Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Am voie sa instalez iOS pe un Microsoft Lumia 950 XL smartphone?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 Hider141, on 04 mai 2017 - 08:06, said:

dar Windows Phone castiga puncte la cat de bine ruleaza pe hardware relativ slab (de ex. chipset Snapdragon din seria 200 sau 400 si 1GB ram).

iPhone 6 (nu 6S, nu 7, nu versiunile Plus) are 1GB de ram si procesor dual-core la 14.GHz.
Lumia 640 are 1GB de RAM si procesor quad core la 1,2 GHZ
Deschide cateva pagini in browserele default si vezi care merge mai bine, apoi vino si spune-ne care e mai optimizat. Nu mai vorbesc de alte aplicatii (ca la WM nici nu prea mai ai despre ce aplicatii sa vorbesti).
Sau poate vrei sa incerci un 5S ca e ceva mai vechi.

Lumia 640 ruleaza bine interfata si browserul (asta pana nu i se umple RAM-ul si incepe a agate ca toate visele).

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Hai sa nu fim rautaciosi. Un lucru comun intre IOs si WM e arhitectura pe care lucreaza. Amandoua sunt (sau mai bine zis WM a fost) sub tutela producatorului de hard si e normal sa ruleze mai bine.

Ca MS a dat cu mucii in fasole si producatorii nu s-au inghesuit sa creeze aplicatii la fel de multe ca pe Android, e partea a doua. Nu dau procente de vina pentru ca nu le stiu. Sunt aplicatii (multe) de doi bani si pe Ios si pe Android care sunt de unica folosinta (in sensul ca le instalezi, vezi ca nu te incanta si apoi le dezinstalezi) si intra la numaratoarea din ecosistem. Oare de ce pe Android se recomanda minim 2 giga de ram si un procesor mediu pentru a rula fluent, pe cand Iphone si Lumia au nevoie de un hard mai putin dotat, dar cu o manevrabilitate superioara (sau cel putin egala) cu cea de pe Android?

Scuze de off topic, dar discutam de sisteme de operare si e bine sa le zicem si pe nume.

Ca sa revin: instalarea unui sistem de operare pe alt telefon decat cel dedicat nu prea se poate, cel putin daca nu ai cunostinte solide. Motivele principale sunt driverele proprietare. Gasesti pe youtube destule clipuri cu instalare de Windows XP pe telefoane mobile, dar utilitatea lor tinde spre zero, intrucat incompatibilitatile dintre hard si soft sunt mari.

#21
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

 TruculMagic, on 03 mai 2017 - 23:26, said:

Pai e peste ios. Windows mobile e mort Posted Image
Ma-am referit la Windows 10 Phone. De parca n-ai fi stiut! Ce sa facem? Unii dintre utilizatori mai joaca si teatru ieftin fatza de mine pe aici!

 megastorm, on 03 mai 2017 - 23:45, said:

3350 de mesaje si asemenea intrebare...ceva nu se leaga
daca s ar putea nu crezi ca ar face toata lumea asta?
Si ce daca am 3352 de mesaje? Crezi ca sunt AS cand vine vorba de smartphoane?? Nu.  Posted Image  Stay chill, ca daca te iau la bani marunti, nici tu nu esti vreun AS in materie de smartphoane. Posted Image

Edited by IcecreamAlex, 04 May 2017 - 13:51.


#22
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Baieti, nu va certati, ca se supara initiatorul si nici macar nu mai incearca. Poate face o munca magnifica si reuseste...apoi cu aceeasi idee ne transformam cu totii loganurile in mercedes

#23
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

 R10, on 04 mai 2017 - 17:04, said:

Baieti, nu va certati, ca se supara initiatorul si nici macar nu mai incearca. Poate face o munca magnifica si reuseste...apoi cu aceeasi idee ne transformam cu totii loganurile in mercedes
Da, bravo nene, daca am deschis o discutie care ma intereseaza foarte tare, asta nu inseamna ca sunt obligat sa trec la fapte si sa instalez aplicatia "ifun" care am impresia ca doar schimba skin-ul ca sa semene cu iOS-ul. Nu pot avea incredere intr-o aplicatie de care am auzit abia ieri de ea si chiar mi-e teama s-o instalez daca nu sunt convins ca e o aplicatie safe. Nu vreau sa complic viata smartphone-ului si cred ca raman deocamdata la Windows 10 mibile. Poate faci dumneata mai tarziu o versiune de iOS care sa-mi transforme smartphone-ul microsoft in smartphone de la Apple si tie sa-ti transforme Loganul tau in Mercedes. Dar please, sa fii mai insistent atunci ca sa ma convingi sa-ti instalez sistemul tau de operare! Ok?

#24
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

 Extinct, on 04 mai 2017 - 07:23, said:

Ai suferi tare daca ai afla ca Samsung doar le construieste, nu le si proiecteaza? Apple nu are fabrica sa le produca, are doar ingineri care sa le proiecteze. Samsung si TSMC sunt doar executanti. La fel cum Foxconn si Pegatron le construiesc telefoanele.
Apple proiecteaza cucul.
Pana la nucleele custom produse ca urmare proiectului inceput de catre Jim Keller ei au folosit nuclee generice ARM. Primele 5 generatii de iPhone aveau procesoare la fel cum au cei de la MediaTek acuma. De la iPhone 1 pana la iPhone 4S inclusiv toate procesoarele lor erau nuclee generice ARM, nimic dezvoltat de catre ei.
Doar nucleele CPU sunt create de ei si au cheltuit bani sa le dezvolte. Placa video din SoC este dezvoltata integral de catre cei de la Imagination Technologies, un model PowerVR. Nici macar procesorul pe de-a-ntregul nu l-au dezvoltat ei. Cum mai poate sta in picioare argumentul ca ei cheltuie pe dezvoltare si inovatie cand doar nucleele de CPU reprezinta singura lor cheltuiala?.
Sau inca e cineva care crede ca Steve Jobs a inventat muscatura din mar?

Edited by dan1980_25, 04 May 2017 - 21:16.


#25
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Isi fac chipsetul singuri macar, ca si samsung sau huawei. Faza este ca imi place acest troll post :)) Si eu cand eram beat am dat cautare pe youtube " how to install iOS on HTC One m7" si pana m-am uitat la toate video-urile m-am trezit din betie si am inceput sa rad.

#26
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 dan1980_25, on 04 mai 2017 - 21:14, said:

Apple proiecteaza cucul.
Pana la nucleele custom produse ca urmare proiectului inceput de catre Jim Keller ei au folosit nuclee generice ARM. Primele 5 generatii de iPhone aveau procesoare la fel cum au cei de la MediaTek acuma. De la iPhone 1 pana la iPhone 4S inclusiv toate procesoarele lor erau nuclee generice ARM, nimic dezvoltat de catre ei.
Doar nucleele CPU sunt create de ei si au cheltuit bani sa le dezvolte. Placa video din SoC este dezvoltata integral de catre cei de la Imagination Technologies, un model PowerVR. Nici macar procesorul pe de-a-ntregul nu l-au dezvoltat ei. Cum mai poate sta in picioare argumentul ca ei cheltuie pe dezvoltare si inovatie cand doar nucleele de CPU reprezinta singura lor cheltuiala?.
Sau inca e cineva care crede ca Steve Jobs a inventat muscatura din mar?

Nu am zis ca si le face integral si de la 0 dar nici nu le cumpara integral de la Samsung asa cum ai afirmat tu.

#27
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

 MihaiTS, on 04 mai 2017 - 21:58, said:

Isi fac chipsetul singuri macar, ca si samsung sau huawei. ................

Kirin este fabricat (sub licenta ARM) in China de o firma cumparata de Huawei! E (aproape) ca si cum ai cumpara un Renault fabricat la Pitesti!

Edited by breitner, 10 May 2017 - 11:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate