Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

erovinieta.ro - plata rovigneta si taxa pod

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Prin intermediul www.erovinieta.ro se pot realiza urmatoarele operatiuni:
- achitarea tarifului de utilizare (rovinieta) si a tarifului de trecere pentru utilizarea podurilor peste Dunare de la Fetesti - Cernavoda (peaj) cu ajutorul cardului bancar;
- verificarea valabilitatii rovinietei;
- verificarea achitarii peajului si a numarului de treceri efectuate prin sectiunea statiei de taxare de la Fetesti pe benzile marcate e-tarif;
- gestionarea unei flote de vehicule, ce permite achitarea/verificarea facila a rovinietei si peajului.
Utilizatorii care platesc rovinieta/peajul pe www.erovinieta.ro prin intermediul cardului bancar nu vor suporta costurile comisionului de tranzactionare sau alte costuri asociate tranzactiilor online. Toate aceste costuri vor fi suportate de CNAIR.

Daca accesati site-ul pe mobil, o sa aveti supriza sa va puna sa instalati app (IOS/Android) Posted Image

Daca la vigneta mai inteleg partea practica, desi sunt atatea metode de a iti face vigneta, la trecerea pe pod mi se pare peste mana.
Eu prefer SMS-ul...

Dar e un pas in directia buna!

Astept sa mi se ia automat banii de pe card cand imi expira rovigneta sau cand trec podul! Stiu ca se poate, doar sa se vrea!


Ahh sa vedeti cum inregistrati in sistem un autovehicol! Te urci pe pereti!

Vor: Nr Inmatriculare, Serie Sasiu si Serie Talon! WTF?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Este un risc asumat! Prefer oricand sa platesc din greseala o vigneta decat sa iau amenda!
Cat pot amana plata ei? Max o saptamana? Pana la urma e ceva optional.

La taxa de pod exista camere ce citesc numarul. Ai trecut, esti inregistrat in sistem si ai activat plata automata? Atunci toata lumea e fericita!

In afara ti se iau banii direct de pe card sau din cont cand intri pe autostrazi! Dar stiu, de am avea autostrazi cu plata, ele ar fi goale.
Ar fi evitate autostrazile, pentru ca nu sunt drepte, iar asta incalca principiile puternice ale soferilor romani!

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
da' nu putem plăti cu un program de fonduri ioropiene? aşa... vro' 2000 de ani...cam cît au scos de pe-aici vesticii...?

 Adm, on 04 mai 2017 - 22:28, said:

iar asta incalca principiile puternice ale soferilor romani!
greşit
ce s-ar mai da guşăţii cu porşee... de le rup prin bucale...şi ar plăti dublu... doar să apară pe sticlă(că bagă radare la 5Km)!!!
dar dacă e tot ca uliţa aia de leagă CŢ de B ... mai bine fără. ca învăţămîntul.

Edited by sarac.lipit, 04 May 2017 - 22:35.


#4
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
Unde vezi matale șoferi în romania? Poate kamikaze, schumi, f&f. Am ajuns să iau casca de protecție și în mașină!

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 sarac.lipit, on 04 mai 2017 - 22:31, said:

da' nu putem plăti cu un program de fonduri ioropiene? aşa... vro' 2000 de ani...cam cît au scos de pe-aici vesticii...?

Cine ce-a scos? Numai anul trecut sintem in groapa cu vreo 10 miliarde (~2000 euro/angajat).

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Interesant! Astept si un tarif pentru o zi la autoturisme, e suficient pentru mine si probabil multi altii. Pic cu pic se face lacul-vorba aia.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da cineva de o zi la autoturisme? Stiu ca a fost prevazuta initial in lege, acum muuuuulti ani inainte sa fie electronica si normal le-a iesit ca-i mai scump (decit ce cheltuieli aveau). Lucru care arata:

- ce studii (nu) se fac inainte de a da taxe
- cit de ineficienti sintem (cine stie ce firme capusa tiparea rovinietele)
- ca nici autoritatile nu respecta legea (daca atit e taxa de ce nu pot sa si platesc, ce ma doare pe mine ca va costa mai mult sa luati banii de la mine)

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am plătit prin internet banking. Și am setat-o ca plată programată. Nu am probleme.

#9
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
De ce nu platiti la orice benzinarie, cand alimentati? Taxa e valabila 1 an intreg si platiti inainte, ca sa va nu inghesuiti cu toti bizonii la benzinariile de pe autostrada inspre bucuresti.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Bai ce dracu tarif de o zi la auto? E 130 de lei pe an, o nimica toata - mai ieftin decat cea mai ieftina anvelopa buna Posted Image

Cum zice si ADM ar fi buna asta cu plata recurenta/reemitere la expirare etc.

Edited by dreaQ, 05 May 2017 - 09:24.


#11
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 f300, on 05 mai 2017 - 07:58, said:

Da cineva de o zi la autoturisme? Stiu ca a fost prevazuta initial in lege, acum muuuuulti ani inainte sa fie electronica si normal le-a iesit ca-i mai scump (decit ce cheltuieli aveau). Lucru care arata:

- ce studii (nu) se fac inainte de a da taxe
- cit de ineficienti sintem (cine stie ce firme capusa tiparea rovinietele)
- ca nici autoritatile nu respecta legea (daca atit e taxa de ce nu pot sa si platesc, ce ma doare pe mine ca va costa mai mult sa luati banii de la mine)
UTI si Ghita :)

 yesyesyesyo, on 05 mai 2017 - 08:49, said:

De ce nu platiti la orice benzinarie, cand alimentati? Taxa e valabila 1 an intreg si platiti inainte, ca sa va nu inghesuiti cu toti bizonii la benzinariile de pe autostrada inspre bucuresti.
Pentru ca au mentalitatea de turma.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 dreaQ, on 05 mai 2017 - 09:17, said:

Bai ce dracu tarif de o zi la auto? E 130 de lei pe an, o nimica toata - mai ieftin decat cea mai ieftina anvelopa buna Posted Image

Daca pina si de o saptamina e prea mult si ar prefera de o zi evident ca argumentul de "exista de un an" este cum se zice "directia e buna sensul are o mica hiba".

Nu toata lumea isi ia o masina si sta cu ea pina ii cad rotile si o foloseste numai pe aia. Poate doar imprumuta masina cind are nevoie (nu neaparat de la o singura rubedenie), poate o ia chiar de la firma si nu are o masina asignata personal (si firma nu plateste din principiu vignietele ca ei zic ca au treaba doar in oras), poate are ceva afacere si el plimba masina doar exact o data cu numere rosii si dupa aia sta pina cine stie cind se vinde sau ce alte smecherii mai exista.

#13
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 yesyesyesyo, on 05 mai 2017 - 08:49, said:

De ce nu platiti la orice benzinarie, cand alimentati? Taxa e valabila 1 an intreg si platiti inainte, ca sa va nu inghesuiti cu toti bizonii la benzinariile de pe autostrada inspre bucuresti.
Am si eu o nelamurire: daca platesc la OMV-ul de la mine din oras, pe unde trec cu masina cand ajung la pod? Exista vreo banda marcata pentru asa ceva, sau trebuie sa arat chitanta de la benzinarie?
Scuze daca intrebarea pare idioata, dar n-am mai fost cu masina pe A2 decat in calitate de pasager de autocar, in vara asta e prima oara cand voi circula ca sofer de autoturism.

#14
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 flomelomanul, on 05 mai 2017 - 10:34, said:

Am si eu o nelamurire: daca platesc la OMV-ul de la mine din oras, pe unde trec cu masina cand ajung la pod? Exista vreo banda marcata pentru asa ceva, sau trebuie sa arat chitanta de la benzinarie?
Este o banda marcata pentru cei care nu platesc la pod, treci fara grija fara sa arati nimic.

#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 Adm, on 04 mai 2017 - 22:28, said:

Dar stiu, de am avea autostrazi cu plata, ele ar fi goale.
Wtf ... e gratis pe autostrazi la noi ?

#16
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 yesyesyesyo, on 05 mai 2017 - 10:54, said:

Este o banda marcata pentru cei care nu platesc la pod, treci fara grija fara sa arati nimic.
Multam'!

#17
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 adrian_r5, on 05 mai 2017 - 11:01, said:

Wtf ... e gratis pe autostrazi la noi ?

doar 13 lei la Fetesti? e aproape gratis

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cea mai tembela faza mi se pare partea de autentificare - parola din minim 8 caractere din care minim o litera mare, minim o cifra, minim un caracter de tip #% in combinatie.
Ca sa ce? E vreun pericol cumva sa intre altcineva sa ne plateasca rovinieta din banii lui, sau ce?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate