Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa din camp

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#127
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Nimeni nu hotaraste pe portofelul tau,man .Stai linistit  Tu iti cunosti prioritatile iar eu nu sunt vreun fanatic al incalzirii/racirii globale,dealer de izolatii. La birtul asta bem cu totii. Si betivi si intelepti,de a valma. Decizia iti apartine. Posted Image
Nu mai stiu unde te ai oprit cu lucrarea.Pacat ca nu ai mai tinut jurnalul,poate ti l reactivezi. Mi a placut tare mult determinarea ta. Si eu sunt ca tine,doar mai lentutz oleaca.

#128
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Momentan, in Romania pretul gazelor pentru uz casnic este cel mai scazut din Europa. Dar oare asa o sa ramana?

Pretul actual este 0.03 EUR / kWh + TVA.

Varianta 1: casa tipic romaneasca, cu incalzire in pardoseala de 5000 EUR si consum anual de 10.000 kWh => 360 EUR / sezon incalzirea.
Varianta 2: casa aproape pasiva, cu termosistem cu 5000 EUR mai scump decat prima si consum anual de 2000 kWh => 70 EUR / sezon incalzirea.

Avantaj 290 EUR pe sezon.

Cred ca polistirenul rezista cel putin 25 de ani => avantaj vreo 7.000 EUR. DACA NU SE SCUMPESTE GAZUL, ceea ce este imposibil.

Eu zic ca in 10 ani o sa ajunga cel putin 0.05 EUR / kWh + TVA.
Avantajul V2 - V1 va fi 475 EUR pe sezon.
10 ani x 290 EUR + 15 ani x 475 EUR = aprox. 10.000 EUR.

Si daca polistirenul rezista 40 de ani si gazele ajung dublu, 0.06 EUR / kWh + TVA...atunci sa vezi distractie...

Edited by kolfleading, 31 January 2019 - 17:44.


#129
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Metrul 3 de lemn era aproape moca,pe vremea cand aveam paduri romanesti. Acu s austriece si is in iepuroi. Multi. Gazele sunt inca jos,dar vad deja fisurile in teava .Cu cormoranii prin piscine si patrihotii care ne conduc destinele.....e doar chestie de timp. Degeaba avem paduri( am avut ) si gaze. Nu vor mai fi ale noastre,gazele.Sau vor fi poleite cu ieuroi,la fel de multi. Ce resurse mai avem noi,ca tara ?! Suntem bananieri,traim pe caiet ,la mila altora ,copiii au viitorul asigurat...pe alte meleaguri.

Kolf,cine vrea sa vada printre randuri....vede
Imi pare rau ca nu ti ai izolat o asa cum probabil ai vrea acum. Iesea pasiva bine,la bani relativi putini.Si tu stai in Timisoara unde e muult mai cald decat in Campia Romana. Imi place mult jurnalul tau,iar ciclul " daca stiam" e de nota 10+
Posted Image

#130
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postionut27, on 31 ianuarie 2019 - 13:53, said:

Nu ma intereseaza daca vecinul a facut un conac pe care si l-a izolat cu 30 cm. Este treaba lui. Pe mine ma intereseaza ca de banii pe care ii am sa adopt solutia optima si sa incerc sa respect normativul.

In primul rand sa stii ca nu ai facut bine ca ti-ai sters jurnalul. Intelegeam daca iti strangeai jucariile si plecai, asa cum au facut-o multi, fie din lipsa de timp, chef, sau dezinteres, etc; dar e clar ca ceva te atrage aici si e pacat sa vorbesti de pe margine in loc sa ai patratica ta din care pot invata foarte multi (vorbesc serios, e interesant ce poate face un singur om, cu cele 2 maini ale sale, plus ca e cam singura casa de caramida plina de pe aici, acum).

Daca vorbim de normative sa stii ca locuinta cu consum 0 e dupa colt, acusica intra in vigoare normativul (2022 parca). Deci daca e sa ridicam putin nasul din tastatura si sa privim spre viitor vom vedea ca lucrurile evolueaza exact in directia asta. Pentru Romania mie mi se pare o gluma proasta acest normativ si astept cu mare interes sa vad ce se intampla.

#131
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Multumesc pentru calcule, @kolfleading. Sincer chiar iti apreciez efortul de a te alatura discutiei cu cifre. Sunt mai multe variabile de luat in calcul dar oricum, balanta inclina in favoarea izolarii. Poate ca ar trebui luat in calcul si faptul ca dupa cativa ani, termosistemul isi va mai pierde din eficienta si economia poate fi cu cateva procente mai mica. Ma gandesc la asemanarea cu o haina veche care dupa ce incepe sa se destrame, nu mai tine tot atat de cald ca la inceput. In blocul in care locuiesc (construit prin 2008 cred) am facut o priza in balcon. Dupa ce am taiat cu un cuter decorativa si plasa  cu adezivul, am ajuns la polistiren. Cand am vrut sa il tai am constatat ca se rupea doar daca il atingeam putin cu degetul. Era clar un semn de imbatrinire. Caramida era curata, fara mucegai. De atunci am inceput sa imi pun semne de intrebare privind durata de viata a unei izolatii cu polistiren. Asa am inceput sa analizez toate cladirile pe care le intalnesc si sa caut mai multe informatii.
Discutia aceasta a dus macar la concluzia ca polistirenul la exterior nu rezista 100 de ani si nici faptul ca daca faci o casa bine izolata, vor beneficia de ea nepotii si stranepotii asa cum multi aveau impresia. Se pot face economii izoland bine, dar aceste economii trebuie pastrate pentru o noua reabilitare termica pe care cei mai multi dintre noi o vom efectua la batranete.

Legat de jurnalul meu. Va spun doar atat si nu vreau sa mai vorbesc altceva pe acest subiect. Adevarul este ca la santier lucrurile nu decurg deloc asa cum as fi vrut eu. Vremea rea m-a luat prin surprindere, nu am apucat sa iau niste minime masuri de protectie si o mare parte din munca mea este compromisa. Pe langa aceasta, la inceputul lui decembrie am constatat faptul ca am avut si niste musafiri care mi-au facut "curatenie". Am mai trecut pe acolo o data, inainte de Craciun parca, dar nu am putut intra inauntru. M-am uitat doar peste gard si am vazut ca armatura era inca in picioare. De atunci nu m-am mai dus si nici nu o voi mai face. In martie sau aprilie cand voi redeschide santierul voi evalua pagubele, lipsurile si ce las in picioare sau pun la pamant. De renuntat nu se pune problema. Si daca imi pierdeam un picior, tot gaseam o solutie sa imi leg un fier sau lemn de ciotul ramas si tot ma duceam sa zidesc. Nu am lasat niciodata ceva neterminat. Cu atat mai mult acum cand sunt parinte, copiii mei trebuie sa vada in tatal lor un erou si un luptator. De aceea, pentru ca nu sunt genul sa imi plang de mila sau altii, am sters jurnalul. Daca voi considera ca voi avea ceva folositor de aratat, voi deschide altul dar strict tehnic, fara alte detalii.

Sanatate tuturor!Posted Image

#132
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Hai sa readuc conversatia in punctul in care se discuta despre drenarea solului. Ai facut topo? Ai reusit sa-l pui cap la cap cu studiul geo?

#133
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Topo e facut inainte de ridicarea suplimentara.. Cu mici exceptii,am ridicat un + 40 cm cota terenului adevarat. O sa vad mai precis in primavara ,inainte sa deschid santierul,tasarile vor fi minime banuiesc, la cat au fugit basculele pe teren. Cu geo nu mai imi bat capul,pierdere de timp,stiu ca am apa sus in primavara,drenul daca  l ghicesc sa iasa ca lumea,scap de griji. Daca ma "inervez" suficient financiar ,pun si de un microiaz ,cu tot tacamul adiacent,trestii,salcii Si asa vreau sa mi fac un refugiu pentru fauna salbatica,cu oaresce riscuri incluse. Sky is the limit.
Si ..mastercard ul.
Posted Image

#134
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013

View Postroadmaster969, on 08 decembrie 2018 - 08:40, said:

Am terminat o zilele trecute. Vreau  doar sa updatez jurnalul. Sa nu vina Viotl din voiaj si sa ma mai prinda cu temele nefacute.
Saracu viotl.... voiajul vietii, am uitat si de casa si de tot. Nici pozele cu ghiocei nu m-au scos din depresie.
Acu, mi-e si rusine sa mai scriu pe aici. La cit sint de in urma....

#135
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Da' chiar intrasem la banuieli,don' Vio, ce rada fara oaierles sa fie ,sa nu mai dea omu' un semn...
Si am zis sa te caut prin dana,n am gasit decat niste cruisere d alea inalte,de pensionari cu pilonu neclintit de hanalfabeti ca la altii...,cu cambuza plina,deh .
Si daca nu te am gasit nici p acolo,am zis sa ma  intorc acasa,Bine c ai revenit si tu,m am mai linistit Posted Image Sper sa fie toata lumea sanatoasa la tine,ca in rest...
Hai ca iesi din depresie ,la cate mai ai de facut Posted Image . Eu ,ce sa mai zic ?!  Ca n am de niciunele. Dar nu disper. Catinel se rezolva toate.
AMR 3 saptamani si la mine ,pana la prima cazma adevarata,daca o vrea Domnu..si autoritatea locala sa mi dea binecuvantarea cu parafa de incepere a distractiei.
Posted Image

#136
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
buna dimineata !

Attached Files



#137
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postviotl, on 26 februarie 2019 - 05:55, said:

[...] La cit sint de in urma....

In urma fata de ce?! Uite o replica pe care am descoperit-o intr-un film (cam cheesy Posted Image filmul): Everything will be all right in the end. If it's not all right, it's not yet the end.

#138
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
Uf. E un fel de a spune.
In urma fata de plan.
Pisici.

View Postbrawnie, on 07 mai 2019 - 17:32, said:

buna dimineata !
Neata si tie!
Ce  vrea sa zica poza? Brawnie was here?

#139
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
was was....numai ca nu fizic was in alt moment... la momentul pozei doar virtual. Poza era pentru Cristi (roadmaster969) ca un indemn sa mai faca cate un update la jurnal ca e tare interesant ce se petrece pe acolo.

#140
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
Hihi... daca e la fundatii, iti dai seama ca seara vine rupt... cred ca numai de updaturi nu-i arde. Si cu ploile astea....
In plus, daca numai ce s-a intors... cred ca face la fel ca mine, re-invata sa deschida usile... De exemplu, trebuie sa schimb usa la baraca. Adica, sa tai o bucata de (cum naiba ii zice...plywood.. :D! ) OSB si sa o bat. Unde naiba am lasat soricelul acum 4 luni...

#141
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Adevarul ca fara  Brawnie...nu mai scoteam " camasa" din pamant Posted Image
Am demarat acu fro 5saptamani ..au zburat zilele intr un mare fel .Ca n tinerete Posted Image Noroc ca am revenit la servici ,sa ma mai odihnesc.
Pe scurt :
Solutie de fundare = cuzineti + grinda supraterana, nu mi place argila .
Suprafata desfasurata = aprox 250 mp ,parter. Mult ,putin ,asa a iesit. Nu am mai vrut etaj.
Ma chinui oleaca acum (financiar) dar sper sa mi fie mai usor in exploatare mai tarziu
Casa e simpla,chiar banala , gandita de mine,pentru mine.Am si niste fitze p-acolo,sper sa nu mi iasa un kitsch ,prea mare.
Cadre/caramida/lemn .Corpul casei va fi din clasica caramida,anexele din lemn,framing.O vreau cat mai infofolita,sa nu mi raceasca portofelul mai tarziu. Mai bine acum.
Incalzirea va fi mixta. O soba + hrv,erv,crv...in prima faza,pana ma hotarasc daca sponsorizez distrigazul sau nu.
Necesarul de incalzire ar fi un foc pe zi+ 400w electric,din calcule. Electricii prin ventilatie. Daca nu ies calculele, punem o flanea mai groasa si ne vindem sufletul la stapanii gazelor. Habar n am acum,la momentul asta. Nici nu ma intereseaza acum.vreau doar sa o vad cu caciula si sticle.
Caciula din tabla,sticlele tripane,blu evo sau mai bun. Stiren cat cuprinde,jos ,sus,pe unde apuc,20 cm+ . Nu sunt fan ,dar e ieftin.

Attached File  20190328_185734.jpg   218.47K   29 downloads  trasare
Attached File  20190329_152557.jpg   531.53K   31 downloads detaliu de fundare Posted Image
Attached File  20190329_122413.jpg   697.12K   31 downloads  prima groapa
Attached File  20190325_174252.jpg   995.48K   30 downloads un cuzinete
Attached File  20190326_161731.jpg   798.08K   29 downloads doo cuzineti
restul de "fer"

Mai are moshu poze in tolba ,cu editorul e mai delicat,ne dam pe brazda ,incetisor...
Posted Image


Bine le zici Vio, rupt in gura vin de pe tarla,plec dimineata la 6 plec ca taranii la camp si ma intorc la 8 juma,9+ ca betivii....si astia tineri ma cearta ca n am apdeitu la mine...ce uoameni ! Ei "crede" ca din maus se face casa Posted Image

Attached Files


Edited by roadmaster969, 08 May 2019 - 10:08.


#142
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postkolfleading, on 31 ianuarie 2019 - 17:37, said:


Varianta 1: casa tipic romaneasca, cu incalzire in pardoseala de 5000 EUR si consum anual de 10.000 kWh => 360 EUR / sezon incalzirea.
Varianta 2: casa aproape pasiva, cu termosistem cu 5000 EUR mai scump decat prima si consum anual de 2000 kWh => 70 EUR / sezon incalzirea.

Avantaj 290 EUR pe sezon.


Pana toarna fundatia, sa revenim un pic la incalzire, ca poate nu s-a hotarat cu izolatia :)

1. Eu nu am vazut "casa tipic romaneasca" (adica izolata cu 10 cm eps de polistiren) si IP care sa consume 360 euro/sezon. Poate doar una de 50mp utili.
2. Casa aproape pasiva nu o scoti doar din diferenta de 5000 de euro la termoizolatie. Mai trebuie niste bani in plus si la tamplarie, si o ventilatie cu recuperare, si altele...

Eu unu nu mi-am pus problema in cat timp imi scot bani ci cum fac sa fiu sigur ca platesc cat mai putin cand/daca nu o sa mai am aceleasi posibilitati. Momentan sunt multumit chiar daca am platit cat o"casa tipic romaneasca" tot sezonul :)

#143
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Realitatea bate filmul,Marius. Sunt un pic mai evoluat decat pozele,De gura "soakrei" Brownie am pus pozele acum, de fapt si mai respir dupa 5 sapt de salahorie cot la cot cu constructorul. Ma felicit pentru asta . N as fi avut garantia ca mi iese cum vreau. Acum sunt linistit. Am ingropat un TIR de polistiren SUB CASA,la propriu Sa fie bine si cald.
Si da,ai dreptate. Doar combinate cu tamplarie buna si recuperare te apropii de pasivitate. Nu e totul in termoizolatie. Dar la ce i sub casa ,nu mai umbli.NEVER. Un geam il mai schimbi/spargi,un hrv il iei si la pensie daca te loveste norocul.... Habar n am cand voi ajunge la ele,important e ca ceea ce pot face acum sa fac cat mai bine ,sa mi iau o grija de pe cap. Nu am bani de geamuri,pun folie 2 ierni si ard cheresteaua de la cofraje. Prefer caldura in casa iarna in locul unui dizain de fitze ...rece. Mai ales ...in camp,unde stau eu.

#144
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postroadmaster969, on 08 mai 2019 - 11:31, said:

Prefer caldura in casa iarna in locul unui dizain de fitze ...rece. Mai ales ...in camp,unde stau eu.

Asa am zis și eu pana sa anung la finisaje.. Acum caut granit sa pun pe soclu :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate