Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Cum mut sunetul prin casti cu fir pe un smartphone Microsoft Lumia 950 XL ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Am casti de nokia, cu fir si vreau sa stiu cum as putea sa ascult muzica cu ajutorul lor pe un Microsoft Lumia 950 XL(nu am primit casti in cutia smartphonului). Sunt potrivite aceste casti de nokia pentru acest smartphone? Va rog sa ma ajutati daca puteti! Thank you!

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca sunt de 3.5 mm, le introduci in gaurica dedicata.

#3
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 29.03.2010
Dupa ce ai deschis acest topic https://forum.softpe...-xl-smartphone/ cu 12 minute in urma, trebuie sa iti spun ca singura solutie pentru a utiliza castile este sa instalezi ios pe acest lumia

#4
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View PostR10, on 03 mai 2017 - 22:06, said:

Dupa ce ai deschis acest topic https://forum.softpe...-xl-smartphone/ cu 12 minute in urma, trebuie sa iti spun ca singura solutie pentru a utiliza castile este sa instalezi ios pe acest lumia
Mai ironic de atat nu puteai sa fii???

View PostPololica, on 03 mai 2017 - 22:02, said:

Daca sunt de 3.5 mm, le introduci in gaurica dedicata.
Mufa castilor intra perfect in smartphone dar sunetul tot prin speakers e redat. Poate e vreo optiune ca sa mut sunetul prin casti ... castile sunt foarte bune pentru ca merg foarte bine pe telefonul vechi...

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostR10, on 03 mai 2017 - 22:06, said:

Dupa ce ai deschis acest topic https://forum.softpe...-xl-smartphone/ cu 12 minute in urma, trebuie sa iti spun ca singura solutie pentru a utiliza castile este sa instalezi ios pe acest lumia
Da-i timp, ca scoate tot ce " stie " ..

#6
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View PostBaxon, on 03 mai 2017 - 22:26, said:

Da-i timp, ca scoate tot ce " stie " ..
Observ ca va intreceti in ironii pe aici ? Eu vorbesc cat se poate de serios. Daca ma puteti ajuta ar fi o treaba iar daca nu va spun "adio!" (R10, Baxon). Multumesc pentru intelegere!

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Se pare ca tu esti ironicul . Ai incercat sa vezi daca potriveste mufa de la casti sau intrebi ca te plictisesti ?!

#8
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View PostBaxon, on 03 mai 2017 - 22:50, said:

Se pare ca tu esti ironicul . Ai incercat sa vezi daca potriveste mufa de la casti sau intrebi ca te plictisesti ?!

View PostIcecreamAlex, on 03 mai 2017 - 22:26, said:

Mai ironic de atat nu puteai sa fii???

Mufa castilor intra perfect in smartphone dar sunetul tot prin speakers e redat. Poate e vreo optiune ca sa mut sunetul prin casti ... castile sunt foarte bune pentru ca merg foarte bine pe telefonul vechi...


#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012

View PostIcecreamAlex, on 03 mai 2017 - 22:32, said:

Observ ca va intreceti in ironii pe aici ? Eu vorbesc cat se poate de serios. Daca ma puteti ajuta ar fi o treaba iar daca nu va spun "adio!" (R10, Baxon). Multumesc pentru intelegere!

Mestere, si eu am telefon cu win 10 si am folosit vreo 3 perechi de casti la tel ala, o pereche am adaptato eu de la un nokia N70, am pus jack de 3,5, apoi am folosit o pereche de pioneer SM 290 si acum un set handsferee penal cumparat din altex. Culmea au mers toate cele 3 perechi fara probleme.

Acum intrebarea logica e: unde crezi ca e problema ? La tine, la tel sau la win 10 "ca nu stie sa comute" castile ?


Poate ai indesat la mufe in jack ul ala de s-a dus dracu mufa din tel si nu iti mai comuta de pe internal speaker pe headphones, sau nu sti tu sa le conectezi...alta logica nu exista.

Edited by A10, 04 May 2017 - 00:39.


#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,872
  • Înscris: 14.08.2007
Banuiesc ca nu sunt castile originale de la telefon, ci niste casti Nokia mai vechi ... Nokia a schimbat standardul la casti si vechile tipuri de casti Nokia nu merg bine la telefoanele noi (desi aparent e aceeasi mufa, nu ma refer la castile de 2.5 ci la cele 3.5) ... exista un adaptor pentru castile vechi, mie mi-a venit impreuna cu un telefon Nokia (sau cu o pereche de casti Nokia luate separat), nu mai stiu daca la 950 sau la unul mai vechi. Deci raspunsul corect e ca nu sunt bune castile pentru telefonul asta, ori pui acel adaptor, ori iti iei casti noi. Eu am avut problema asta cand am incercat sa folosesc castile de la Nokia N8 sau 808 la Lumia 950.

Edited by utopium, 04 May 2017 - 07:38.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Problema relatata de colegul @utopium se refera din cate stiu la contactele de pe mufa. Nokia se incapatana sa foloseasca o alta ordine pentru contacte, inversand unele din canele audio cu cel pentru microfon. De asta uneori sunetul se aude ok daca tii apasat pe butonul de "Answer call".

@initiator: testeaza si niste banale casti de PC cu mufa de 3,5mm, sa vezi ca aproape sigur telefonul va reda muzica prin casti si nu prin difuzorul extern.

Edited by Hider141, 04 May 2017 - 08:24.


#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Cu putina rabdare, poti inversa ordinea firelor, desfacand carcasa aceea ovala, de pe fir, care are microfonul si butonul, incorporate.
Schema o poti consulta pe pinouts.ru.

Bafta

#13
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View PostHider141, on 04 mai 2017 - 08:23, said:

Problema relatata de colegul @utopium se refera din cate stiu la contactele de pe mufa. Nokia se incapatana sa foloseasca o alta ordine pentru contacte, inversand unele din canele audio cu cel pentru microfon. De asta uneori sunetul se aude ok daca tii apasat pe butonul de "Answer call".

@initiator: testeaza si niste banale casti de PC cu mufa de 3,5mm, sa vezi ca aproape sigur telefonul va reda muzica prin casti si nu prin difuzorul extern.
Acum am testat castile de la pc, niste casti Philips SHP si merge sunetul fara probleme prin ele.  Eu o sa ascult acasa la ele dar cand o sa ascult pe strada o sa am nevoie de alte casti in stil in-ear. Iti multumesc foarte mult, utopium & Hider141 !


@ sonnydellmarco: La castile de Nokia n-am ce sa le fac pentru ca nu se impaca cu acest telefon. Nu ma apuc eu sa modific firele la casti. Imi trebuie pistol de lipit si nu ma complic eu pentru ca acele casti de Nokia sunt cam noi si nefolosite. Cel mai probabil e ca o sa le dau de pomana la cineva. Posted Image

Edited by IcecreamAlex, 04 May 2017 - 13:18.


#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,872
  • Înscris: 14.08.2007
Ti-am spus, exista adaptor cu care vor merge foarte bine ... daca imi amintesti mai tarziu, ma uit sa vad ce cod are acel adaptor, sa-l cauti.

#15
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Postutopium, on 04 mai 2017 - 13:15, said:

Ti-am spus, exista adaptor cu care vor merge foarte bine ... daca imi amintesti mai tarziu, ma uit sa vad ce cod are acel adaptor, sa-l cauti.
Stiu ca ii pot pune adaptor, dar daca ma aflu in miscare poate iesi mufa castilor din adaptor. Nu te mai deranja sa cauti codul ca eu oricum o sa-mi iau alte casti in-ear cu mufa compatibila ca si cea pentru laptop. Thanks man! Respect!

#16
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Stai sa vezi cand afli ca poti deschide muzica doar bagand castile....
Si cand poti derula melodiile din butonul de la microfon.

Edited by GreyBeard, 04 May 2017 - 14:19.


#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostIcecreamAlex, on 04 mai 2017 - 14:02, said:

Stiu ca ii pot pune adaptor, dar daca ma aflu in miscare poate iesi mufa castilor din adaptor. Nu te mai deranja sa cauti codul ca eu oricum o sa-mi iau alte casti in-ear cu mufa compatibila ca si cea pentru laptop. Thanks man! Respect!
Adaptorul are cleme interioare exact ca mufa din telefon. N-ar trebui sa iasa mai usor decat ar iesi direct din mufa telefonului.

#18
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View PostGreyBeard, on 04 mai 2017 - 14:07, said:

Stai sa vezi cand afli ca poti deschide muzica doar bagand castile....
Si cand poti derula melodiile din butonul de la microfon.
Poti face tumbe, dar nu se poate sa mearga castile mele Nokia la acest telefon fara adaptor. Pe castile Philips ale mele le recunoaste din prima. Lasa-te de poante, barbutza!

View PostHider141, on 04 mai 2017 - 14:15, said:

Adaptorul are cleme interioare exact ca mufa din telefon. N-ar trebui sa iasa mai usor decat ar iesi direct din mufa telefonului.
Ok, atunci o sa-mi iau adaptor pentru aceste casti-hands-free ca sa pot folosi si microfonul. Thanks!

Edited by IcecreamAlex, 04 May 2017 - 19:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate