Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Radiere auto persoana decedata

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Unchiul meu a decedat acum trei luni si a avut o masina inmatriculata in spania, cred ca nici impozitul nu l a platit acolo de vreun an sau doi. El a locuit cativa ani acolo dar de vreo 3 ani a venit in tara.
Acum am cateva intrebari.
1. Cum pot sa radiez masina de acolo? Am inteles ca prima data ar trebui facuta succesiunea, dar apoi cum o radiez din spania?
2. Daca nu a platit de doi ani sa zic impozitul, trebuie platit inainte sa o pot radia? (cred ca raspunsul este 99% da, dar poate stiti altceva)
3. Aveti idee cei care locuiti pe acolo cam cat este impozitul la un auto motor 1.8?
Daca reusesc sa o radiez de acolo presupun ca dupa aceea pot sa o inmatriculez fara probleme aici.

Edited by alin62, 04 May 2017 - 15:04.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Fa succesiunea,inmatriculeaz-o pe tine si se radiaza automat de acolo.

#3
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Pai pot sa o inmatriculez asa direct aici pe baza succesiunii si cu talonul cu numele lui?
Si impozitul daca nu l a platit pe 2016 sa zic ce se intampla? Nu o sa am eu probleme?

Cam ce pasi trebuie sa fac dupa succesiune?

#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu stiu cum e cu impozitul,faci succesiunea,primesti certificatul de mostenitor,conteaza si in ce tara a avut domiciliul,dar la inmatriculare predai numerele de Spania si le vei primi pe cele de romania impreuna cu toate actele. Nu trebuie radiata in spania.Eu asa stiu

Attached Files


Edited by daniMMM, 04 May 2017 - 16:57.


#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Nu au treaba astia de la noi cu ce datorii are la impozit in Spania, doar daca era inmatriculata in Ro trebuia sa fie cu impozitul la zi s-o poti transcrie / inmatricula.

#6
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

 alexx1402, on 04 mai 2017 - 17:49, said:

Nu au treaba astia de la noi cu ce datorii are la impozit in Spania, doar daca era inmatriculata in Ro trebuia sa fie cu impozitul la zi s-o poti transcrie / inmatricula.
Pai da sa spunem ca astia nu au treaba cu impozitul din Spania si o pot inmatricula si se radiaza autoamat de acolo, dar cei din Spania nu vor trimite ori la adresa din buletin ori la adresa unde a stat in Spania ca mai are impozit de platit pe un an sau doi? Acum nici nu stiu daca mai este in vreo evidenta in Spania cu vreo adresa din buletin de Romania, din ce stiu parca a si schimbat domiciliul in buletin de cand a venit in tara...

Oricum multumesc pentru raspunsuri.

Edited by alin62, 04 May 2017 - 18:13.


#7
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Si inca ceva, pot face succesiunea asa cum e ea? Din ce am inteles cica s ar cere sa fie inmatriculata aici ca sa fac succesiunea...

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
De succesiuni mergi si intreaba notarul,oricum la el ajungi,posibil sa fie cu element de extraneitate

Succesiuni cu elemente de extraneitate( defunct cetăţean străin, cetăţean român cu domiciliul în străinătate, moştenitori cetăţeni străini)

În cazul unei moşteniri, în general , pentru bunurile situate în România, competenţa aparţine notarului român.
Un certificat de moştenitor este cerut  pentru a  face dovada calităţii de moştenitor şi  a propritetăţii asupra bunurilor moştenite,  în faţa tuturor autorităţilor competente- pentru retragerea banilor din conturile bancare, pentru  închirierea sau vanzarea proprietăţilor moştenite, etc.
Începând cu anul 2015, pentru soluţionarea moştenirilor cu elemente de extraneitate în statele membre ale Uniunii Europene va  circula  un document uniform denumit Certificat  european de moştenitor. Acest certificat va fi emis de  notar  într-o procedură specială şi  nu va avea nevoie de nicio altă formalitate pentru a fi folosit în oricare dintre statele membre(textul integral aici)
Domeniul succesiunilor internaţionale este complicat şi necesită  informaţii specializate care să scurteze durata procedurilor , de multe ori anevoioase, datorită plasării moştenitorilor, bunurilor ori autorităţilor în state diferite şi a necesităţii de a cunoaşte şi respecta legile naţionale ale mai multor state.

Edited by daniMMM, 04 May 2017 - 19:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate