Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dune HD Solo Lite / Solo 4K / Duo 4K (VPX, HEVC, Android / Linux)

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
pai ultimele modele dune au un alt procesor (realtek SOC) si au deja android... probabil din motivele expuse mai sus

pacat, eu am un model mai vechi cu sigma si, exceptind h265, reda aproape orice in full hd (de ex. nu voia sa redea unele wmw-uri, probabil comprimate mai ciudat)

#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,538
  • Înscris: 16.03.2004
Realtek are și vechiul meu Asus O!play mini. :)

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dune hd sunt bune, dar scumpe.
Pentru unii pot fi ok ca playere.
Dar era mediaplayerelor deja e pe duca.
Am schimbat multe mediaplayere android inclusive dune hd.
Am ramas la ecosistemulu appletv 4k care suporta dolby vision , 4k hdr etc.
Suporta amazon prime, hbogo, Netflix si alte aplicatii care nu merg pe orice dispozitiv.
Si in plus de asta e de 2 ori mai ieftin decat o consola nvidia shield la care publicitatea a avut un factor important cand a aparut, dar pe parcurs interesul pentru acesata consola nu mai este asa profund, in contiile in care un xbox one ofera mult mai multe optiuni decat o consola android.
Nu am mai vazut nici importatorul la dune sa mai aduca ceva nou.

Edited by adiatric, 06 May 2018 - 14:07.


#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,538
  • Înscris: 16.03.2004

View Postadiatric, on 06 mai 2018 - 14:03, said:

Nu am mai vazut nici importatorul la dune sa mai aduca ceva nou.

Pentru că acum sunt televizoare smart foarte accesibile, cu 1500 ai luat unul foarte bun.
Da, Dune HD sunt produse de top. Eu am unul Solo Lite, imagine fantastică, neegalată de niciun alt produs. Mai am și un Popcorn A-500, se apropie ca imagine de Dune Hd, însă are avantajul că vede toate filmele, cele mai vechi, unele nu sunt rulate de Dune Hd, decât dacă le fac eu niște conversii în alte formate. Ca și meniuri, Popcorn e mult sub Dune. Și telecomanda. Mult mai bine finisată ca materiale și calitate. Recomand Dune. Dacă ne uităm la producători, Dune e făcut de israelieni și ruși, sediul firmei fiind în Taiwan, pe când pe Popcorn scrie Malaezia.

#23
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Dune , din pacate pt ei daca mai continua cu produse cu astfel de preturi ridicate ( nu comentez performantele acestora ) s-ar putea sa aibe soarta lui Oppo
Oppo a fost un fabricant de blu-ray-uri foarte performante pana luna trecuta , cand a inceput sa isi lichideze afacere
- Oare din ce cauza , cred ca stim cu toti raspunsul - chinezismele si concurenta
Aparita SoC-urilor din ce in ce mai performante si la preturi mult mai accesibile , fac un concurent foarte puternic pt produsele Dune
Sper sa isi dea si ei seaman cat mai curand si sa nu ajunga in situatia lui Oppo , in rest........

#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,538
  • Înscris: 16.03.2004
Corect, la fel și Popcorn hour.
1500 ron, nu are nimic decât media center, filme și muzică. Fără wifi, fără browsing, fără netflix sau kodi. Bine, că din punctul meu de vedere, plătesc pentru o imagine foarte bună, un astfel de aparat eu îl iau doar pentru a vedea filme de pe stick.

Modelul de popcorn pe care îl am, la acest preț, are doar 1 G de ram.

View Postwather, on 12 mai 2018 - 10:57, said:

Dune , din pacate pt ei

Au un model pe lângă Solo care e 1100 ron, cu 3800 ron. De banii ăștia îți iei 2 televizoare smart.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dune inca continua si nu o sa iasa prea curand de pe piata.
Dune ofera dispozitive pentru iptv in rusia si alte tari. Ofera produse pentru zona CATV.
Ultimile dispozitive lansate au 3 sisteme de operare.
Openwrt pentru partea de router
Dune OS - clasicul linux pentru zona de mediaplayer
si Android 7.1 pentru partea smart.
Sa amintim ca dispozitivele lansate ruleaza Netflix 4k si suporta HDR.

Generatia mediaplayerelor nu a apus pentru ca inca sunt useri care au proiectoare, monitoare sau tv-uri vechi non smart si un accessoriu gen dune sau alt dispozitiv smart aduce un plus

Edited by adiatric, 13 May 2018 - 10:11.


#26
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pai nici Oppo nu a iesit definitv de pe piata , ci doar si-a inchis afacerea cu Blu-ray-uri ( tot din cauza preturilor...... ) , in rest......
Eu la mp-urile Dune am facut referire/comparatia cu ce s-ar putea intampla . din cauza preturilor.....

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La dune inca se pastreaza eco sistemul cu linux dezvoltat de dune, apreciat prentru frame rate-ul corect.
Un alt avantaj este schimbarea automata a frame rate-ului inclusiv pe android.
Apoi licenta w level1 si suportul netflix 4k.

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,538
  • Înscris: 16.03.2004
Dune HD are o interfață foarte bine făcută, o telecomandă de calitate, imagine foarte bună cu procesare VXP care se simte. Produs de calitate.
Dezamăgire mare Popcorn hour, nu luați, e țeapă, la 1.500 ron cât am dat pe el, am primit o măgăoaie mare care are niște meniuri rudimentare, pe parte de audio uneori selectează toate fisierele din dosar, alteori nu și trebuie preluate manual, imaginea e mai proastă ca la Dune, VXP-ul nu prea se simte, culorile mai șterse, imaginea nu are acel sharpen care îi dă claritate, ce mai, e o greșeală achiziționarea acestui produs malayez. De banii ăștia pot lua 2 aparate Himedia pe android, carcasă de aluminiu, 2G memorie ram, imagine destul de bună, pot atașa o placă audio care oricum stă degeaba prin casă, și am și sunet de excepție.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdark, on 15 mai 2018 - 08:50, said:

Dune HD are o interfață foarte bine făcută, o telecomandă de calitate, imagine foarte bună cu procesare VXP care se simte. Produs de calitate.
Dezamăgire mare Popcorn hour, nu luați, e țeapă, la 1.500 ron cât am dat pe el, am primit o măgăoaie mare care are niște meniuri rudimentare, pe parte de audio uneori selectează toate fisierele din dosar, alteori nu și trebuie preluate manual, imaginea e mai proastă ca la Dune, VXP-ul nu prea se simte, culorile mai șterse, imaginea nu are acel sharpen care îi dă claritate, ce mai, e o greșeală achiziționarea acestui produs malayez. De banii ăștia pot lua 2 aparate Himedia pe android, carcasă de aluminiu, 2G memorie ram, imagine destul de bună, pot atașa o placă audio care oricum stă degeaba prin casă, și am și sunet de excepție.

Dupa ce probezi vreo 2 popcorn iti dai seama cum merg.
Sa vedem dune hd 4k pro, prin iunie apare.

#30
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,538
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă mi s-ar strica cele pe care le am deja sau ar ajunge depășite, atunci mi-aș lua fie Dune HD fie Egreat, nu altă firmă. Deja am cât de cât o minimă experiență cu produse de acest tip.

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,538
  • Înscris: 16.03.2004
Dune HD Lite Solo e o bijuterie. Mic și drăguț. Am făcut azi din nou, concurs cu Popcorn hour A-500, mare și butucănos. Audio, la fel, Video - Dune HD, imagine evident mai de calitate. La preț, Dune  - 1100, Popcorn - 1500.



[ https://i.imgur.com/7UjECzgg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 16 May 2018 - 18:17.


#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,538
  • Înscris: 16.03.2004
Oricum, prețul prea mare pentru Dune HD mă face să nu-l recomand. Cu banii ăștia se pot lua 2 dispozitive mini pc pe android.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdark, on 16 mai 2018 - 18:38, said:

Oricum, prețul prea mare pentru Dune HD mă face să nu-l recomand. Cu banii ăștia se pot lua 2 dispozitive mini pc pe android.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Eu zic Q5 PRO cel putin, procesarea e mult mai buna.
Tot in aceeasi gama Egreat A5, A10, A12 , Axx ca scot pe banda rulanta.
Eu am A12, appletv 4k, osmc 4k vero, xiaomi mi box.
Se mai adauga playerul din xbox one x.
Ma tenteaza dune hd 4k pro, pentru sistemul dual boot.

#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,538
  • Înscris: 16.03.2004
Observ că aceste produse pe sistem Linux au posibilitatea de a fixa ”Deinterlaced” on sau off. Cum este mai bine? Mulțumesc.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdark, on 17 mai 2018 - 11:10, said:

Observ că aceste produse pe sistem Linux au posibilitatea de a fixa ”Deinterlaced” on sau off. Cum este mai bine? Mulțumesc.

Deinterlaced era pentru dvd-uri sau m2ts-uri.
Nu cred ca mai sunt probleme in ziua dea astazi.
Lasi pe on daca ti se pare ca imaginea nu e ok.

Edited by adiatric, 17 May 2018 - 11:32.


#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,538
  • Înscris: 16.03.2004
Îl las pe on fiindcă deși aceste produse Dune HD sunt competitive 4k, eu vizionez multe filme mai vechi. Mulțumesc, căutasem pe net și nu mă edificasem.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate