Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Telefon Xiaomi

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut,

Pentru ca sunt atat de multe variante  4, 4s, 4c, 4x, prime, pro etc, am nevoie de cateva recomandari.
Buget max 1000lei(il voi luat de pe site-urile din Romania sau din china), display pana in 5.2(am avut note pro si nu mi-a placut dimensiunea telefonului), minim 3gb ram si senzor de amprenta.

Momentan am mi4c.
Multumesc

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Uite-l aici:
https://www.quickmob...-3gb-ram-161672

#3
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
daca mai poti pune 100ron si ai pe cineva in UK iti recomand MI5 la 190 lire si nu cred ca costa mai mult de 100 ron curierul din UK pana in Romania...  https://www.eglobalc...cked-white.html

#4
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005
Hmmm, a aparut Mi6, deci probabil preturile la Mi5 ar trebui sa scada. Personal asta as lua - cauta pe geekbuying, giztop sau pe undeva cu depozit in EU si vezi ce oferte au la Mi5.

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Mie-mi pare mai ok cel sugerat de adisz
Baterie cu 1100mAh mai mare, SO Android pur, în rest sensibil echivalente.

Voi de ce îl preferați pe acela?

#6
2jacks

2jacks

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.03.2017

View Postmadutzu25, on 04 mai 2017 - 13:59, said:

daca mai poti pune 100ron si ai pe cineva in UK iti recomand MI5 la 190 lire si nu cred ca costa mai mult de 100 ron curierul din UK pana in Romania...  https://www.eglobalc...cked-white.html

ai cumparat vreodata de pe site-ul asta? e ok? ca m-ar tenta si pe mine la banii astia un Mi5

#7
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005
@vlad29marko

Eu l-as lua in principal pentru performante. Seria Redmi este in general entry/low-middle level, seria Mi este hi-middle level(cu Mi Note/Mi Mix fiind high end) - in opinia mea.

Mi5 are CPU mai bun, GPU mai bun, camera foto mai buna etc. Daca vrei si cifre Antutu(desi nu sunt intotdeauna cele mai relevante) un 4x are 60-65k, iar un Mi5 are cam 130-135k. Destul de mare diferenta, nu?

Plus ca a zis ca ar prefera ceva pana in 5.2''

Edited by mynameismada, 04 May 2017 - 14:18.


#8
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Eu am avut Mi4c si acum am Redmi Note 4 MTK.

Sunt telefoane excelente ca performanta, fiabilitate, baterie, camera. In viitorul apropiat cred ca voi trece la Xiaomi Mi Note2.

La Xiaomi exista doua game, Mi si Redmi. Prima e premium, in timp ce a doua e gama lor de telefoane mai accesibile, dar oricum super performante.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
dar ce te nemultumeste la mi4c?
in afara de senzorul de amrenta, nu vei avea nici un upgrade semnificativ.

#10
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Eu zic ca e upgrade urias. Eu nu m-as mai intoarce la Mi4c. Ecranul de 5.5 inchi e bestial pe RN 4.

De fapt cred ca nu m-as mai intoarce la un telefon sub 5.5 inchi. :)

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
el vrea maxim 5.2.
daca e dorinta omului, nu putem sa o ignoram.

#12
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007

View Postslai, on 04 mai 2017 - 14:37, said:

dar ce te nemultumeste la mi4c?
in afara de senzorul de amrenta, nu vei avea nici un upgrade semnificativ.

Ce-i 2gb nu imi ajung, era mai ok daca luam varianta de 3gb de la inceput. Folosesc tot felul de aplicatii de la serviciu si trimit zeci de e-mailuri zilnic si se bloceaza foarte des, uneori nici nu pot folosi browser-ul ca mi se inchide. Si pe langa acestea, gps-ul mai pierde semnal.

Si eu tot la Redmi 4X ma uitam, dar am zis ca poate mai sunt si alte variante care mi-au scapat. Mi5 este perfect, dar imi depaseste bugetul..

Am avut RN3 pro, posibil sa am mana mai mica nu stiu, oricum imi plac telefoanele mai mici. Nu ma deranzeaza marimea display-ului, ci marimea telefonului in sine.
Multumesc

Edited by nob0dy, 04 May 2017 - 15:08.


#13
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005
Da, depinde de fiecare. Eu am Redmi Note 3 pro si nu as putea sa trec la ceva mai pic, sotia are mi4c si ii se par prea mari cele de 5.5''.

Oricum, daca mai poti sta 2-3 saptamani, garantat va mai scadea pretul la Mi5.

Edited by mynameismada, 04 May 2017 - 15:10.


#14
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Ia Redmi 4 Prime, e mai performant ca Redmi 4x. Sau Mi5, insa nu stiu daca-l gasesti la banii astia.

P.S.: Sa-ti bagi pla in denumirile lor, au Redmi 4, Redmi 4 Prime, Redmi 4x, Redmi 4a, toate foarte asemanatoare ca design. Plus ca fiecare model mai are la randul sau diferente la memoria ram..

Edited by Robiacs, 04 May 2017 - 15:11.


#15
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Exact asta ziceam si eu. Sincer nu stiu ce caut, am intrat pe emag si primele 5 telefoane au aceasi denumire, dar difera la pret.

Mai sus zicea tzaq93 de RN4 mtk. Nici nu stiam ca exista asa ceva.

#16
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

View Postnob0dy, on 04 mai 2017 - 15:20, said:

Mai sus zicea tzaq93 de RN4 mtk. Nici nu stiam ca exista asa ceva.
Exista. Uite exact asta l-am luat de pe evomag. Are procesorul deca-core MediateK. E mai bun decat RN4 cu snapdragon. https://www.evomag.r...iu-2883001.html

Si mai e o diferenta la design. Mi se pare mult mai frumos RN4 MTK pt ca e facut integral din metal. Cel cu procesor snapdragon are capetele de plastic.
Poftim link pe gsmarena cu comparatie intre ele:

http://www.gsmarena....1&idPhone2=8291

Edited by tzaq93, 04 May 2017 - 15:52.


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View Postnob0dy, on 04 mai 2017 - 15:06, said:



Ce-i 2gb nu imi ajung, era mai ok daca luam varianta de 3gb de la inceput. Folosesc tot felul de aplicatii de la serviciu si trimit zeci de e-mailuri zilnic si se bloceaza foarte des, uneori nici nu pot folosi browser-ul ca mi se inchide. Si pe langa acestea, gps-ul mai pierde semnal.

Si eu tot la Redmi 4X ma uitam, dar am zis ca poate mai sunt si alte variante care mi-au scapat. Mi5 este perfect, dar imi depaseste bugetul..

Am avut RN3 pro, posibil sa am mana mai mica nu stiu, oricum imi plac telefoanele mai mici. Nu ma deranzeaza marimea display-ului, ci marimea telefonului in sine.
Multumesc

Problema ta e softul. Are si nevasta-mea mi4c, telefonul ala nu stie lag sau blocaje. Softul initial a fost varza, am pus ultimul soft stabil care l-am gasit pe xiaomi. Eu. 8.2, cred.

#18
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005
+1 Are dreptate slai.  Asa cum am zis mai sus, sotia mea are mi4c - 2/16. Deblocat bootloader, pus twrp si apoi custom ROM(AICP - Android 7.1), se misca fara lag.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate