Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Demontare geam far Hyundai i30

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Am fost azi la un polish si foliat de faruri, super profi oamenii iar operatiunea a decurs cum trebuie.
Insa, farul dreapta nu arata atat de bine ca cel stanga pentru ca este murdar geamul pe interior :I Geamul se poate curata pe interior cu o carpa si apa dedurizata, insa problema este scoaterea geamului farului.

Stiti va rog un loc in Bucuresti care se ocupa cu demontat/montat geamul de la far?
Am inteles ca cei care se ocupa cu tuningul de faruri, lupe, vopsele etc. se pricep bine, insa nu stiu care sunt acestia :)

Multumesc!

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Just asking, cum a ajuns sa fie farul murdar pe interior? Ai mers cu capacelele acelea de cauciuc ce se infileteaza desfacute?

Edited by AndyM, 04 May 2017 - 17:23.


#3
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Nu stiu, asa am cumparat masina (sh) :)
Am crezut ca un polish rezolva duda, dar inca mai e prezenta, intr-o masura mai mica.

Ca o completare, problema este mai mult de ordin estetic, ca vreau eu sa se vada frumos ambele faruri. Tehnic, lumineaza bine, nu opreste farul 50% din lumina sau mai stiu eu ce.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Daca demontezi intreg blocul de lumini si scoti becurile poti introduce o carpa sa le stergi pe interior?
Din cate stiu farurile sunt lipite, singura zona de acces e prin orificiile in care-s montate becurile.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Nu cred ca se poate demonta decat foarte complicat, adica bagat in cuptor la 200 de grade si apoi fortat pana se dezlipeste plasticul. E mult de munca si nu cred ca o sa mai iasa cum trebuie.

Alta solutie ar fi sa dai farul jos, scoti totul de pe el si il speli prin gaura prin care intra becurile. Ceva mai putin de munca decat la varianta de mai sus.

Alta solutie ar fi sa cumperi un far din dezmembrari care arata perfect si costa undeva pe la 200 ron.

Apropos, dupa polish ai pus folie sau ai dat cu lac? Daca nu ai facut nici una din ele atunci in jumatate de an o sa fie inapoi matuite. Asa am patit eu la masina veche.

#6
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Dupa polishat s-a pus folie Llumar, a fost mai scumpa ca polishul :), dar mi se pare ca a iesit excelent, nici nu zici ca-i geam (am atasat si-o poza cu farul stang).

Intr-adevar, asta cu demontatul geamului la cald am auzit si eu ca ar fi modalitatea, nu stiu insa cat de mult merita doar pentru estetic.
Merita, dupa voi, operatiunea, considerand riscurile reasamblarii?

Faza cu carpa prin locul becurilor pare foarte interesanta, mai ales ca am auzit de o metoda misto: un magnet invelit in carpa bagat in far, iar pe exterior cu alt magnet dirijezi carpa din interior si cureti :)

Problema e ca nu prea ma pricep nici cu demontatul farului, nici cu scosul becurilor si parca nu m-as baga doar cu ce vad pe youtube.
Asa ca ramane valabil, daca stiti un loc unde as putea sa fac operatiunea, ar fi super!

PS: O sa trec maine pe langa Norauto, credeti ca ar merita incercat acolo?

Attached Files

  • Attached File  far.jpg   802.01K   48 downloads


#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Si sa vezi cand iti scapa magnetul si julesti oglinda. Daca poti sa dai jos farul si sa incerci cu un bat, binem daca nu lasa-l asa ca o sa-ti para rau. Cateodata mai binele e dusmanul binelui Posted Image
Cat a costat distractia?

Edited by atupi, 04 May 2017 - 18:48.


#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,557
  • Înscris: 08.03.2017
Am schimbat la mine pe spate geamul de la stop , a iesit foarte bine, asa de bine incat am cumparat stop nou cu totul , intra apa intr-o veselie la spalatorie , inca bulbuci facea dupa vreo 3 spalari la jet .
Daca e praf scoate becurile afara , mergi la un compresor si sufla cu aer comprimat . Daca e de la bec non protejat UV (aca bec de 5 lei de la supermarket) nu ai ce sa-i faci , ori schimbi cu totul ori te obisnuiesti.

Edited by ldpe, 04 May 2017 - 18:56.


#9
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006

 atupi, on 04 mai 2017 - 18:48, said:

Si sa vezi cand iti scapa magnetul si julesti oglinda. Daca poti sa dai jos farul si sa incerci cu un bat, binem daca nu lasa-l asa ca o sa-ti para rau. Cateodata mai binele e dusmanul binelui Posted Image
Cat a costat distractia?
Ai dreptate, ramane atunci metoda batului impaiat, daca o sa se poata ar fi super. Daca nu, nu :)
300 ron distractia, la Detail Protekt. Repet, oamenii super profi si ok, nu s-au grabit (am stat 3 ore cred), au facut super treaba, nimic de reprosat.

 ldpe, on 04 mai 2017 - 18:56, said:

Am schimbat la mine pe spate geamul de la stop , a iesit foarte bine, asa de bine incat am cumparat stop nou cu totul , intra apa intr-o veselie la spalatorie , inca bulbuci facea dupa vreo 3 spalari la jet .
Daca e praf scoate becurile afara , mergi la un compresor si sufla cu aer comprimat . Daca e de la bec non protejat UV (aca bec de 5 lei de la supermarket) nu ai ce sa-i faci , ori schimbi cu totul ori te obisnuiesti.

Am inteles :D Nu ma mai aventurez atunci la scos geamuri, sa nu fac probleme unde ele nu exista.

Merci de sfaturi, baieti! Banuiesc ca la orice service pot incerca operatiunea, daca nu vreau sa-mi bag eu mainile inauntru, nu?

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,989
  • Înscris: 07.11.2006

 sirviezure, on 04 mai 2017 - 19:07, said:


300 ron distractia, la Detail Protekt. Repet, oamenii super profi si ok, nu s-au grabit (am stat 3 ore cred), au facut super treaba, nimic de reprosat.


300 de lei acolo,inca alti 300 (estimativ) sa-ti dea jos sticla + curatare + pus inapoi sticla.
Eu in locul tau cumparam doua randuri de faruri noi de banii astia.

#11
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Pai cine credea ca e pe interior in acel far? Asta e, o sa incerc metoda cu scos becuri si curatat p-acolo, mai mult nu mai bag in ele :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate