Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Suspendare permis?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Salut, am o curiozitate daca conduci un vehicul mic(cat. B) si iti este suspendat permisu, pierzi toate "gradele"( de ex: daca ai si de camion)?
Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
Blah, bicicleta doar

Quote

potrivit ultimelor modificari ale reglementarilor legale aflate acum in vigoare, mopedul a devenit autovehicul, iar pentru conducerea acestuia este nevoie de posedarea cel putin a categoriei AM. Cand permisul de conducere a fost suspendat, acest aspect presupune interzicerea temporara a conducerii oricarui autovehicul pentru care este eliberat permisul de conducere. Ex. Daca posed permis de conducere valabil pentru AM, BE CE si mi-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule pentru ca am circulat cu o viteza mai mare decat 50 km/h fata de viteza maxima admisa in localitate pentru un autovehicul care face parte din categoria B, astfel nu pot conduce nici autovehicule din categoria C sau CE, pentru ca suspendarea presupune interzicerea temporara a dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice. Daca in perioada de suspendare a dreptului de a conduce, sunt depistat conducand un moped, acest lucru constituie infractiune potrivit prevederilor art. 335 alin. 2 din Codul Penal.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
A fos candva, prin 70-80, cand pt motoreta si tractor erau alte permise. Iti ridicau permisul de motoreta, o puteai conduce daca aveai si A. Iti ridicau permsul de tractor, il puteai conduce daca aveai C. Acum, stai pe tusa...

#4
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Si o alta intrebare, la redobandire ai intrebari pentru toate categoriile? Din cate stiu la camioane trebe sa faci 11 din 13 sau asa iar la B, trebuie sa faci 22

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 rumegus, on 03 mai 2017 - 21:36, said:

A fos candva, prin 70-80, cand pt motoreta si tractor erau alte permise. Iti ridicau permisul de motoreta, o puteai conduce daca aveai si A. Iti ridicau permsul de tractor, il puteai conduce daca aveai C. Acum, stai pe tusa...

Nu era nici atunci asa ceva.Pentru motoreta era categoria G si nu era permis separat.Erau toate categoriile pe acelasi permis.Bine,atunci nu-i zicea asa,era carnet.Daca ti-au saltat permisul,adio pentru toate categoriile.
Stiu asta din experienta proprie.Am ramas fara permis in 1984,avand B si G (era pentru Mobra).Am stat pe tusa 30 de zile.Am folosit bicicleta.

 bidarualex, on 03 mai 2017 - 21:37, said:

Si o alta intrebare, la redobandire ai intrebari pentru toate categoriile? Din cate stiu la camioane trebe sa faci 11 din 13 sau asa iar la B, trebuie sa faci 22

Scolile de soferi au contracost,manuale cu chestionarele necesare in aceste situatii,pentru redobandire.Acolo gasesti conditiile si modalitatile desfasurarii examenului.

#6
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Conform art.96 ali.1 lit.(B) sanctiunea contraventionala complementara este suspendarea exercitării dreptului de a conduce, pe timp limitat;
Are ca scop înlăturarea unei stări de pericol şi preîntâmpinarea săvârşirii altor fapte interzise de lege şi se aplică prin acelaşi proces-verbal prin care se aplică şi sancţiunea principală a amenzii sau avertismentului.
In consecinta indiferent ce vehicului conduci suspendarea exercitarii dreptului de a conduce se aplica pentru incalcarea regulilor de circulatie.
Asa ca, ori pe moto ori pe camion tot reguli de circulatie se incalca din moment ce este aplicata aceasta sanctiune complementara.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu ziceam de inainte de 84. Nu mai tin minte exact, dar sigur prin anii 70 erau permise separate pt Mobra si tractor. Era si o vreme cand cu A nu puteai conduce Mobra, trebuia sa dai examen, dar trebuia sa ai Mobra pe numele tau, sau macar in familie, altfel nu puteai da examen.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe scurt nu, nu mai ai dreptul de conducere. Pana sa bage obligatia permisului si la mopede (scutere si autovehicule cu viteza maxima de 45kmh), la suspendare puteai merge cu ele (scutere). Dupa nu, ori ai carnet valabil, ori nu, indiferent pe ce categorie te-a prins (poate ai trecut pe rosu, poate n-ai acordat prioritate, etc, "ilegalitati" pe care le poti face si pe cat B, si pe C, si pe scuter).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate