Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Glicemie

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Ruxy11

Ruxy11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.07.2014
Buna ziua!
Ieri am fost cu prietenul meu sa donam sange. Pe el nu l-a primit pentru ca nu i-au iesit bine analizele de sange, avand glicemia de 290, iar cei de acolo i-au spus sa mearga de urgenta la medic pentru ca e suspect de diabet. Azi si-a repetat analizele in alta parte, iar glicemia i-a iesit 101. Este posibil sa existe o diferenta atat de mare sau e o greseala undeva?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Diferente pot sa apara in functie de ce ai mancat inainte de analize, dar nu stiu cat de mari pot fi.
Oricum, mare grija sa nu pleci de-acolo cu sange donat si cu ceva "extra" primit donatie.

#3
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
Probabil a mancat ceva dulce (sau a baut suc) cu putin timp inainte de a i se recolta sange. De obicei, se recomanda sa nu se consume dulciuri sau sucuri cu cel putin 12 ore inainte de recoltarea sangelui pentru glicemie, deoarece nivelul acesteia este foarte ridicat.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
ar trebui sa mearga la un diabetolog, acesta ii va recomanda ce analize/investigatii sunt necesare pentru a confirma/infirma aceasta suspiciune.
prietenul tau ce varsta, inaltime si greutate are ? are cazuri de diabet in familie, din cate stii tu (sau poti sa-l intrebi) ?
pana una-alta, ar trebui sa repete analiza la un alt laborator, dar sa respecte regulile privind recoltarea sangelui pentru determinarea corecta a glicemiei.
ideal ar fi sa nu manance/bea nimic dulce cu o seara inainte de recoltare (masa de seara sa fie una usoara, frugala, nu cu grasimi sau chestii dulci, inclusiv alcoolul contine zahar, atentie),
in dimineata recoltarii - nu mananca/bea absolut nimic, are voie sa bea doar apa, nu cafea, nu suc, nu mic-dejun. sa nu ia nici-un fel de medicament.
se mai poate face si testul de toleranta la glucoza, dar trebuie sa discute cu medicul, daca si la a treia analiza ii iese glicemia prea mare.
http://www.sfatulmed...-urina-gli_1276

Edited by corinadaniela, 04 May 2017 - 14:39.


#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
La noi este posibil orice. Acum vreo 2 ani am facut ceva analize si la creatinina serica la clinica 1 mi-a zis ca este peste limita, clinica 2 sub limita, recoltarile avand loc la distanta de 2 zile.

Asa ca pentru linistea lui spune-i sa faca o HEMOGLOBINA GLICATA (HB A1C), ceva mai complexa decat o glicemie la minut, si care nu tine cont de ce ai mancat (sau baut Posted Image )  cu o zi sau 2 inainte de analiza. Adevarat ca are si un pret mai mare - cam pe la 38 lei, dar merita pentru linistea personala.

Edited by claudiu1, 04 May 2017 - 14:31.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006

 Ruxy11, on 04 mai 2017 - 14:18, said:

iar glicemia i-a iesit 101. Este posibil sa existe o diferenta atat de mare sau e o greseala undeva?

Da si da.Adica este foarte posibil sa fie aceea diferenta si da,o daaa,greseli din astea "nevinovate" se intampla mereu,nu-i nimic nou.Adica se incurca mostrele de sange recoltat,se incurca fisele cu rezultatele medicale,se incurca clientii,samd.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
a mancat ceva inainte sau avea zahar pe maini...
eu m-am pomenit cu 300, si cca 200 de la urmele de sapun de pe maini, acum iau glicemia din a 3-a picatura.... si iese ok.

p.s. tot trebuie urmarita glicemia...

#8
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 27.07.2006
Sunt diabetic, dar si...medic. Posted Image Nu mai profesez, am mers pe alte cai.
Undeva SIGUR este o greseala. Chiar daca ar fi baut apa cu zahar inainte, nu avea cum sa ajunga la 290. 290 este o valoare la care unii intra in coma hiperglicemica.
Valoarea glicemiei la un om sanatos nu trece de 140, indiferent ce/cat a mancat/baut inainte.
Dar si acel 101 este dubios, fiind la limita superioara a intervalului.
Trebuie cercetat mai amanuntit, poate chiar un profil glicemic (mai multe determinari/24 ore).
Sau (cum a spus foarte bine @claudiu1) - o hemoglobina glicata.

Edited by ergon, 04 May 2017 - 14:36.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
off-topic: Si oamenii (in general romanii) se mira sau chiar il crucifica drept diavol si a doua venire a anticristului pe cineva care alege sa evite transfuzia de sange.

L.E.@Mizu: nu ma refer neaparat la donare, ci in special la cine evita transfuzia. Personal, prefer oricand o alternativa care nu implica riscuri asa mari ca transfuzia.

Edited by Hider141, 04 May 2017 - 14:40.


#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Nu mai incerca sa induci lumea in panica, e evident ca n-ai fost de mult sa donezi, poate niciodata. Tot acul pe care il baga in tine e steril si de unica folosinta, deci n-ai ce sa iei sau de ce sa eviti.

Aici cu glicemia cine stie ce s-a intamplat, trebuiau sa repete testul atunci pe loc.

#11
Ruxy11

Ruxy11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.07.2014

 corinadaniela, on 04 mai 2017 - 14:27, said:

ar trebui sa mearga la un diabetolog, acesta ii va recomanda ce analize/investigatii sunt necesare pentru a confirma/infirma aceasta suspiciune.
prietenul tau ce varsta, inaltime si greutate are ? are cazuri de diabet in familie, din cate stii tu (sau poti sa-l intrebi) ?
pana una-alta, ar trebui sa repete analiza la un alt laborator, dar sa respecte regulile privind recoltarea sangelui pentru determinarea corecta a glicemiei.


Are 27 de ani, 1.88 si 83kg. Mama lui are diabet...  Din hemoleucograma i-au iesit putine lucruri in mediile normale. Daca o postez poate cineva sa-mi spuna ce inseamna, mai exact, va rog?

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
mai bine nu, pentru ca cine stie ce posibile diagnostice primesti. pe urma cauti pe internet si iti vin cele mai negre ganduri.
daca exista si cea mai mica probabilitate ca acele analize sa fie gresite cap-coada (glicemie si hemoleucograma), cel mai intelept ar fi sa le repete la un alt laborator, cu sau fara trimitere de la medicul de familie.
cine stie, poate pe buletinul lui au fost trecute rezultatele altui donator, si invers. sau proba lui a fost contaminata, nu a fost corect pastrata...
traim in romania si e posibil orice, doar in ultimele 6 luni au murit 3 pacienti in spitalele din romania, pentru ca li s-a facut transfuzie cu grupa de sange incompatibila...

abia dupa ce ies rezultatele acestor analize, daca persista anomaliile, medicul ii poate spune ce ar putea avea si ce trebuie sa faca mai departe.

Edited by corinadaniela, 04 May 2017 - 14:54.


#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 ergon, on 04 mai 2017 - 14:31, said:

Valoarea glicemiei la un om sanatos nu trece de 140, indiferent ce/cat a mancat/baut inainte.
Dar si acel 101 este dubios, fiind la limita superioara a intervalului.

A evoluat omul asa repede sau se vizeaza o crestere a vanzarilor de produse farmaceutice? Inainte pe nemancate era bine si 120. Acum trebuie sa fie maxim 100. La fel la tensiune, era ok un 140 la maxima. Acum doar 120 e baremul ok. Cine stie unde se ajunge peste un timp!

Edited by arab, 04 May 2017 - 15:04.


#14
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Ok, hai sa le luam pe rand.
290 este enorm si inseamna diabet. Punct. Indiferent ce ai mancat sau baut inainte, la un adult sanatos nu are cum sa ajunga la acea valoare.
Si atunci avem asa: fie este o greseala mare a laboratorului, fie prietenul tau are diabet sau urmeaza sa faca (pre-diabet).
Nu ne-ai spus nimic despre momentele cand s-au luat cele 2 analize - eu as banui ca cea cu 290 venea dupa o masa, iar cea cu 101 era dimineata pe nemancate. In acest caz, si acel 101 este un pic marisor si ma duce cu gandul spre un viitor diabet (desi limita de stabilire a diagnosticului de diabet este 126 mg/dL).
Oricum ar fi, de urgenta sa viziteze un medic diabetolog - daca este diabet, inca este in faza in care poate fi stopat prin dieta.

 arab, on 04 mai 2017 - 15:03, said:

A evoluat omul asa repede sau se vizeaza o crestere a vanzarilor de produse farmaceutice? Inainte pe nemancate era bine si 120. Acum trebuie sa fie maxim 100.
Glicemia normala, dimineata pe nemancate, luata din sangele venos, ar trebui sa fie in intervalul 80-100 mg/dL. Intre 100 si 125 se vorbeste de un prediabet - adica ar fi bine sa incepi sa te uiti la ce si cat mananci.
Doua valori ale glicemiei a jeun peste 126 mg/dL confirma diagnosticul de diabet zaharat.

Edited by aflorin27, 04 May 2017 - 15:13.


#15
Ruxy11

Ruxy11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.07.2014
Asta e hemoleucograma, daca poate cineva sa-mi spuna ce inseamna datele astea...

[ https://scontent.fotp3-2.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/18280100_1708707232479977_554037647_n.png?oh=aee08860e7dfd0f56f27bbed352103ca&oe=590D7C6D - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Normal ca peste noapte dupa unii ajungi bolnav....
https://youtu.be/Pd-oNzbRvYs?t=152

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
daca te ajuta cu ceva, prescurtarile din prima partea buletinului de analize inseamna :

* Numarul de globule rosii din sange - eritrocite (RBC)
* Numarul de globule albe din sange - leucocite (WBC)
* Cantitatea totala de hemoglobina din sange (HGB)
* Procentul de globule rosii (hematocrit) (HCT)
* Media volumului globulelor (MCV) - marime globulelor rosii
* Media globulara a hemoglobinei (MCH)
* Concentratia medie a hemoglobinei (MCHC)
* Numarul de trombocite (PLT)

#18
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Mi-a mai zis mie de la donare ca is suspect de leucemie si alt medic cu aceleasi analize mi-a zis ca eram doar obosit. Cand le-am repetat erau ok. Acolo in general sunt niste "medici" plictisiti... Deobicei iti baga pe gat motive de refuz si mai "lucreaza" la rezultate sa te refuze daca incepi sa abuzezi de donari. Ei dau 3 luni intre 2 donari dar daca ai in ultimele 15 luni 5 donari ai toate sansele sa te refuze la a 6-a...

Asa am patit eu. Creaza oarecum dependenta dar nu ca la droguri. Corpul se obisnuieste sa produca sange datorita golurilor provocate de donari. Acum trec printr-o perioada, care s-ar putea sa raman cu ea pe viata, de hipertensiune si care combinata cu alti factori: stres, oboseala, alimentatie; imi provoaca crize de hipertensiune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate