Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Ceas GPS cu GPX

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
Salut
Stie cineva vreun ceas mai ieftin (smartwatch) care sa stie sa faca fisiere gpx pentru lightroom?
Am aplicatie pe telefon dar il topeste bateria si de aceea vreau un ceas ieftin sau orice alt device care are gps si face acest gen de fisier sau ceva care se poate converti in gpx
Ceva idei?
Imi pare rau daca am postat gresit dar chiar nu am idee unde trebuia
Multumesc

Edited by Mondeo, 04 May 2017 - 17:05.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Nu mai bine ii iei o baterie externa? Iesi si mai ieftin si e mai utila. Poti lua una de 16000mAh+.
Smartwatch-urile stau mai prost la autonomie decat telefoanele daca folosesti pe ele diverse aplicatii care consuma multe resurse.

#3
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008
Vezi ca au la decathlon o serie de ceasuri cu GPS integrat - http://www.decathlon...u.html#/2-254-_ . Se pare ca suporta si export in gpx direct. Majoritatea smartwatch-urilor normale nu au receptor gps integrat deci tot iti mananca bateria telefonului.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu exista vreun senzor GPS mai eficient bagat in smartwach-uri dar nu in telefoane, Exista doar baterii mai mici ce fac ceasul sa tina citeva ore versus telefonul 12 ore (sau ceva similar).

Exista trackere GPS dedicate, care fac numai logging si pot sa aibe baterii destul de serioase (cam ca un smartphone micut). Desi tot mai bine o baterie de telefon.

De asemenea google tine un track destul de bun fara nici o setare (daca ai android si nu ai activat ceva de privacy). Poti sa te vezi pe harta la https://www.google.com/maps/timeline si sa-ti downloadezi datele la https://www.google.c...ettings/takeout

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Un ceas cu gps din seria suunto sau garmin poate face tracking de pana la 2 zile in continuu pe o singura incarcare (garmin are ultratrack mode care tine pana la 50 de ore de inregistrare) si apoi poti exporta trackul in ce format vrei tu.
Eu incarc ceasul o data la 5 zile cca daca fac tracking cate 2-3 ore pe zi (Fenix 3 HR in tracking de precizie, nu ultratrack) ... deci nu e chiar slab la baterie as zice.

Edited by ro_explorer, 04 May 2017 - 19:01.


#6
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
Nu e rau de loc, dar si pretul este pe masura:)
Din ne\fericire nu am android si deci nu pot folosii google map
Se pare ca tot la o baterie externa raman
Ma deranjeaza  totusi ca pe telefon nu am acuratete mare...

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postro_explorer, on 04 mai 2017 - 18:57, said:

Un ceas cu gps din seria suunto sau garmin poate face tracking de pana la 2 zile in continuu pe o singura incarcare (garmin are ultratrack mode care tine pana la 50 de ore de inregistrare) si apoi poti exporta trackul in ce format vrei tu.

Atentie, asta este luind pozitia mai rar, de ordinul zecilor de secunde spre un minut. GPS-ul in mod normal poate sa dea o pozitie pe secunda.

View PostMondeo, on 04 mai 2017 - 19:24, said:

Ma deranjeaza  totusi ca pe telefon nu am acuratete mare...

Spune ce telefon ai, daca e un smartphone modern si nu un model chiar foarte ieftin ar trebui sa fie atit de buna cit e rezolutia de GPS normal, maximim citiva m (nu multi). Evident in aer liber, in casa nu merge treaba decit "incet si prost".

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Da, ultratrack este făcut pentru mers pe munte. Pentru activități folosesc sampling normal la secunda. În felul asta am cca 20 de ore de tracking per încărcate.

#9
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Salut,

Daca iti trebuie pentru a putea pune locul,data,ora in metadatele pozelor, cauta GPS Data Logger. Am vazut unul foarte mic de la Hollux. era un pic mai mare decat un stick de memorie. Dupa ce ai datele necesare sunt cateva aplicatii soft care imperecheaza pozele cu datele.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exact asta vrea, asta face lightroom-ul. Loggerele alea cit un stick nu au baterie foarte mare, sint unele mai maricele si mai "gravide" care au baterii mai serioase (gen 1500 mAh). Oricum trebuie cautat review-uri si vazut concret exact cit tin.

Edited by f300, 05 May 2017 - 10:56.


#11
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
Am un iphone 7 deci cred ca e bun, nu e vreo vechitura dar nu imi place cum inregistreaza
or o fi aplicatia  naspa, nu stiu ce sa zic (gps4cam pro)
Intr-adevar in LR vreau sa le introduc, nu am gps pe aparatul foto
Chestia cu loggerul imi face cu ochiul, nu stiam de asa ceva

Holux M-241 e ok?

Edited by Mondeo, 05 May 2017 - 19:49.


#12
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
Pana la urma am comandat GT-730FL-S GPS Data Logger
Sper sa fie ok
Va tin la curent:)
Multumesc pentru ajutor

#13
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Ce caracteristici te-au determinat sa alegi acest logger si nu altul?

Edited by edri, 07 May 2017 - 17:37.


#14
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
Mai multe:))
Dupa cum banuiti a fost in teste, La greu as putea spune
Caracteristici?
In primul rand acuratetea, Tot timpul cand esti in miscare este absolut perfect, cand stai pe loc mai mult timp tinde sa arate un pic ciudat dar este normal.
Bateria tine in jur de 13-15 ore iar memoria e generoasa.
Ce lasa un pic de dorit este partea de soft care desi e simplista e destul de anosta
Parerea mea, este un must have!

Edited by Mondeo, 08 August 2017 - 11:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate