Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Libra Internet Bank

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
6281 replies to this topic

#397
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014

 entry, on 09 decembrie 2018 - 23:05, said:

Stie cineva ce curs foloseste Libra pentru cumparaturile in euro cu cardul in lei ?
Mastercard

#398
cipcon

cipcon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.03.2016
Buna.
Am niste nelamuriri, daca mi le poate clarifica cineva care e utilizator mai vechi al acestei banci:
1. Am inteles ca inchiderea unui cont nu se poate face online. Dar cum se poate realiza?
2. Pentru activarea contului este nevoie de un transfer dintr-un alt cont de la o alta banca? Se poate activa si daca acel cont nu este pe numele meu?
Multumesc!

Edited by cipcon, 01 January 2019 - 11:36.


#399
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 cipcon, on 01 ianuarie 2019 - 11:35, said:

Buna.
Am niste nelamuriri, daca mi le poate clarifica cineva care e utilizator mai vechi al acestei banci:
1. Am inteles ca inchiderea unui cont nu se poate face online. Dar cum se poate realiza?
2. Pentru activarea contului este nevoie de un transfer dintr-un alt cont de la o alta banca? Se poate activa si daca acel cont nu este pe numele meu?
Multumesc!

Cred ca cel mai indicat ar fi sa le dai un telefon, deoarece multe reguli s-au schimbat in ultimul timp. Pentru inchiderea contului de RON stiu ca trebuie sa mergi intr-o agentie, iar pentru deschiderea contului online, contul de pe care trimiti fondurile trebuie sa fie pe numele tau.

#400
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
sunt de 2 ani client la ei, eu unul sunt multumit. Nu am vazut la fata nici un ghiseu de banca, totul online, virez bani, deschis depozite, nici nu am nevoie de mai mult. Inca nu am luat card de la ei, mi-as fi mutat salariul la ei, insa nu pot, sunt legat cu un credit de vechea mea banca (old fashion brd). Dau un 9 pentru Libra!

#401
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mai exista Libra bank?

Am incercat sa-mi deschid si eu cont dar n-am primit nimic.

Sa inteleg ca am facut videochat degeaba?

Edited by don_dannielo, 21 January 2019 - 09:31.


#402
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Contacteaza-i. De fiecare data cand am avut o nelamurire, au raspuns prompt.

#403
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 l_dan, on 21 ianuarie 2019 - 09:36, said:

Contacteaza-i. De fiecare data cand am avut o nelamurire, au raspuns prompt.

Cam mult efort pentru un kkt de cont.

La orice alta banca ma prezentam la ghiseu si in 10 minute aveam cont. Cu aceeasi mutra.

Daca nu vor clienti, problema lor.

Edited by don_dannielo, 21 January 2019 - 09:49.


#404
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Pai si la alta banca...care iti deschide cont total online , ca la Revolut sau Monese, sau chiar ca la Starling UK?

ING, dupa ce faci cererea on line si iti lasa impresia ca totul e online, dar surpriza, te suna sa te duci in sucursala. La fel si Unicredit, BCR. Deci eu un pseudo-online, sau un online partial, cum vrei sa il numesti.

Poate mai e o speranta la First (Fist) Bank, aia mai au ceva cu video chat.dar nu am auzit pe nimeni de o eventuala experienta in sensul asta.

Inca bancile din Romania nu au cultura online total, adica sa faci online totul, de la deschidere pana la inchidere de cont. Mai au de mancat mamaliga se pare.

#405
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
1 euro e acum 4.70 lei la LibraBank pe când la alte bănci e peste 4.75 lei pentru 1 euro atunci când cumperi ceva de pe internet sau la POS.

#406
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Asta e fix ce voiam sa testez.

Ca la Libra cursurile afisate pe site sunt de forma (4.75 la euro), ca ei folosesc cursul Mastercard de fapt.

Edited by don_dannielo, 22 January 2019 - 08:29.


#407
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008
M-ar interesa sa deschid un depozit in EUR la Libra, deoarece la scadenta se pot ridica banii fara comision. In plus nu au comision de administrare a contului curent in EUR. Probabil pe viitor mi-as muta si contul de salar la ei, deoarece au oferta foarte buna si la contul curent in lei.

Cat de sigura este aceasta banca in opinia voastra ? Mai ales in contextul OUG 114/2018 (taxa pe lacomie) am citit ca multe banci vor inregistra pierderi. Ma gandesc ca aceasta OUG va avea impact mai mare asupra bancilor mai mici.

Edited by laurcj, 04 February 2019 - 16:18.


#408
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Daca depozitul e pana in 100.000 euro, e la fel de sigur ca la orice alta banca romaneasca  (e garantat prin normativa europeana). Eventuale probleme poti sa-ti faci la sume mai mari.

#409
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008
E vorba de o suma mult mai mica, dar oricum in caz de faliment al bancii nu cred ca e nimeni fericit sa astepte pana Fondul de Garantare ii returneaza banii.

Se pare ca bancomatele astea din reteaua Euronet, pe care le foloseste si Libra, mai au si probleme: https://economie.hot...t-4-000-lei.htm La comentariile articolului mai apare un caz asemanator, in care clientul a asteptat mai mult de 90 de zile returnarea banilor de la un bancomat Euronet. Deci cel putin la mutarea contului de salar la Libra cred ca renunt.

Edited by laurcj, 05 February 2019 - 09:32.


#410
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 26.01.2019
Eu am cont la 5 banci: ING, Alior (a.k.a. Telekom Banking), Raiffeisen, Unicredit, Libra.
Toate bancile au probleme in diferite zone, in principal din cauza faptului ca sistemele IT nu respecta cerintele minime pentru un sistem bancar.

P roblema cu bancomatul Euronet se poate intampla la orice banca, deci nu este foarte relevanta pentru a decide daca lucrezi ca o anumita banca sau nu.

Eu sunt client Libra de 3 ani si n-am avut niciodata nicio problema cu ei; din contra chiar: au fost cei mai prompti in a ajuta si a rezolva probleme atunci cand a fost cazul.
Faptul ca Libra are (1) cost total zero pentru servicii bancare de baza (cont curent + card debit + internet banking + notificari tranzactii via email + tranzactii nationale in lei) si (2) dobanzi relativ mari la depozitele in lei o face o banca foarte atractiva pentru mine.

Legat de diferitele probleme pe care le au bancile in ziua de azi, cred ca solutia pentru clienti este formata din 2 componente:
1 Conturi la mai multe banci (din cele care ofera cost total zero la serviciile de baza), preferabil la cele care au implementat serviciul "Porteaza-ti banii!" sau la cele care permit alimentarea contului printr-o plata online cu cardul (pentru a avea posibilitatea mutarii instantanee a unei sume de bani la orice moment din timp). Exemple: ING, Libra, Revolut, Orange Money.
2 Un card de credit cu cost zero si perioada de gratie mare pentru a avea acces la niste bani in caz ca se intampla situatia cu bancomatul din reteaua Euronet. Exemplu: cardul de cumparaturi Raiffeisen.

Folosind aceasta abordare, in momentul in care una din banci are probleme, muti banii la una din celelalte banci si o folosesti pe aceea (pana se rezolva problema cu prima banca).

Parerea mea! :)

#411
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Prompti pe naiba.
Mie inca nu mi-au deschis contul pe care l-am solicitat acum o luna, si nici un mail de refuz n-am primit.

#412
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 26.01.2019
Un prieten a completat formularul online pentru creare cont acum doua saptamani.
Intr-o saptamana i-a sosit cardul prin curier.
Nu a intampinat absolut nicio problema.

Suna la relatii clienti si afla ce se intampla.

#413
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Eu folosesc serviciile Libra din 2014 - nicio problema pana azi. Singura chestie care nu mi-a convenit a fost schimbarea fortata a cardurilor de debit Visa cu Mastercard - dar am putut trai cu asta :)

#414
flor80

flor80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.05.2005
Eu folosesc Libra doar pentru platile externe cu cardul, cel mai bun curs dintre toate bancile.
In rest comisoane 0.

Vad ca uni se plang ca nu li se deschide contul online, luati legatura cu banca sau renuntati. Sunt si alte banci in tara asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate