Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Stimulent de insertie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Exista o limita minima de timp in care nu pot solicita Stimulentul de insertie si sa renunt la CCC? Mai exact, pot solicita acest stimulent chiar si doar dupa una/doua sau trei luni dupa ce am inceput sa beneficiez de CCC?
Voi beneficia de acesta pana la finalul celor doi ani de la nasterea copilului?

Edited by mariussoft, 05 May 2017 - 10:24.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pentru aceasta ar trebui sa-ti reiei activitatea profesionala, sa revii in campul muncii cum s-ar spune.
chiar daca stimulentul poate fi solicitat de oricare dintre cei doi parinti, plata stimulentului sisteaza plata indemnizatiei de concediu crestere si ingrijire copil, pentru parintele care beneficiaza de acest drept. (mai sunt si tati care au intrati in CIC. putini, dar sunt)
http://www.avocatnet...155;i-bani.html
nu exista o limita minima. sunt persoane care si-au reluat activitatea imediat dupa terminarea celor 126 zile calendaristice de concediu medical de sarcina si lauzie. adica n-au stat nici macar o zi in CIC.
asa cum pui tu problema, stimulentul va fi platit pana implineste copilul varsta de 2 ani.
daca iti reluai activitatea cu minim 60 de zile inainte sa implineasca 2 ani copilul tau, beneficiai de stimulent pana implinea copilul varsta de 3 ani.

intrebarea mea este ce faci cu copilul daca te intorci la munca, ai pe cineva de incredere in grija caruia sa-l lasi ? asta in ipoteza in care tu esti mama si nu tatal copilului. daca ma iau strict dupa user, pari a fi barbat :-).

Edited by corinadaniela, 05 May 2017 - 11:00.


#3
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005

 corinadaniela, on 05 mai 2017 - 10:48, said:

daca iti reluai activitatea cu minim 60 de zile inainte sa implineasca 2 ani copilul tau, beneficiai de stimulent pana implinea copilul varsta de 3 ani.
N am inteles logica guvernantilor aici. Adica vii cu 2 luni inainte de implinirea varstei copilului de 2 ani....si pe urma iti acorda un an in plus 650 lei la salariu? pai de ce? adica prost sa fii sa nu te duci la munca cu 2 luni inainte de implinirea celor 2 ani ai copilului

#4
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Multumesc pentru raspuns @corinadaniela, da sunt barbat. Momentan doar eu lucrez pentru ca mai avem un copil mic si doar eu pot beneficia de CCC, si din motive evidente nu voi intra in concediu medical de sarcina si lauzie, dar ma gandeam ca dupa nasterea copilui cat de curand posibil sa ma angajez din nou.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
sa inteleg ca sotia ta nu beneficiaza de nimic-nimic ? nu a lucrat deloc inainte de nasterea primului copil ?

#6
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Nu beneficiaza de nimic. A lucrat inainte de nasterea primului copil dar oricum au trecut mai mult de 2 ani de cand nu a mai realizat venituri(si la primul copil tot eu am beneficiat de CCC).

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pentru că soția ta nu beneficiază de nimic, tu poți depune cererea imediat după nașterea copilului (ai termen 60 de zile lucrătoare să depui actele la primărie):
Articolul 15
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezentând indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:
...
B) începând cu data naşterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;
http://legislatie.ju...Document/124331

#8
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Din cate stiu eu, daca lucrezi, poti beneficia DOAR de stimulent de insertie, nu si de indemnizatie CCC.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Sigur că nu se poate și una și alta. Cum el nu vrea indemnizația, deși ar avea dreptul, cere stimulentul de inserție.

#10
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 mariussoft, on 05 mai 2017 - 10:21, said:

Exista o limita minima de timp in care nu pot solicita Stimulentul de insertie si sa renunt la CCC? Mai exact, pot solicita acest stimulent chiar si doar dupa una/doua sau trei luni dupa ce am inceput sa beneficiez de CCC?
Voi beneficia de acesta pana la finalul celor doi ani de la nasterea copilului?
Poti renunta oricand la CCC si sa te intorci la munca , trecand astfel pe stimulentul de insertie. Insa e mic, jumatate din minimul pe economie.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e obligat să intre în CCC, poate cere direct stimulentul și primește 650 de lei în plus față de salariul de acum.

#12
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Si la mine urmeaza sotia sa se intoarca (copilul face 2 ani in iulie) si am 2 intrebari:
1. E suficient sa se intoarca la serviciu cu 61 de zile inainde de a face copilul 2 ani sau trebuie o marja?
2. Cand si ce acte stiti ca se depun pt stimulent? Am auzit ca s-ar depunde dupa reluarea activitatii, dar vreau sa stiu exact. Inainte de reluare, se face vreo hartie?

Am mai citit cate ceva pe pagina celor de la DGASPC din sectorul de domiciliu, dar as vrea sa aflu si din experienta fiecauia.
Multumesc anticipat pentru ajutor.

#13
Alinafilofteia

Alinafilofteia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2021
Bună ziua. Sunt în ccc, de 1 an se zile, însă  de 3 luni m.am angajat cu 1 h/zi, beneficiind în continuare de indemnizație. Mi s.a spus de către o colega ca nu as mai putea beneficia de stimulentul de inserție, cei 650 lei, pt ca sunt angajata acea 1 h/zi. Eu intenționeaz sa ma reîntorc la fostul loc de munca pt a.mi relua activitatea și beneficia de cei 650 lei .
Ati întâmpinat aceasta problema? Sunt dispusa sa renunț la aceasta angajare de 1 h/zi, pt a nu pierde cei 650 lei. Mulțumesc pentru răspuns

#14
_chevy_

_chevy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.11.2008
Buna ziua,

Se da urmatoarea situatie:

Copilul implineste 2 ani pe 25 octombrie 2021, eu ca tata doresc sa imi iau luna tatalui pentru ca cel mic sa fie cat mai mare in momentul in care il voi da la cresa, nu avem bona.
In aceasta situatie pe ce data ar trebui sa revina mama la serviciu pentru a primi stimulentul de insertie? Dar daca eu renunt la "luna tatalui" cand ar trebui sa revina la serviciu pentru a primi stimulentul de insertie?


multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate