Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Libra Internet Bank

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
6284 replies to this topic

#145
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postdon_dannielo, on 22 octombrie 2017 - 13:33, said:

Nu vad o invazie de clienti Raiffeisen aici, acum ca au triplat comisioanele.

Si unde ar trebui sa vezi acea invazie, in ce statistica ? :)

Eu vad ca Libra are o crestere mare, au depasit deja cota de 1% din piata

#146
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Prea mari n-o sa ajunga niciodata, vor fi cumparati de alt jucator.

#147
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View PostAstute, on 22 octombrie 2017 - 10:16, said:

Mai e misto si optiunea porteaza bani, cu care poti transfera instant banii decla alta banca, cu costuri 0. Nu mai.astepti ca in cazul unui transfer de bani clasic.

Vezi ca optiunea e valabila doar pentru portarea banilor intr-un cont de economii, nu e ca la ING unde poti sa portezi banii direct intr-un cont curent.

#148
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si-a luat si libra amenda odata cu celelalte banci, de inocenti ce sunt.

#149
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Daca e din cauza publicitatii cu 2,16% *pentru 13 luni atunci e pe buna dreptate. Bine ca n-au zis de 7,5% *pe 36 de luni

Apropo de IB, eu n-am vazut nici un sablon de plata catre utilitati si companii de telefonie. De altfel, nici pe facturile respectivilor nu prea e trecuta Libra..

#150
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postentry, on 23 octombrie 2017 - 13:12, said:



Vezi ca optiunea e valabila doar pentru portarea banilor intr-un cont de economii, nu e ca la ING unde poti sa portezi banii direct intr-un cont curent.

Mai dai 2 click-uri si transferi banii in contul.curent, ce asa mare chestie. Treaba de cateva secunde

#151
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmstanciu, on 23 octombrie 2017 - 17:58, said:

Apropo de IB, eu n-am vazut nici un sablon de plata catre utilitati si companii de telefonie. De altfel, nici pe facturile respectivilor nu prea e trecuta Libra..
Nu Au sabloane predefinite, niciunul nu are. Sabloanele le faci tu, cu ce cont si cu ce detalii vrei tu, cand folosesti sablonul , adaugi doar suma si eventual nr de factura la descriere.
Partea cea mai naspa e ca aceste sabloane care tu ti le definesti, nu le vezi in aplicatia de mobil, foarte frustrant.

IB ul d ela Libra e foarte rudimentar, daca nu chiar cel mai rudimentar IB din cate am folosit si vazut pana acum. Avantajul este ca operatiunile se vad instant in IB , atat, nimic mai mult.

Edited by cuculea, 23 October 2017 - 22:30.


#152
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmstanciu, on 23 octombrie 2017 - 17:58, said:

De altfel, nici pe facturile respectivilor nu prea e trecuta Libra..
Asta nu reprezinta nicio problema, atata timp cat transferurile catre alte banci din Romania sunt gratuite...nu te afecteaza cu nimic ca nu are Libra cont special la facturile de utilitati. Iti faci un sablon pentru furnizori (in parte, binanateles), si pui acolo catre contul specificat in factura. Transferul Libra-banca furnizor e gratis.

#153
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Alte banci au in IB sabloane.
Si incearca te rog sa gandesti dincolo de ce am scris, nu-s asa de "blond" incat sa nu stiu sa creez un beneficiar si sa fac plati catre el. Dar una e sa il creezi tu (riscul tau) fata de a fi creat de banca. Iar eu vreau sa fiu sigur de plata respectiva, nu sa stau sa verific. Plus ca timpul de transfer e altul la banci diferite. Iar in momentul cand transferul catre alta banca nu va mai fi gratuit se schimba situatia.. Ca nici comisioanele alea zero nu vor ramane asa la nesfarsit

Ideea era sa vedem si partile bune si cele mai putin placute. Iar la partea de plati, IB-ul Libra e rudimentar, asa cum ai concluzionat si tu. Iar aplicatia de mobil... e o adevarata rusine..
Da, se pot face plati, dar decat asa prefer sa am cont la fiecare furnizor si sa platesc cu cardul la ei, sunt mult mai sigur iar confirmarea vine instant.

#154
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
faptul ca nu retine nici macar username-ul spune tot, ce sa mai vorbim de amprenta...

#155
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
La o zi dupa ce mi-a ajuns cardul si apoi m-am logat in IB ul WEB, stiti care a fost primea mea discutie pe chat cu al lor customer serice? Am intrebat o pe tipa respectiva (caci asa s-a recomandat, cu un nume de fata), de ce in apliactia de mobil nu vad sabloanele, deoarce este o optiune deosebit de importata, nu numai pentru mine , poate pentru oricine face plati frecvente catre furnizori. Raspunsul a fost...."din pacate aplicatia nu perimite vizualizarea sabloanelor, va mai pot ajuta cu ceva?" Nimic mai mult

deci...ca sa incept cu un deci...domnule @mstanciu ...asta este banca din pacate, gratis pe linie dar si aplicatia de IB atat de rudimentara. Ia-o ca atare pentru moment, sunt mai mult decat convins ca cei de la Libra sunt constienti de lipsurile care le au. De ce nu fac ei nimic sa imbunatateasca? Asta eu nu mai stiu, poate incerci tu sa mai vorbesti cu ei si sa primesti un raspuns concret.

Edited by cuculea, 24 October 2017 - 07:44.


#156
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-au bani, pentru ca nu va iau comisioane.

#157
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Vad ca la bancomatele lor euronet se poate reteage si euro, nu doar lei.
Ascos careva panaacum euro ?

#158
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
eu nu am scos, dar iti spun cum functioneaza cam la orice banca: ca sa scoti euro din contul de euro ai nevoie de card in euro, daca vrei sa scoti euro cu card atasat la contul de ron iti converteste.

#159
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View PostAstute, on 23 octombrie 2017 - 22:15, said:

Mai dai 2 click-uri si transferi banii in contul.curent, ce asa mare chestie. Treaba de cateva secunde

Asa am zis si eu cand am vrut sa-mi fac cont la Libra, dar le-am trimis un mail pentru detalii. Mi-au raspuns ca portarea banilor de la alta banca la Libra este valabila doar pentru contul de economii si daca folosesc portarea pentru a transfera banii intr-u cont curent optiunea portarii poate sa fie suspendata.

Serviciul este oferit gratuit de catre LIBRA INTERNET BANK S.A., cu conditia unui regim normal de utilizare. Prin regim normal de utilizare intelegem efectuarea transferurilor de portabilitate cu scopul de utilizare a produselor de economisire. Banca poate considera ca regimul normal este incalcat in situatii exemplificate in continuare, nelimitativ: transferul inapoi catre contul din care s-a efectuat portarea initiala sau un alt cont, imediat si in mod repetat, a unor sume de bani echivalente sau apropiate de suma portata; retragerea sau transferarea imediata si in mod repetat a sumelor de bani portate;.........

In cazul in care se constata astfel de incalcari de la termenii si conditiile de utilizare prevazute in regim normal, banca poate decide unilateral suspendarea serviciului pentru clientii in cauza, pe o perioada temporara sau definitiva.
http://www.librapay....-portabilitate/

#160
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postentry, on 25 octombrie 2017 - 13:17, said:



Asa am zis si eu cand am vrut sa-mi fac cont la Libra, dar le-am trimis un mail pentru detalii. Mi-au raspuns ca portarea banilor de la alta banca la Libra este valabila doar pentru contul de economii si daca folosesc portarea pentru a transfera banii intr-u cont curent optiunea portarii poate sa fie suspendata.

Serviciul este oferit gratuit de catre LIBRA INTERNET BANK S.A., cu conditia unui regim normal de utilizare. Prin regim normal de utilizare intelegem efectuarea transferurilor de portabilitate cu scopul de utilizare a produselor de economisire. Banca poate considera ca regimul normal este incalcat in situatii exemplificate in continuare, nelimitativ: transferul inapoi catre contul din care s-a efectuat portarea initiala sau un alt cont, imediat si in mod repetat, a unor sume de bani echivalente sau apropiate de suma portata; retragerea sau transferarea imediata si in mod repetat a sumelor de bani portate;.........

In cazul in care se constata astfel de incalcari de la termenii si conditiile de utilizare prevazute in regim normal, banca poate decide unilateral suspendarea serviciului pentru clientii in cauza, pe o perioada temporara sau definitiva.
http://www.librapay....-portabilitate/
Am portat de o gramada de ori bani, i-am mutat din contul de economii.in contul curent, si apoi am facut depozite. Nu am avut niciodata probleme. Mi-a luat cateva minute toata treaba

#161
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Se poate, insa eu iti spun ce mi-a comunicat banca. Oricand iti poate suspenda serviciul si ei sunt acoperiti legal. La fel e si cu conversia valutara, ei comunica clientilor ca se face la curs Mastercard, dar in contract scrie altceva. Si acolo te poti trezi la o tranzactie mai mare ca folosesc cursul Libra si pierzi bani, din nou ei sunt acoperiti.

#162
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Astute, citeste mai atent: asta e ceea ce vrea si Libra: sa ramana banii la ei. Ia incearca sa ii scoti in mod repetat, sau sa transferi la alta banca - sa vezi ce iese.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate