? Daca nu mai platesc ?

#12
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Este foarte simplu sa te gaseasca. Cand te-ai inregistrat, le-ai dat datele tale. Cand ai deschis cont in banca, le-ai dat datele tale....Ca nu isi pun mintea sa recupereze niste banuti de la tine, este altceva. Insa, daca nu iti inchei socotelile, sumele vor creste (amezi, penalitati de intarziere, costuri de recuperare,...) si este foarte simplu sa trimita catre fiscul nostru cerere de executare. Stiai ca guvernele colaboreaza in a colecta taxele... right?

Este foarte simplu sa iti rezolvi situatia, si este posibil sa nu platesti nimic daca te incadrezi sub o anumita suma. Plus ca nu este o miscare inteligenta sa iti blochezi optiunile... nu se stie ce iti aduce viitorul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate