Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Salarii multinationale 2017 (Bucuresti)

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#19
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 21.04.2007
Tara de cacat romani de cacat ce suntem.
Secret sa nu spunem cat castigam ca ne merge rau. Si daca este pe acest forum un sef si ne recunoaste?
Mai bine o dam in filozofie si cugetari.
Entry level 1500 lei
Middle 2000 2400
Manger 4000
La toate se adauga diferite avantaje:
Telefon
Madina
Bonuri etc

Edited by CONSTANT1708, 04 May 2017 - 20:26.


#20
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Voi chiar nu intelegeti ca salariile variaza de la firma la firma, de la nivel la nivel si cel mai mult in urma unei negocieri?
Asa sunt tot felul de site-uri care ofera niste informatii reale sau nu, precum http://cash-it.xyz/

Edited by Ciubex, 04 May 2017 - 20:34.


#21
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
He he! Ce-au mai sărit alde "patronache" pe iniţiator!Posted Image

#22
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Aveti aici unul din sutele de exemple (din tari mai corecte) de anunt de job care mentioneaza un minim si un maxim salarial.
Aldi este un magazin similar cu Lidl (care e prezent si la noi. Aldi nu cred insa ca este pe piata noastra).

Respectivul salariu este brut anual.

https://aldi.vacancy...JWwL-g8Ix6HRG6M

La asta m-am referit cu min-max intr-un anunt de job. E asa greu la noi?

Pur si simply asa e fair. E un gest de corectitudine din partea angajatorului.

Cred ca multi mioritici nici nu se gandesc ca s-ar putea trai (mult) mai corect, prin minimul efort de a face societatea mai transparenta. Ba mai rau, cred ca de fapt nici nu vor asta.

Edited by cattavencu, 05 May 2017 - 09:46.


#23
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
pe cg e un topic de genul asta foarte popular. Ar fi util sa fie si aici.

#24
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 dani.user, on 04 mai 2017 - 18:09, said:

In primul post ai insirat doar posturi economice. Vrei pana la urma informatii de posturi pt economisti, sau generale? Ca tot in multinationala poate munci programatorul X sau inginerul constructor Y.

Nici unul din posturile mentionate de mine nu are esenta economica. Si un absolvent de Drept, Geografie, Filosofie etc. se poate angaja, singura conditie e limba straina la un nivel bunicel (un B2 e suficient, de regula). Toate pozitiile mentionate de mine sunt in genul a ceea ce se numea mai de mult "personal TESA" (activitati administrative, conexe activitatii de baza, care de pilda poate fi productia de bunuri). Oricare din pozitiile din primul meu post poate fi externalizata catre o companie terta, si sunt multe firme care prefera sa faca asta.

Programator, inginer - deja sunt joburi specializate, intrebarea mea nu vizeaza specializari.

Ca sa dau un exemplu de post mai "economic", ma gandesc de pilda la "Financial controller", insa aceasta nu e o pozitie "de jos", ci ceva binisor mai sus pe scala importantei posturilor intr-o multinationala.

Ca mi-ai adus aminte - Financial Controller la Renault (in Militari, Park West cred ca se cheama) - 7000 lei net (ianuarie 2017)

Edited by cattavencu, 05 May 2017 - 09:43.


#25
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

 cattavencu, on 04 mai 2017 - 15:05, said:

Topicul nu se refera la institutii de stat.

Uite, sa va ajut eu sa prindeti curaj (retineti insa ca sunt salarii din anii anteriori):

Wipro - account administrator, germana - 2080 lei + bonuri (2009)
HP -  account administrator, germana, SAP - 2400 lei + bonuri (2010)
HP -  account administrator, franceza, SAP - 2100 lei + bonuri (2010)
Honeywell - account administrator, germana, SAP - 2800 lei + bonuri (2012)
Genpact - procurement, germana - 3300 lei + bonuri (2011)

Sumele de mai sus sunt nete si toate includeau si chestii conexe, cum ar fi abonamente la clinici private, reduceri la sala de gimnastica etc.

Curiozitatea mea este: cat au mai ajuns aceste salarii azi, in 2017?

Haideti, ca e plin de multinationale in Bucuresti. Poate fi din absolut orice domeniu (auto, IT, farma etc.)

In tari civilizate plaja salariala e mentionata inca din anunturile de angajare in multe cazuri. Sa stii la ce sa te astepti daca vrei sa aplici. sa stii macar care e minimul pe pozitia respectiva. Ca nu se trezeste nimeni de drag; daca se trezste, sa stie de ce o face si de ce pleaca de acasa la respectivul interviu.

La noi, nu - il afli abia la ultimul interviu, bun sau prost. Te lasa ca prostul sa nu stiipentru ce faci efortul respectiv.

E simplu. Din 2012 salariul mediu a crescut cu o treime. Mai adaiga 50% la salariile alea si vezi ce-ti da.

#26
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 zyraxes27, on 05 mai 2017 - 09:58, said:

E simplu. Din 2012 salariul mediu a crescut cu o treime. Mai adaiga 50% la salariile alea si vezi ce-ti da.

Multumesc, zyraxes27
Cam aceasta tind si eu sa cred ca e cresterea.

Astept in continuare cifre, cazuri reale.

Nu va speriati, e normal sa castigam salarii, ca de-aia ne trezim dimineata. Dar e bine sa stim si cu cata pofta de munca sa deschidem ochii...
Iar cuantumul lor n-ar trebui sa faca obiectul ultra secretizarii. Facand asta, tot ce faceti e sa ajutati firmele sa ofere putin, candidatii fiind in necunostiinta de cauza.

Edited by cattavencu, 05 May 2017 - 10:45.


#27
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 zyraxes27, on 05 mai 2017 - 09:58, said:

E simplu. Din 2012 salariul mediu a crescut cu o treime. Mai adaiga 50% la salariile alea si vezi ce-ti da.

o treime inseamna 1/3, nu 1/2 ...

#28
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
ma rog, au crescut cu 50%, adica de la 2000 Ron la 3000 Ron. (salariul mediu in Bucuresti)

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Faceti o varza-barza-viezure-manz din treaba asta cu salariile . Sa ne intelegem , p**imea castiga prost si la bugetari si la multinationale. De fapt , o modalitate de a putea sustine la varf salariile mari si la unii si la ceilalti, in conditiile unui fond limitat, este sa faca angajari ( mai mult in medul privat ) cu " chielea p**li " pe minim pe econome , pe care ii tot ruleaza. Paradoxal , munca de baza o fac astia subnutritii , iar meritele sunt asumate de conducere atat la stat cat si la privat . Deci , un salariu de incepator cu doua facultati la o banca multinationala asigura un meniu pe zi la cantina saracilor , iar la stat vii cu bani de acasa . Sefii , cei care capata ani de vechime ( nu se intampla cu toata lumea ) au salarii exagerate si la stat si la privat .
Dar sa nu o dam in balarii si sa presupunem ca la stat te angajezi pe post de executant si iti cumperi masina  din primele doua salarii ....iar la multinationale  , daca nu gasesti un cur moale de pupat nu faci prea multi pureci,

Edited by JurasikMan, 05 May 2017 - 11:35.


#30
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Depinde foarte mult de multinationala, domeniul de activitate, pozitia pe care est angajat si nivelul de experienta; nu exista o suma exacta, cel mult un interval si o suma medie.

#31
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Bineînțeles că depinde, dar omul cerea exemple concrete. Terminați cu platitudinile și spuneți ceva la obiect dacă vreți, dacă nu, mai sunt și alte topicuri.

#32
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pana la urma the point is? Nu stii ce salar sa negociezi? Nu stii care iti este valoare? Atunci e foarte grav fiindca pe forum nu iti va spune nimeni cu cat sa te vinzi,variabilele si necunoscutele din ecuatie sunt prea multe.
Ca idee daca pleci pe acelasi post la o alta companie ceri 30% in plus si vezi apoi pe unde va intelegeti, daca postul este superior in ierarhie ceri 50% s.a.m.d.
Inca nu te-ai prins ca si HR-ul e tot un comert? Marfa difera,principiile sunt aceleasi!

#33
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Topicul este despre exemple de salarii. Nu să facă fiecare teoria chibritului și să se dea deștept.

#34
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Damascus77, on 07 mai 2017 - 08:53, said:

Topicul este despre exemple de salarii. Nu să facă fiecare teoria chibritului și să se dea deștept.

Din pacate, asta e o patima generala la noi.
Cred ca la peste 70% din subiectele (topicurile) deschise pe un forum romanesc, 80% din raspunsuri sunt oricum, numai constructive nu (adica in spiritul intrebarii). Am remarcat doua feluri:

1) "teoria chibritului" - aprecieri generale, de multe ori sub forma unor sfaturi care chiar nu ajuta nimanui.
2)  negarea demersului initiatorului ("ce rost are intrebarea?", "cui foloseste asta?" si asa mai departe).


Lipsa de concret ne omoara si din pacate nu ne dam seama de asta.

 Soulstream, on 05 mai 2017 - 14:53, said:

Depinde foarte mult de multinationala, domeniul de activitate, pozitia pe care est angajat si nivelul de experienta; nu exista o suma exacta, cel mult un interval si o suma medie.

Altfel spus, nu capat raspuns pentru ca intrebarea nu e concreta...

V-am dat exemple concrete de pozitii in prima pagina, v-am dat si exemple de salarii pe acele pozitii, insa din anii anteriori.

Ma asteptam (si continui s-o fac) sa posteze cineva exemple de azi.

 farausername, on 07 mai 2017 - 08:43, said:

Inca nu te-ai prins ca si HR-ul e tot un comert?

Ba da, si e mereu in defavoarea celui care vine si-ntreaba, adica a celui interesat de post.

Cu cat "secretele" HR (sumele) vor fi mai devoalate (mai transparente), cu atat nu vor mai exista situatii de oameni "underpaid" fara sa-si dea seama de asta.

Edited by cattavencu, 07 May 2017 - 11:58.


#35
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Orice angajator îți va spune că salariul este confidential, pentru că lui îi convine sa fie astfel.

În privat venitul nu ține neapărat de productivitatea unui angajat ci de capacitatea lui de negociere. Legal, acea clauza de confidențialitate e fix zero.

Cu siguranță sunt devi prosti care câștigă mai bine decât devi buni, chiar și în aceeasi echipa, pentru ca devul mai puțin tehnic a negociat mai bine sau a intrat mai târziu în companie.

Există siteuri ca undelucram și glassdoor unde găsești atât salarii cât și recenzii din partea angajaților.

Pe dezvoltare și testare, in corporațiile Bucureștene, cifrele nete in RON stau cam așa:

Junior: între 2500 și 3500.
Mid: între 3500 și 6000.
Senior: între 6000 si 12000.

Intervalele de mai sus nu sunt exacte, se poate și mai mult și mai puțin.

Acum, ca să știi tu unde te situezi trebuie sa participi la interviuri, fara să-ți fie teama de eșec.

Edited by Ephesos, 07 May 2017 - 13:53.


#36
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 cattavencu, on 07 mai 2017 - 11:57, said:

Din pacate, asta e o patima generala la noi.
Cred ca la peste 70% din subiectele (topicurile) deschise pe un forum romanesc, 80% din raspunsuri sunt oricum, numai constructive nu (adica in spiritul intrebarii). Am remarcat doua feluri:

1) "teoria chibritului" - aprecieri generale, de multe ori sub forma unor sfaturi care chiar nu ajuta nimanui.
2)  negarea demersului initiatorului ("ce rost are intrebarea?", "cui foloseste asta?" si asa mai departe).

Lipsa de concret ne omoara si din pacate nu ne dam seama de asta.


Sunt de acord cu ce spui. Si eu am patit la fel pe unele topicuri. Ti-am dat niste detalii pe privat. Ti-au fost de ajutor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate