Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Port IPTV si port Net

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mumulika12345

mumulika12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 17.09.2010
Salut,
Am o problema pe care niciun angajat Telekom nu a reusit sa o rezolve. Scuzati lipsa cunostintelor tehnice, ma intreb daca cineva poate sa ma ajute.
Am abonament IPTV si Net. Router HG8247H.
Un cablu de internet cu 8 fire este tras prin pereti. El este impartit la capete in 4 fire sertizate intr-o mufa si in alte 4 fire sertizate in alta mufa.
O mufa este introdusa in unul din cele 2 porturi de iptv si cealalta intr-unul din cele 2 porturi de internet.
In camera in care ajunge, acest cablu se opreste intr-o priza de perete cu 2 intrari, IPTV si net. Din priza de IPTV, un cablu intra in receiverul Telekom de unde iese un cablu HDMI care intra in TV. Televizorul merge perfect NUMAI daca nu introduc niciun cablu in priza de net. Daca introduc un cablu in priza de net NU MAI MERGE nici IPTV si nu merge nici net. Daca scot cablul IPTV din priza de perete ramanad cablul de net conectat, MERGE netul perfect. Cu alte cuvinte, cu ambele prize ocupate, nu merge nici IPTV, nici net. Exclud sertizarea incorecta, atat timp cat, individual, merge si IPTV si Net. Aveti vreo idee de ce se intampla asta? Ati mai intalnit asa ceva? Multumesc anticipat.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Normal ar fi sa folosesti cabluri separate pentru iptv si net.

#3
mumulika12345

mumulika12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 17.09.2010
Stiu ca e nevoie de doar 4 fire pentru net sau iptv. Nu mai am posibilitatea sa trag un cablu separat. Ideea e ca in acelasi mod functioneaza perfect iptv si net in alta camera.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
E nevoie de 4 fire ptr viteze de pana la 100 Mbps. Ptr gigabit e nevoie de toate 8.
Portul IPTV e practic un port normal de net care in soft are facuta o prioritizare a pachetelor - primeste mai multa banda de net.

In cazul tau e posibil sa fi mufat gresit conectorii - sunt 2 standarde de conectare, ptr cele 8 fire. In cazul tau cu doar 4 nu stiu ce ai mufat.

#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Cumpără un kit powerline pentru IPTV și mufează corect cablul pentru internet.

#6
mumulika12345

mumulika12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 17.09.2010
Multumesc pentru raspunsuri, dar:
1. nu poate fi mufat incorect din moment ce am respectat culorile si merge atat iptv cat si net, doar ca separat, o mufare gresita nu ar fi impiedicat functionarea?
2. instalare si mufare identica functioneaza in alta camera.
Alte idei, va rog?

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Ai undeva o scapare , mai verifica o data.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cum ai "respectat" culorile ?

Ca ai 4 perechi de culori. iar in mod normal 2 fire se inverseaza ( verde cu albastru ) la conectarea cea mai frecventa.
Sa zicem ca o pereche de mufe ai conectat-o corect, dar la celalata nu mai corespund culorile, deci... eu zic sa mai verifici ce ai facut.

Ar fi fost bine daca ai fi avut un tester de retea care verifica perechile.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmumulika12345, on 05 mai 2017 - 09:46, said:

Salut,
Am o problema pe care niciun angajat Telekom nu a reusit sa o rezolve. Scuzati lipsa cunostintelor tehnice, ma intreb daca cineva poate sa ma ajute.
Am abonament IPTV si Net. Router HG8247H.
Un cablu de internet cu 8 fire este tras prin pereti. El este impartit la capete in 4 fire sertizate intr-o mufa si in alte 4 fire sertizate in alta mufa.

De ce nu vrei tu sa sertizezi un cablu UTP pe 8 fire, ca omul normal, si sa lasi LAN-ul total separat de IPTV cum e in toate cazurile in care exista o astfel de instalatie?  Ce destept ti-a facut astfel legaturile si cu ce te ajuta? E criza de cablu si mufe UTP in comuna, e casa din beton armat, de nu mai suporta inca un cablu sau care e faza?

Edited by rosix, 05 May 2017 - 21:44.


#10
mumulika12345

mumulika12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 17.09.2010
@eiffel: nu poate fi mufat incorect din moment ce merge atat iptv cat si net, doar ca separat, o mufare gresita nu ar fi impiedicat functionarea oricaruia dintre cele 2 servicii?
multumesc.

#11
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 11.08.2009
Verifica cu un tester de retea : lasa doar mufa de net bagata in ONT si pune testerul pe capatul celalalt , daca se aprinde un fir din muda IPTV ai o atingere (cablu deteriorat , ai atins izolatia firelor cand ai dezizolat cablu ...) .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate