Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recuperare bani pacienta rau-platnica

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.politiar.../petitii-online
O redirectionaza ei unde trebuie si te vor chema la "interviu" (declaratie).

Edited by arg, 04 May 2017 - 10:43.


#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
sectia de care apartine cabinetul. daca nu te vor indruma ei.

avocatii ii pot face o notificare precum ca urmeaza sa fie data in judecata, care sa vina din partea cabinetului de avocatura. dar asta ar insemna sa o dai in judecata pe civil, chestie care nu cred ca e cazul aici, ce a facut ea cred ca e de natura penala si in cazul asta se ocupa politia/procuratura de problema, tu nu trebuie decat sa te prezinti cand esti chemat.

#21
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Dentist care da chitante??? Ar fi primul caz de care aud/vad.

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Daca vinzi datoria unei firme de recuperare creante atunci din partea ta tragi linie si inchizi cazul...mai incolo va fi treaba lor sa recupereze banii pe orice cale.
Eu as merge pe vanzarea creantei. Fara batai de cap din partea ta mai tarziu.

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdrndcg, on 04 mai 2017 - 10:39, said:

   P.S. Revin cu intrebarea: la ce sectie de politie depun plangere?
  
La secția pe raza căreia are domiciliul sau la cea de care aparține cabinetul tău.

View Postdrndcg, on 04 mai 2017 - 10:39, said:

Pot vinde datoria unei firme de recuperare debite?
După ce expiră termenul pe care i l-ai dat da, poți dacă găsești vreuna - se numește cesiune de creanță, dar nu cred că ți-ar da mai mult de 10-15% din sumă.

#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008

View Postshiva, on 04 mai 2017 - 10:53, said:

Dentist care da chitante??? Ar fi primul caz de care aud/vad.
Ei, nici chiar asa.
Poate nu e dentist ci stomatolog. Bine ca nu e măselar/măsălar (de la măsele)...Posted Image

Apropo de speta discutata: in aceeasi postura ma aflu si eu (inselaciune) dar cu alt obiect. Plangere la politie, individul are dosar penal. Astept finalizarea.
In ziua de azi daca esti bun esti prost.

Edited by danghetau, 04 May 2017 - 11:07.


#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002

View Postalthea, on 04 mai 2017 - 10:56, said:

După ce expiră termenul pe care i l-ai dat da, poți dacă găsești vreuna - se numește cesiune de creanță, dar nu cred că ți-ar da mai mult de 10-15% din sumă.
nu cred ca i-ar strica cei 2000 ron, dar aici e problema de orgoliu mai mult. :)

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postshiva, on 04 mai 2017 - 10:53, said:

Dentist care da chitante??? Ar fi primul caz de care aud/vad.
sunt oameni seriosi care dau chitanta si fac treaba buna, chitanta e un fel de garantie, este cam singurul document care atesta serviciile facute.

fara chitanta e ca si cum ai cumpra din piata ... a doua zi gasesti usa inchisa si pa, cam asa am patit eu cu niste plombe facute aiurea care dupa 3 luni au trebuit refacute toate....

Edited by arg, 04 May 2017 - 11:14.


#27
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
nu prestezi servicii fara sa ceri clar suma. ii dai chitanta si ii zici ca nu se pot face la laborator pana nu se platesc integral. nu mai repeta experienta. pana mea, si la un consult gine cu recoltare de probe platesti tot la recoltare si vin rezultatele dupa si discutam.

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostFane, on 04 mai 2017 - 11:11, said:

nu cred ca i-ar strica cei 2000 ron, dar aici e problema de orgoliu mai mult. Posted Image
2000 e tot ce are de încasat, nu cred că i-ar da (în caz că ar găsi cui s-o vândă) mai mult de 300 - procentele pe care se aude că le plătesc sunt max. 15% din total creanță.
Cu orgoliul nu știu ce să zic, și eu i-aș face plângere penală dacă aș fi în locul lui... parcă a avut prea mult tupeu ca să fie la prima țeapă.

#29
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostFane, on 04 mai 2017 - 08:32, said:

sunt curios unde a cimentat lucrarile furate din laborator, ca in mod normal se cam cunosc ca sunt noi, eventual mai trebuie adaptati.
.

Ai fi uimit ce povesti pot inventa pacientii cand vor sa pacaleasca medicul. Fie ca a plecat medicul in concediu si nu a mai apucat sa ii cimenteze, fie ca si-a rupt un picior sau a fost dat afara din cabinetul in care lucra.

Eu cand am avut pacienti de genul asta, veniti cu dintii noi si cu poveati, le-am cerut numarul de telefon al medicului care a facut lucrarea sa il intreb daca e de acord sa cimentez eu. Majoritatea pacientilor au gasit foarte repede usa. Dar probabil ca in final vor gasi un medic doritor sa castige usor 50-100 de lei.

Edited by barbosa, 04 May 2017 - 13:00.


#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
nu sunt uimit. cunosc. sunt TD. Posted Image

de asta intrebam si eu cam ce crede ca s-a intamplat, ca orice medic care se respecta nu cimenteaza astfel de lucrari ca e destul de clara provenienta lor, iar castigul dintr-o asemenea treaba e mai mult simbolic. te mazgalesti pe 2 lei.

un medic fin n-ar trebui sa ia amprenta pe dinti proaspat piliti. dar aici macar castigul / treaba e consistent.

Edited by Fane, 04 May 2017 - 13:35.


#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostFane, on 04 mai 2017 - 13:29, said:

nu sunt uimit. cunosc. sunt TD. Posted Image

de asta intrebam si eu cam ce crede ca s-a intamplat, ca orice medic care se respecta nu cimenteaza astfel de lucrari ca e destul de clara provenienta lor, iar castigul dintr-o asemenea treaba e mai mult simbolic. te mazgalesti pe 2 lei.

un medic fin n-ar trebui sa ia amprenta pe dinti proaspat piliti. dar aici macar castigul / treaba e consistent.

eh, asa cum madam a ajuns la initiator printr-o recomandare, asa s-o fi dus si la cel care i-a cimentat dintii, tot printr-o recomandare si o poveste SF.

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostFane, on 04 mai 2017 - 10:24, said:

daca merge la laborator si spune ca vine de la medicul cu care lucreaza, se recomanda ca pacientul a carui nume e pe fisa, lucrarea respectiva nu se potriveste decat in gura lui, in mod normal nu prea ai motive sa-l banui de rele intentii, chiar daca medicul respectiv nu obisnuieste sa trimita pacientii la laborator, daca medicul obisnuieste sa trimita pacientii la laborator cu atat mai putin. un telefon la medic n-ar fi stricat, dar acu e consumata treaba.




Totusi fara un telefon intre laborator si stomatolog nu merge sa ridice cineva ceva . Cel putin in toate cazurile pe care le cunosc , stomatologul da telefon la laborator si anunta ca vine x pt lucrarea y si daca e platita sau trebuie sa plateasca pt ca in final stomatologul are " intelegerea " cu laboratorul si asta implica bani pe lucrari .

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
In mod normal nu prea are ce cauta pacientul la laborator. Iar pacienta asta s-a bazat pe tupeu si pana ce s-au dezmeticit ei care-i treaba ea era plecata cu lucrarea.

#34
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
Daca unul te tepuieste o data sa-i fie rusine (da' de unde?). Daca te tepuieste si a doua oara sa-ti fie rusine.
Asa se spune in popor.

Daca ai atatea documente ar fi pacat sa nu faci plangere penala desi unii or sa spuna: uite, dupa ce ca-s plini de bani mai fac si scandal pentru 2000 de lei...

#35
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Si eu mai trimit pacienti in laborator. De obicei cand e vorba de culori mai dificile si vreau sa vada tehnicianul cu ochii lui. In rest, nu.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbarbosa, on 04 mai 2017 - 14:32, said:

Si eu mai trimit pacienti in laborator. De obicei cand e vorba de culori mai dificile si vreau sa vada tehnicianul cu ochii lui. In rest, nu.
dar anunti laborator-ul...

hai nene ca e ca si luat-ul pe datorie din magazin .....

Edited by arg, 04 May 2017 - 14:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate