Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recuperare bani pacienta rau-platnica

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Buna seara

    Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema. E prima oara cand o patesc.
Cum pot recupera pe cale legala o restanta de bani de la o pacienta tepara? Sunt medic dentist, nu am mai patit pana acum asa ceva.
Suma ca suma ( aproape 2000 lei ) dar ma deranjeaza nesimtirea pacientei care, a fost primita in prag de sarbatori ptr ca era recomandata. Dupa ce a platit jumatate din suma datorata si a primit lucrarile nu mai raspunde la telefon, nici pe Wapps etc. Ea a venit in prag de sarbatori, m-am dat peste cap sa ii termin, am stresat si tehnicianul dentar iar pe langa astea, s-a dus FARA stirea mea in laborator si s-a recomandat ca fiind din partea mea si a sustras propriile lucrari ( am martori ) precum si pe ale altui pacient iar din cauza asta i le-am aplicat acestuia din urma cu o saptamana intarziere ( dupa ce mi le-a trimis ea prin curier, pastrandu-le insa pe ale ei).
Am la indemana tot ce tine de fiscal (fisa pacientului semnata, datele ei, chitantele, acordul de tratament si radiografiile inainte si dupa tratamente).

Sa ii trimit notificari acasa urmate de o actiune in instanta? Pot vinde datoria unei firme de recuperare debite ( gen Kruk) care sa o bata la cap zilnic? Poate vi se pare ca sunt rautacios, nu sunt, am o relatie buna cu pacientii mei dar aceasta dna si-a batut joc de mine, munca mea si a tehnicianului. Ba chiar la ultimul telefon la care ar raspuns prin februarie mi-a si spus ceva de genul "dar ce, nu va ajunge doar jumatate de bani?"
Repet, nu suma e problema ci nesimtirea.
Ma gandesc la urmatoarele acuze fata de ea:
- nu a platit o lucrare pe care si-a insusit-o fara sa stiu => restanta financiara plus furtul lucrarii
- furtul lucrarii altui pacient ( era impreuna cu a ei in pachet) si pagubirea acestuia => se pot cere daune morale cum ca el nu s-a putut duce la serviciu fara dinti etc

  Astept opinii din partea dvs, dar fara d-alea gen lantul de la drujba, recuperatorii basarabeni etc ! Multumesc mult !

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pai cred ca poti sa incepi cu o plangere la politie. Si cu un telefon de multumire celui care ti-a recomandat o asemenea pacienta.

#3
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Plangerea la Politie la ce sectie o depun? La o sectie ce are jurisdictie asupra cabinetului ( in orasul in care e cabinetul ) sau unde sunt arondat cu buletinul eu / ea?

#4
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Trebuie sa o dati in judecata ca sa va recuperati suma de bani prin executare silita a teparei. Politia mare lucru nu are ce sa faca decat sa va ajute cu niste cercetari in instanta...Intre voi a existat o fapta de "prestari servicii" si nu se baga Politia in asa ceva. Trebuie prin instanta pe civil ca sa va recuperati suma aia de bani. Problema este ca trebuie sa platiti totul in instanta pentru deschidere de proces iar apoi trebuie sa-i bagati cheltuielile de judecata tot ei. O sa va ia ceva timp pierdut si bataie de cap da' se rezolva.
Asta este, nu trebuia sa-i terminati lucrarea pana nu vedeati toti banii...acum v-ati legat la cap cu tepara aia... ea stie treaba asta ca Politia nu are ce sa-i faca si ca sa va dea banii trebuie sa o actionati in instanta. Personal ea n-a comis nici o infractiune deoarece n-a venit la usa cabinetului sa va propuna vreo "combinatie" si n-a facut treaba asta cu caracter de "continuitate" . "Tepareala" se recupereaza NUMAI in instanta si asta numai prin dovedirea "abuzului de incredere" cu actele pe care scrieti ca le aveti.

Edited by bogdan181180, 04 May 2017 - 06:35.


#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,651
  • Înscris: 21.08.2008
Eu pentru chestii de genul asta iau banii inainte, ca la curve, nu stau sa alerg prin sat dupa vreun pacient tepar. Asta nu inseamna ca nu mi-am luat-o de la foarte multi (mai ales de la cabinetul din mediul rural) cu sume destul de mici (50-300 de lei) care intr-un an se ridica la 2000 de lei. Dar anul asta sunt "curat", frica pazeste pepenii. Le spun de la inceput cat costa, cui nu-i convine nu are decat sa se urce in miocrobuz si sa ajunga spre oras. Si asa multi cred ca am ajuns acolo pentru ca nu am avut "loc" in oras fara sa stie ca anul viitor adun 20 de ani de cand am inceput.
E vorba de gest. Eu am lipit pe geam lista rusinii, macar astia care au comis-o sa nu mai vina (asta in mediul rural).

Mai am o familie "din Italia" (la cabinetul din oras) care pe fondul unor restante de 3000 de lei de fiecare au inceput sa invoce tot felul de motive. Au trecut 2 ani de atunci si mi-am luat gandul dar lectia asta mi-a prins bine.
Am facut o conventie cu laboratorul: nu se apuca de lucru pana cand nu vede toata documentatia inclusiv banii (sau o mare parte din bani pentru care restul sa nu constituie o pierdere).
A, pacientii astia "italieni" au fost tot recomandati si sunt din categoria "lautari"...

In cazul meu pacientul nu are ce sa caute in laborator, eu sunt cel care intermediaza, eu sunt interfata, asta e un lucru pe care trebuie sa-l elimini. Stabilesti cu laboratorul sa nu mai faca prostii din astea.

Edited by danghetau, 04 May 2017 - 07:08.


#6
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Trece-i la pierderi si data viitoare fii mai atent.....2000 ron nu e o suma colosala o poti recupera "neordodox" de la ceilalti pacienti....altii au pierdut sume nmult mai mari si nu au posibilitatea de a le recupera.....

Edited by Clovis, 04 May 2017 - 07:50.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu nu-s stomatolog da' niște colți virtuali pot să scot, dacă vreți neapărat. Încetați cu mesajele offtopic.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@drndcg
Mare parte din paguba ar trebui sa fie la laborator care practic a dat lucrearea pe gratis.

#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Buna ideea aia cu lista rusinii lipita in geam. Mai ales la tara unde oamenii se cunosc intre ei.
Am avut si eu unul care a incercat sa imi traga teapa cu vreo 1500 lei, acum vreo 3 ani. Ghinionul lui a fost ca mi-a spus unde lucreaza. Dupa 3 luni de asteptat si zeci de telefoane, m-am dus peste el si l-am facut de rahat de fata cu colegii. A doua zi a venit cu banii.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
in primul rand nu-i mai spune "doamna", chiar daca esti politicos si bine crescut, aceasta individa nu merita s-o numesti asa.
daca individa a fost recomandata, de ce nu iei legatura cu persoana care ti-a recomandat-o, sa afli mai multe despre ea ? unde lucreaza, ce hram poarta, daca a mai facut asa si altora, etc.
sa-i faci nitel scandal la locul de munca (ameninti cu poprirea pe salariu) sau sa pui un afis la avizierul blocului in care locuieste :-)))

serios acum, ai putea incerca intr-o prima faza sa apelezi la un mediator autorizat, va asezati toti trei la masa negocierilor si ajungeti la un acord.
daca as fi in locul tau, i-as anunta (pe mail, telefonic sau prin alta metoda de comunicare) si pe toti stomatologii/tehnicienii dentari din oras in legatura cu aceasta individa. daca tie ti-a facut asa fara nici-o jena, cu siguranta nu este la prima isprava de acest gen. si n-o sa se potoleasca pana nu este pedepsita intr-un fel sau altul.

Edited by corinadaniela, 04 May 2017 - 08:41.


#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
sunt curios unde a cimentat lucrarile furate din laborator, ca in mod normal se cam cunosc ca sunt noi, eventual mai trebuie adaptati.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@drndcg
De unde a stiut pacienta cu ce laborator lucrezi? Ca pana acum eu nu am intalnit cabinet care sa spuna numele si adresa laboratorului......

Edited by arg, 04 May 2017 - 08:52.


#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ceva nu se leaga in povestire . Cum spune si @danghetau , laboratorul poarta vina 100 % daca nu au fost capabili sa te sune la momentul x ca sa verifice autenticitatea celor sustinute de cucoana .
Iar tu ca medic ai iarasi vina ca nu ai taxat pacientul imediat dupa fiecare operatie facuta . Restul e can-can , parerea mea .

#14
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 bogdan181180, on 04 mai 2017 - 06:30, said:

Trebuie sa o dati in judecata ca sa va recuperati suma de bani prin executare silita a teparei. Politia mare lucru nu are ce sa faca decat sa va ajute cu niste cercetari in instanta...Intre voi a existat o fapta de "prestari servicii" si nu se baga Politia in asa ceva. Trebuie prin instanta pe civil ca sa va recuperati suma aia de bani. Problema este ca trebuie sa platiti totul in instanta pentru deschidere de proces iar apoi trebuie sa-i bagati cheltuielile de judecata tot ei. O sa va ia ceva timp pierdut si bataie de cap da' se rezolva.
Asta este, nu trebuia sa-i terminati lucrarea pana nu vedeati toti banii...acum v-ati legat la cap cu tepara aia... ea stie treaba asta ca Politia nu are ce sa-i faca si ca sa va dea banii trebuie sa o actionati in instanta. Personal ea n-a comis nici o infractiune deoarece n-a venit la usa cabinetului sa va propuna vreo "combinatie" si n-a facut treaba asta cu caracter de "continuitate" . "Tepareala" se recupereaza NUMAI in instanta si asta numai prin dovedirea "abuzului de incredere" cu actele pe care scrieti ca le aveti.
Ce-a facut ea se cheama inselaciune, daca nu chiar furt, si trebuie sa faca plangere la politie.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002

 Baxon, on 04 mai 2017 - 08:58, said:

Ceva nu se leaga in povestire . Cum spune si @danghetau , laboratorul poarta vina 100 % daca nu au fost capabili sa te sune la momentul x ca sa verifice autenticitatea celor sustinute de cucoana .
Iar tu ca medic ai iarasi vina ca nu ai taxat pacientul imediat dupa fiecare operatie facuta . Restul e can-can , parerea mea .
daca merge la laborator si spune ca vine de la medicul cu care lucreaza, se recomanda ca pacientul a carui nume e pe fisa, lucrarea respectiva nu se potriveste decat in gura lui, in mod normal nu prea ai motive sa-l banui de rele intentii, chiar daca medicul respectiv nu obisnuieste sa trimita pacientii la laborator, daca medicul obisnuieste sa trimita pacientii la laborator cu atat mai putin. un telefon la medic n-ar fi stricat, dar acu e consumata treaba.

revin cu intrebarea: crezi ca respectiva poarta lucrarile necimentate, sau cum a rezolvat problema asta?

n-ai specificat locatia. daca esti dintr-un oras mic poti sa o ameninti ca o dai pe cablu o luna cu un anunt de genul: sc. xxxx srl inca o asteapta pe numita yyyyy sa-si achite obligatiile de plata ramase in urma efectuarii unor lucrari stomatologice.

cred ca ce a facut ea se poate incadra la inselaciune si in cazul asta e de natura penala, ai putea sa-i faci o reclamatie la politie.

Edited by Fane, 04 May 2017 - 10:26.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
e clar ca eu am informatii vechi, eu stiam ca pe lucrare nu se scrie numele pacientului, doar un cod de comanda (de multe ori nici ala)....
am intalnit cabinete care lucreaza cu 2-3 laboaratore, fiecare cu nisa si preturile lui....

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
multi medici scriu. si in ultima vreme, daca ladoratorul lucreaza si digital poate scoate chestiile facute in digital din calculator daca sunt probleme, merg folosite design-urile vechi si daca are cum cauta. daca medicul nu scrie nimic si laboratorul bate in tastatura pe campul cu numele pacietului, iar medicul nu-si aminteste nici macar data mai greu cu asta...

Edited by Fane, 04 May 2017 - 10:37.


#18
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
- sta in zona cu laboratorul, tehnicianul nu a stiut ( s-a mai intamplat o singura data sa trimit un pacient prin 2011 dar era un prieten)
- cand trimiti amprenta in lab scrii si numele pacientului si tipul lucrarii
- poarta lucrarea necimentata
- i-am trimis ieri o notificare acasa cu antetul cabinetului, stampilata etc in care am dat termen pana pe 20 mai plus consecintele care vor decirge in caz de neplata
- nu stiu daca imi voi recupera banii dar m-a deranjat maxim nesimtirea ei, 99% din pacientii mei sunt oameni ok, de o anumita educatie etc NUam mai avut probleme si d-asta m-a luat prin surprindere
- voi merge pana la capat chiar daca pun bani de la mine ptr judecata, am avocati f buni etc
- stiu unde sta, lucreaza, unde are magazine etc dar nu o sa ma duc la ea la usa. cred  ca pot resolva legal. O sa va tin la curent cu derularea evenimentelor.

   P.S. Revin cu intrebarea: la ce sectie de politie depun plangere?
           Pot vinde datoria unei firme de recuperare debite?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate