Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Temperatura CPU

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015
Mi-am luat mai multe programe pentru a vizualiza temperatura procesorului (AMD A6 6400K) si pur si simplu el in idle sta cam in 45 de grade... si cum misc putin din mouse sau fac ceva sare brusc in 56-60  de grade si nu cred ca este temperatura reala ... voi ce credeti ?
Edit:L-am pus si putin in prime95 si deja urcase in 80 de grade...

Edited by Andrei2221, 04 May 2017 - 22:19.


#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Sa montezi coolerul corespunzator si sa fie curat bineinteles.

#3
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

View PostdiZy, on 04 mai 2017 - 22:20, said:

Sa montezi coolerul corespunzator si sa fie curat bineinteles.
Am coolerul stock pe el ..

#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,874
  • Înscris: 10.02.2011
Trebuie fixat bine, sa nu existe deloc spatiu intre procesor si radiator. Probabil ai folosit si o pasta termica de proasta calitate intinsa necorespunzator si ai bule de aer intre proc si cooler. De obicei cand apar probleme cu temperatura la procesor mai intai se verifica daca nu are joc coolerul apoi se schimba pasta termica.

#5
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Incearca SpeedFan. Daca ai noroc, o sa poti controla rpm-ul fan-ului, daca si in speedfan sare brusc temperatura cu 20 de grade poate e ceva problema cu senzorul. Eventual poti sa cumperi o pasta de racire pentru CPU. Temperatura critica la CPU din cate stiu e 85 de grade, orice e peste 70 de grade nu-i ok.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAndrei2221, on 04 mai 2017 - 22:22, said:

Am coolerul stock pe el ..
Poti sa pui si un cooler de 2000 Lei, daca nu pui cum trebuie pasta termoconductoare si coolerul bine, temperatura procesorului va fi mereu ridicata.
Asadar, scoate coolerul, sterge pasta veche de pe procesor, pune pasta cat un bob de mazare, pune coolerul dintr-o singura miscare si gata.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fRRWbQUqW1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

View Post-Ciprian, on 04 mai 2017 - 22:35, said:

Incearca SpeedFan. Daca ai noroc, o sa poti controla rpm-ul fan-ului, daca si in speedfan sare brusc temperatura cu 20 de grade poate e ceva problema cu senzorul. Eventual poti sa cumperi o pasta de racire pentru CPU. Temperatura critica la CPU din cate stiu e 85 de grade, orice e peste 70 de grade nu-i ok.
In speed fan nici macar nu imi arata temperatura la procesor ... Real Temp zice ca nu imi suporta procesorul ... am folosit Speccy si CAM.

#8
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009

View PostAndrei2221, on 04 mai 2017 - 22:50, said:

In speed fan nici macar nu imi arata temperatura la procesor ... Real Temp zice ca nu imi suporta procesorul ... am folosit Speccy si CAM.
Speedfan arata o gramada de temperaturi cu nume aiurea. Poti incerca sa deschizi la configurare optiuni si sa fie bifate toate optiunile legate de suport senzori. Pana si optiunea cu dell support/debug mode ar putea sa ajute. Poate daca pui un screenshot am putea sa vedem ce temperaturi iti gaseste si daca vreuna ar putea fi de la CPU.

#9
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

View Postsuper8, on 04 mai 2017 - 22:42, said:

Poti sa pui si un cooler de 2000 Lei, daca nu pui cum trebuie pasta termoconductoare si coolerul bine, temperatura procesorului va fi mereu ridicata.
Asadar, scoate coolerul, sterge pasta veche de pe procesor, pune pasta cat un bob de mazare, pune coolerul dintr-o singura miscare si gata.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fRRWbQUqW1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da , e posibil sa fie de la pasta , de cand am cumparat kit-ul nu am schimbat pasta. O voi schimba.

View Post-Ciprian, on 04 mai 2017 - 23:00, said:

Speedfan arata o gramada de temperaturi cu nume aiurea. Poti incerca sa deschizi la configurare optiuni si sa fie bifate toate optiunile legate de suport senzori. Pana si optiunea cu dell support/debug mode ar putea sa ajute. Poate daca pui un screenshot am putea sa vedem ce temperaturi iti gaseste si daca vreuna ar putea fi de la CPU.
http://s17.postimg.o...42pin/image.png din speed fan.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sunt procesoare fierbinti de la mama lor (am asa ceva), si trebuie pasta buna plus cooler imens (gen Deepcool Gamer Storm Assassin II)

Edited by arg, 04 May 2017 - 23:13.


#11
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

View Postarg, on 04 mai 2017 - 23:11, said:

sunt procesoare fierbinti de la mama lor (am asa ceva), si trebuie pasta buna plus cooler imens (gen Deepcool Gamer Storm Assassin II)
Pai si gen care ar fi temperatura maxima in full load ? L-am tinut doar 1 min in prime95 si a stat in 81 82 grade

#12
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009

View PostAndrei2221, on 04 mai 2017 - 23:07, said:

Vad ca macar poti sa reglezi rpm-ul (asta daca e fanul de la cpu).
Temp 1,2,3 dupa temperaturi ar putea fi oricare din ele sau niciuna. Poti sa incerci sa-l soliciti un pic sa vezi daca variaza vreuna asemanator cu temperatura unui procesor.
In orice caz, posibil sa trebuiasca pasta si sa te asiguri ca e prins bine coolerul.
Oricat de "fierbinti" ar fi, 80 de grade e inacceptabil. :))

#13
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

View Post-Ciprian, on 04 mai 2017 - 23:17, said:

Vad ca macar poti sa reglezi rpm-ul (asta daca e fanul de la cpu).
Temp 1,2,3 dupa temperaturi ar putea fi oricare din ele sau niciuna. Poti sa incerci sa-l soliciti un pic sa vezi daca variaza vreuna asemanator cu temperatura unui procesor.
In orice caz, posibil sa trebuiasca pasta si sa te asiguri ca e prins bine coolerul.
Oricat de "fierbinti" ar fi, 80 de grade e inacceptabil. Posted Image)
Pai coolerul e bine prins , pasta nu stiu ce sa zic de ea , o sa o schimb cat de curand...

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postarg, on 04 mai 2017 - 23:11, said:

sunt procesoare fierbinti de la mama lor (am asa ceva), si trebuie pasta buna plus cooler imens (gen Deepcool Gamer Storm Assassin II)
Wow Arg, un a6 de 65W si tu ai pus un cooler ce valoreaza mai mult decat el doar ca sa il racesti ok?Ce ai fi pus pe un A10 care are 95W sau pe un piledriver de 125? Eu suspectez in continuare (ca si colegii) o fixare proasta a coolerului/pasta neaplicata corect.

#15
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Daca ai pus coolerul cu pasta care a venit pe el default, aia e cauza.
De obicei pasta e veche si aproape uscata; nu face contact termic bun
Sterge totul cu hartie igienica, pune o farama de pasta pe centrul procului ca o picatura, zdup radiatorul si gata
Feedback.

Daca e proc de-ala mare, metalic (au existat unele de cca 2,5 x 2,5 cm) pune 4 picaturi aproape de colturi si una in mijloc.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postxeleron, on 05 mai 2017 - 00:29, said:

Wow Arg, un a6 de 65W si tu ai pus un cooler ce valoreaza mai mult decat el doar ca sa il racesti ok?Ce ai fi pus pe un A10 care are 95W sau pe un piledriver de 125? Eu suspectez in continuare (ca si colegii) o fixare proasta a coolerului/pasta neaplicata corect.
si care e buba daca pune un cooler bun, am zis gen bla bla ca sa intelega omul ca pe langa pasta buna, pusa bine ii trebuie si un cooler bun.

banuiesc ca deja a desfacut si repus coolerul cum trebuie....

Edited by arg, 05 May 2017 - 07:47.


#17
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

View Postxeleron, on 05 mai 2017 - 00:29, said:


Wow Arg, un a6 de 65W si tu ai pus un cooler ce valoreaza mai mult decat el doar ca sa il racesti ok?Ce ai fi pus pe un A10 care are 95W sau pe un piledriver de 125? Eu suspectez in continuare (ca si colegii) o fixare proasta a coolerului/pasta neaplicata corect.
Mai mult ca sigur pasta este de vina...

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sau una din cleme nu e fixata bine, oricum trebuie scos si repus.

p.s. pe mine nu ma deranjeaza temperatura procesorului.... ci doar zgomotul coolerului si daca se blocheaza/sacadeaza calculatorul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate