Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Dune HD Solo Lite / Solo 4K / Duo 4K (VPX, HEVC, Android / Linux)

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Observ pe un site că încă mai sunt de vânzare Dune HD Duo 4k.
Având în vedere faptul că Sigma a dat faliment, și următoarele produse Dune sunt fabricate cu Realtek, procesor grafic mult mai slab decât Dune, merită făcut upgrade-ul de la Dune Solo Lite la Dune HD Duo 4k? Adică, mă refer la calitatea imaginii.Posted Image
Aș avea 2 produse Dune, cu procesor grafic Sigma, care nu se mai fabrică, din păcate...

#56
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View Postadiatric, on 19 aprilie 2018 - 11:21, said:


Nu ai ce sa instalezi pe el.
Alte programe mai gasesti pe sit-urile rusesti, dar google translate.

In may apare modelul : http://dunehd-europe....php?page=pro4k

Realtek nu va fi ca Sigma Chipset, niciodată! Mai ales pentru vizionarea filmelor mai vechi, sd și hd.

#57
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Cum ai ajuns la concluzia ca RTD1295 este mult mai slab calitativ decat un chip Sigma de peste 5 ani?
La ce anume este mult mai bun la Sigma?spre deosebire de audio, la video performanta si calitatea se pot cuantifica foarte usor.
De ce Dune a ales sa fabrice un player cu RTD 1295 si nu cu altceva? exista alternative.

#58
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View PostFC72, on 25 ianuarie 2019 - 20:58, said:

Cum ai ajuns la concluzia ca RTD1295 este mult mai slab calitativ decat un chip Sigma de peste 5 ani?

Eu sunt fan al filmelor mai vechi, din anii de dinainte de borna 2000, format sd, hd, full hd. Pentru aceste filme, Sigma este alegerea cea mai bună, oferind o calitate muuuuult mai bună decât Realtek sau HiSilicon. Am putut face comparația între Dune Hd Solo și Egreat A5, și cu Zidoo X10. De ultimele două am scăpat, imagine execrabilă comparativ cu ce oferă Dune cu Sigma încorporat.

p.s.: Dune a început să fabrice cu Realtek chipset deoarece Sigma a vândut departamentul respectiv unei firme coreene, dezinteresate de a mai produce chipset-uri grafice pentru media playere.

#59
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Pe vremea când Dune aveau modelul HD Max și ulterior Base 3D, nu exista nimic mai performant. Am deținut Egreat R1 apoi R300, slabe ca imagine fata de HD Max. Inclusiv poporcorn hour C300 și A410 erau inferioare, acesta din urma fiind plin de bug-uri. Personal pentru mine era mediaplayerelor a apus, pentru ca nu sunt capabile pe parte de 4K HDR sa se compare cu bluray-urile, chiar la redare de pe HDD extern via USB Îmi trebuie acuratețe la demo calibrari video, nu mă pot baza pe un mediaplayer. Neinteresanta partea de smart și alte facilități.

Edited by Calin_fdx, 30 January 2019 - 19:12.


#60
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pai de cand a inceput sa se implementeze androidul pe mai multe tipuri de device-uri , mai multe au inceput sa apuna chiar daca acum 4 - 5 ani erau device-uri de top
Cat despre chipseturile Sigma bine ca Dune si-a dat seama in ceasul al doispelea ca nu poate continua cu respectivele chipseturi din cauza preturilor prohibitive
Altfel ar fi ajuns ca Oppo si asa nu prea le prevad un viitor prea lung daca nu se adapteaza conditilor actuale
Daca au totusi o forta financiara destul de buna ar putea merge in paralel cu :
- device-uri cu android pt marea masa de utilizatori si
- device-uri pt profesionisti , in acest caz preturile ne mai fiind un impediment pt utilizatorii in cauza

#61
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View Postwather, on 31 ianuarie 2019 - 23:03, said:

Daca au totusi o forta financiara destul de buna ar putea merge in paralel cu :
- device-uri cu android
Dune HD a implementat deja ce spui tu aici:

Dune HD Pro 4K is a next-generation premium compact 4Kp60 HDR media player and Android Smart TV box with Hi-End video quality, BD3D support, HD audio support, HDMI input.

http://dune-hd.com/e...edia_players/57

View Postwather, on 31 ianuarie 2019 - 23:03, said:

Cat despre chipseturile Sigma bine ca Dune si-a dat seama
Cu siguranță Dune ar fi continuat cu Sigma dacă aceasta nu dădea faliment, fiind vândută afacerea la coreeni.

Posted Image

#62
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Stiu ca au scos sau au fost nevoiti sa scoata si modele cu android
Am scris destul de clar ca....... daca au putere financiara ar fi mers in paralele cu cele doua tipuri de mp-uri
Insa ''norocul'' si ghinionul sau invers ca fabricantul SoC-urilor Sigma a fost vandut - Oare de ce ?
Daca erau asa de profitabile pe cum cred unii pe aici nu cred ca s-ar fi vandut , ci din potriva.........

Edited by wather, 03 February 2019 - 14:27.


#63
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Produsele Sigma nu au fost profitabile nu datorită calității proaste, dimpotrivă, calitatea prea bună a generat un preț inaccesibil multora.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate