Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Un sfat/ putin ajutor va rog... - hărțuire

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
adeea_catalina

adeea_catalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.05.2017
Buna ziua,

Nu stiu daca postez unde trebuie (e prima data cand fac asta), dar as avea nevoie de un sfat de la cineva cu cunostiinte in domeniu.

Acum 8 ani unchiul meu a facut un imprumut pentru mine (pe numele lui). Timp de un an de zile i-am platit ratele lunare, iar apoi am plecat in Germania. Am continuat sa ii trimit bani lunar pentru rata timp de un an de zile (am achitat toti banii pe care ii datoram incluzand si dobanda). Doar ca el s-a obisnuit cu banii si continua sa-mi ceara chiar daca eu i-am achitat tot. (Pot demonstra).

Ma suna de cativa ani aproape saptamanal, pe bunica mea din Romania o suna de 20 de ori pe zi, imi suna toata familia si le zice ca nu i-am dat banii, ca ma da in judecata, practic ne terorizeaza pe toti mai ales ca bunica mea e batrana si ii este frica sa mai stea in casa. El bea foarte mult.

Se poate face ceva legal pentru a nu ne mai deranja? Mai ales pe bunica mea ?


Va multumesc frumos anticipat pentru raspunsuri!

#2
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Plangere la politie pentru hartuire

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ai vreo hartie scrisa pentru banii pe care ti ia dat?

tu cum i-ai trimis banii?

cum vad eu problema:
-el ti-a dat banii fara nici un act
-tu i-ai primis prin banca
-practic ii poti cere tu banii inapoi ....


daca erai in romania depuneai o sesizare la politie si-l  luau la intrebari dupa ce te chemau pe tine sa dai o declaratie...
dar din germania chiar nu stiu cum merge treaba....

Edited by arg, 04 May 2017 - 13:40.


#4
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
S-a inventat functia de blocare a apelului.

#5
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Faptul ca i-ai dat banii sau nu e mai putin relevant daca imprumutul a fost pe numele lui.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
schimbati-va cu totii (tu, bunica, restul membrilor de familie) numerele de telefon.

Edited by corinadaniela, 04 May 2017 - 13:38.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 corinadaniela, on 04 mai 2017 - 13:38, said:

schimbati-va cu totii (tu, bunica, restul membrilor de familie) numerele de telefon.
nu merge asa, ca se duce cu scandal peste bunica.....

p.s. am o banuiala ca nici creditul nu la platit.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006

 adeea_catalina, on 04 mai 2017 - 13:26, said:

Ma suna de cativa ani aproape saptamanal, pe bunica mea din Romania o suna de 20 de ori pe zi, imi suna toata familia si le zice ca nu i-am dat banii...
Se poate face ceva legal pentru a nu ne mai deranja? Mai ales pe bunica mea ?

Banuiesc ca acel imprumut a fost la limita legii,adica uite banii,plateste-ti datoria.
In locul tau as aduna famila,sa fie toti de fata,inclusiv hraparetul si parsivul de unchi si le-as zice la toti ca mi-am achitat datoria si din acel moment poate sa-l ia dracu pe unchi.
Asta in cazul ca povestea este reala.

#9
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012

 GreyBeard, on 04 mai 2017 - 13:34, said:

S-a inventat functia de blocare a apelului.

Și aplicația Truecaller pentru Android și iOS este de ajutor în cazul în care se folosește un telefon smart. Cătălina, dacă telefonul bunicii este un model mai vechi cel mai bine ar fi să-i schimbi numărul de telefon.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 arg, on 04 mai 2017 - 13:41, said:

nu merge asa, ca se duce cu scandal peste bunica.....

p.s. am o banuiala ca nici creditul nu la platit.

normal, i-a baut.
a gresit si nepoata, mergand pe incredere. trebuia sa plateasca ea ratele la ghiseul bancii sau prin transfer on-line, nu sa-i dea banii in mana unchiului alcoolic...la banca nu conteaza cine vine si depune/transfera banii de rata, banca e multumita ca-si recupereaza creditul acordat.

Edited by corinadaniela, 04 May 2017 - 13:46.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
sa invatat sa primeasca bani, nu-i problema, poate fi si dezvatat......

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 adeea_catalina, on 04 mai 2017 - 13:26, said:

Ma suna de cativa ani aproape saptamanal, pe bunica mea din Romania o suna de 20 de ori pe zi, imi suna toata familia si le zice ca nu i-am dat banii, ca ma da in judecata, practic ne terorizeaza pe toti mai ales ca bunica mea e batrana si ii este frica sa mai stea in casa.  .

Se poate face ceva legal pentru a nu ne mai deranja? Mai ales pe bunica mea ?
Dacă o și amenință în vreun fel pe bunica, să facă face plângere penală.
Dacă se rezumă doar la ce ai zis

Quote

imi suna toata familia si le zice ca nu i-am dat banii, ca ma da in judecata,
aș zice că îi provoacă stres, nu teamă deci legal n-aveți ce face.

Schimbarea numerelor de telefon poate fi o soluție bună.

#13
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 25.12.2016

 adisz, on 04 mai 2017 - 13:42, said:

Banuiesc ca acel imprumut a fost la limita legii,adica uite banii,plateste-ti datoria.
Nu e nimic ilegal in situatia asta: omul care a facut imprumutul l-a facut corect, ca altfel nu-i dadea banca banii. Ce a facut cu banii mai departe e treaba lui, dar nu vad unde ar fi ilegalitatea.
In rest, in ce priveste latura morala (cine pe cine a pacalit) asta nu-i de competenta justitiei. Adica, se poate merge la tribunal doar ca fara dovezi e pierdere de vreme...

 adisz, on 04 mai 2017 - 13:42, said:

Asta in cazul ca povestea este reala.
Din pacate, astfel de situatii sunt mai frecvente decat crezi. Eu am avut un coleg care a facut un imprumut urias pentru... patronul firmei.
In orice caz, chestiile astea se termina urat de obicei...

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Manasu, on 04 mai 2017 - 14:01, said:

....
Din pacate, astfel de situatii sunt mai frecvente decat crezi. Eu am avut un coleg care a facut un imprumut urias pentru... patronul firmei.
...
si daca a facut un act pentru banii aia cand i-a dat patronului ii poate cere inapoi daca nu sa fie sanatos.....

@althea
e bun articolul asta din codul penal?
Art. 208
Hărţuirea
(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri  frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
(2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Edited by arg, 04 May 2017 - 14:11.


#15
adeea_catalina

adeea_catalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.05.2017
Nu am facut nici o hartie. Cum zicea cineva de aici. Eu nu lucram in acea perioada, iar el m-a ajutat cu acel imprumut. Nu m-am gandit nici o secunda sa nu-i platesc. Inca i-am si trimis in plus.. doar ca el zice ca dobanda a crescut ca banca ii mai cere bani. Eu il cred pentru ca probabil nu a dus la banca banii trimisi, dar ce vina am eu ca el n-a platit la timp?

Suna de pe numere diferite, bunica si-a schimbat numarul de telefon de n ori, nu ii raspunde, la inceput cand ii raspundea ii zicea ca vine peste ea, ca ma da in judecata, iar ea fiind batrana nu stie ce sa-i zica, nu stie ce sa faca (are 85 de ani). Eu i-am trimis banii prin Money gram bunicii, iar ea ii dadea lui. Plus am toate chitatele acasa cand plateam personal la banca (timp de un an).

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006

 Manasu, on 04 mai 2017 - 14:01, said:

Nu e nimic ilegal in situatia asta: omul care a facut imprumutul l-a facut corect, ca altfel nu-i dadea banca banii. Ce a facut cu banii mai departe e treaba lui, dar nu vad unde ar fi ilegalitatea.
In rest, in ce priveste latura morala (cine pe cine a pacalit) asta nu-i de competenta justitiei. Adica, se poate merge la tribunal doar ca fara dovezi e pierdere de vreme...


Din pacate, astfel de situatii sunt mai frecvente decat crezi. Eu am avut un coleg care a facut un imprumut urias pentru... patronul firmei.
In orice caz, chestiile astea se termina urat de obicei...

N-ai prea inteles ce ai citit din postarea mea.
Cand am scris la limita legii,m-am referit la faptul ca nu exista nici o urma/dovada prin care cineva (initiatoarea) poate dovedi ca a primit banii si altcineva (unchiul,fictiv sau nu) nu poate dovedi ca a primit banii.
Pe scurt,aceasta poveste NU poate exista oficial pentru ca nu exista dovezi.Si ce nu exista,nu are cadru legal.
Banuiesc ca acum m-am facut mai bine inteles.

Si sa ramana vorba intre noi,eu nu pot sa cred nici in ruptul capului asa ceva:

 adeea_catalina, on 04 mai 2017 - 13:26, said:

Ma suna de cativa ani aproape saptamanal, pe bunica mea din Romania o suna de 20 de ori pe zi,.....El bea foarte mult
Ce legatura ar avea bunica cu imprumutul nepoatei?De ani de zile o suna de 20 de ori pe zi betivanul ala?Pai cand mai are timp sa se imbete,daca toata ziua da telefoane?
Iarasi avem o tema de discutii in care ni s-a aruncat o poveste din care lipseste exact ce trebuie,adica adevarul.

LE Acum vad ca initiatoarea zice ca banii i-a trimis bunicii ca sa-i dea ea unchiului.In prima postare zice,sau cel putin asa se intelege,ca i-a trimis personal banii.

Eu v-am salutat.

Edited by adisz, 04 May 2017 - 14:25.


#17
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Eu nu inteleg ceva. El a facut imprumutul acum 8 ani(pe ce perioada?), apoi tu i-ai trimis bani timp de 2 ani(1 an in tara si 1 an din Germania) timp in care ai platit tot creditul(inclusiv dobanda?). Ce s-a intamplat in ultimii 6 ani?

Daca el zice ca banca ii cere bani, ca a crescut dobanda etc, poti sa ii ceri un extras al contului respectiv de credit - pe ultimele 12 luni de exemplu. Si acolo poate arata cat/daca a platit, daca a avut intarzieri, daca a crescut rata etc.

Edited by mynameismada, 04 May 2017 - 14:25.


#18
Ariana31

Ariana31

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.05.2017
la politie

 adisz, on 04 mai 2017 - 14:20, said:

N-ai prea inteles ce ai citit din postarea mea.
Cand am scris la limita legii,m-am referit la faptul ca nu exista nici o urma/dovada prin care cineva (initiatoarea) poate dovedi ca a primit banii si altcineva (unchiul,fictiv sau nu) nu poate dovedi ca a primit banii.
Pe scurt,aceasta poveste NU exista.Si ce nu exista,nu are cadru legal.
Banuiesc ca acum m-am facut mai bine inteles.

Si sa ramana vorba intre noi,eu nu pot sa cred nici in ruptul capului asa ceva:


Ce legatura ar avea bunica cu imprumutul nepoatei?De ani de zile o suna de 20 de ori pe zi betivanul ala?Pai cand mai are timp sa se imbete,daca toata ziua da telefoane?
Iarasi avem o tema de discutii in care ni s-a aruncat o poveste din care lipseste exact ce trebuie,adica adevarul.

suna beat ce e greu de inteles

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate