Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

intrebare asigurari

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andrei4002

andrei4002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 24.02.2007
Salutari!

Am urmatoarea situatie, eu nu am permis inca (examen in iulie abia), dar sotia are. am achizitionat un autoturism (nou) pe numele meu (proprietar) si urmeaza sa il pot ridica zilele urmatoare. Cu RCAul am inteles ca se face pe numele meu obligatoriu, eu fiind proprietarul, dar nu stiu exact cum se procedeaza cu CASCO, avand in vedere ca eu nu am inca permis si sotia va conduce autoturismul exclusiv (evident) pana il voi obtine, astfel incat sa nu apara probleme din cauza asta

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Casco il faci la fel, pe numele tau.
Daca buseste masina (din vina ei sau nu), tot tu va trebui sa ajungi la asigurator sau sa-i faci ei o procura.
Gandeste-ta la masinile pe firma: firma nu are permis dar are masina. Faci vreo boacana, firma trimite un reprezentat sa dea cu subsemnatu'.

Edited by sorin147, 04 May 2017 - 18:13.


#3
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Depinde in ce tara va fi condusa masina, de exemplu asigurarea mea Casco la Allianz Tiriac este valabila doar pe teritoriul Romaniei, indiferent cine ar conduce masina. In afara Romaniei, aceasta asigurare nu mai este valabila, ci trebuie facut un act aditional, deci o alta suma de platit.
A se citi totusi conditiile politei tale Casco pentru a nu avea surprize neplacute!

#4
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Asigurarea CASCO va fi facuta pe numele tau si e posibil sa platesti sau nu mai mult in functie de varsta/experienta la volan a sotiei.

Edited by Griggson, 05 May 2017 - 10:21.


#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View PostGriggson, on 05 mai 2017 - 10:20, said:

Asigurarea CASCO va fi facuta pe numele tau si e posibil sa platesti sau nu mai mult in functie de varsta/experienta la volan a sotiei.
Valoarea primei de asigurare CASCO nu depinde de varsta si experienta la volan. Depinde doar de valoarea de asigurare a masinii si de numarul si valoarea daunelor anterioare (presupunand ca politele anterioare au fost incheiate la aceeasi societate)

#6
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

View PostDannyMC, on 05 mai 2017 - 15:42, said:

Valoarea primei de asigurare CASCO nu depinde de varsta si experienta la volan. Depinde doar de valoarea de asigurare a masinii si de numarul si valoarea daunelor anterioare (presupunand ca politele anterioare au fost incheiate la aceeasi societate)
Si sa nu fie o masina mai veche de 10 ani pt ca nu poti sa i faci CASCO Posted Image

View PostStarcraft11, on 05 mai 2017 - 19:55, said:

Si sa nu fie o masina mai veche de 10 ani pt ca nu poti sa i faci CASCO Posted Image

View PostDannyMC, on 05 mai 2017 - 15:42, said:

Valoarea primei de asigurare CASCO nu depinde de varsta si experienta la volan. Depinde doar de valoarea de asigurare a masinii si de numarul si valoarea daunelor anterioare (presupunand ca politele anterioare au fost incheiate la aceeasi societate)
Ah,scuza-ma, acum am citit mai bine,ai zis ca masina e noua Posted Image

#7
andrei4002

andrei4002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 24.02.2007
multumesc pentru raspunsuri! recomandare pentru un casco (firma) imi puteti face? (masina in cauza este marca Renault)

#8
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Allianz, Grupama. Dar daca masina este noua, vei primi oferta direct din partea RCI Broker, care este brokerul de "casa" al grupului Renault! ;)

Edited by DannyMC, 06 May 2017 - 18:52.


#9
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Ai putea sa ceri o oferta de la un broker. El/ea, daca e bun, iti poate obtine oferte de la mai multe companii si te poate indruma sa alegi una ok. Daca esti cumva din Iasi iti pot recomanda eu pe cineva. Spor!

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostStarcraft11, on 05 mai 2017 - 19:56, said:

Si sa nu fie o masina mai veche de 10 ani pt ca nu poti sa i faci CASCO Posted Image


Inca de acum 10 ani au aparut oferte pentru masinile mai vechi de 10 ani. Prin 2011 am facut eu la CrediteuropeBank , acum divizia asigurari a fost preluata de nemtii de la Ergo care ofera in continuare produse similare. Omniasig ofera Casco Econom (masini vechi si ieftine 3-4000E) , Uniqa ofera Casco Vintage (pentru masini mai vechi de 20 ani ) ...dar mai sunt si altii.
La un moment dat parca si Groupama , Asirom ofereau polite casco pentru masinile vechi....acum nu mai stiu care e situatia .Nu le promovau , veneau cu ele doar in urma cererii unei oferte.

Edited by polizei, 07 May 2017 - 11:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate