Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Radiere auto

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Salut,
Pe cei care sunt mai la zi cu legislatia intreb urmatorul lucru:
Se mai poate radia o masina pe baza unei declaratii notariale unde specifici ca vreau sa tin masina in curte si sa o pastrez amintire? Nu zic ca vreau sa fac cotet la gaini sau caine din ea, ca suna urat :)
Radierea vreau sa o fac si la fisc, si la politie.
O tanti de la mine de la primarie a zis ca nu se poate. Stiu ca inainte se putea. S-a schimbat legea in ultimii ani?

Multumesc.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://www.libertate...i-nevoie-992955

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Anul trecut se putea, am facut eu. Trebuie sa dovedesti ca ai spatiu  unde s-o depozitezi.

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

Vizualizare mesajliviu_np, pe 03 mai 2017 - 19:38, a scris:

.......
O tanti de la mine de la primarie a zis ca nu se poate. .........
Nu o poti scoate de la fisc. Codul civil !
O poti scoate de la politie , dar nu de la fisc . Impozitul este pe proprietate . Ca circuli sau nu cu ea , problema ta .

#5
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Daca totr ai curte, pur si simplu o depozitezi si gata.
Nu mai faci RCA si ITP. Poate o data vei vrea sa o repui in functiune ca
masina de epoca sau sa o vinzi. Asta in situatia in care tot platesti impozit.

Edited by bitiro, 03 May 2017 - 20:17.


#6
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

Vizualizare mesajalexx1402, pe 03 mai 2017 - 19:50, a scris:

Anul trecut se putea, am facut eu. Trebuie sa dovedesti ca ai spatiu  unde s-o depozitezi.
Am curte si spatiu suficient.

Vizualizare mesaj86-APP, pe 03 mai 2017 - 20:03, a scris:

Nu o poti scoate de la fisc. Codul civil !
O poti scoate de la politie , dar nu de la fisc . Impozitul este pe proprietate . Ca circuli sau nu cu ea , problema ta .
Uite ce scrie in linkul pus de colegul @arab:
Radierea mai poate fi cerută şi în situaţia în care proprietarul nu mai doreşte menţinerea vehiculului în circulaţie sau [...] În prima situaţie este obligatoriu să ai un spaţiu de depozitare (garaj, curte, teren).
Mai întâi, posesorul maşinii trebuie să solicite radierea vehiculului la Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor. Aici trebuie să depui următoarele documente:
cererea de radiere;
certificatul de înmatriculare;
actul de identitate al solicitantului (original şi copie);
plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
cartea de identitate a vehiculului (original şi copie);
fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent teritorial sau certificatul de atestare fiscală; aici e problema... tot ajung la fisc unde dau de tanti aia...
certificat de radiere (3 exemplare);

Vizualizare mesajbitiro, pe 03 mai 2017 - 20:15, a scris:

Daca totr ai curte, pur si simplu o depozitezi si gata.
Nu mai faci RCA si ITP. Poate o data vei vrea sa o repui in functiune ca
masina de epoca sau sa o vinzi. Asta in situatia in care tot platesti impozit.
Vreau sa-i iau numerele ca sunt personalizate si sa le pun la alta achizitionata recent :)

#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Tanti aia a spus ce a spus pentru ca tu nu i-ai prezentat bine situatia.

Pasul de urmat este sa mergi la politie (Pipera) unde o sa radiezi masina din circulatie (predai numerele, talon etc).
Abia apoi mergi la primarie si o scoti si de la impozit pe baza faptului ca masina este radiata din circulatie.

Edited by bossake, 03 May 2017 - 22:52.


#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

Vizualizare mesajbossake, pe 03 mai 2017 - 22:52, a scris:

Tanti aia a spus ce a spus pentru ca tu nu i-ai prezentat bine situatia.

Pasul de urmat este sa mergi la politie (Pipera) unde o sa radiezi masina din circulatie (predai numerele, talon etc).
Abia apoi mergi la primarie si o scoti si de la impozit pe baza faptului ca masina este radiata din circulatie.
Tu nu cunosti legea , si vad ca nici cei ce-au apreciat postarea ta !
Ai legaturi cu fiscul ? Nu cred !
Poti radia orice masina vrei , cind vrei , dar de la impozit nu o scoti decit prin vinzare . Punct.
Cum am mai spus , impozitul este pe proprietate . Nu conteaza ce faci tu cu masina , mergi sau nu . O ai , platesti !
'teles ????

#9
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

Vizualizare mesaj86-APP, pe 04 mai 2017 - 16:46, a scris:


Poti radia orice masina vrei , cind vrei , dar de la impozit nu o scoti decit prin vinzare . Punct.

Uite ca eu am radiat-o fara vanzare. Oare cum s-a putut? Masina a mai stat bine mersi ceva timp pana a luat-o unu pentru dezmembrare.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

Vizualizare mesaj86-APP, pe 04 mai 2017 - 16:46, a scris:


Poti radia orice masina vrei , cind vrei , dar de la impozit nu o scoti decit prin vinzare . Punct.
Cum am mai spus , impozitul este pe proprietate . Nu conteaza ce faci tu cu masina , mergi sau nu . O ai , platesti !
'teles ????
Ete ca nu e asa . Punct !

#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
http://www.primarias...009_ITL_027.pdf

uite un model de cerere de radiere fiscala.
dupa cum vezi exista prevazut si "scoaterea din functiune" unde va fi nevoie sa atasezi si certificatul de radiere pe care il primesti de la directia de inmatriculari, unde se merge prima data.

#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

Vizualizare mesajalexx1402, pe 04 mai 2017 - 17:54, a scris:

Uite ca eu am radiat-o fara vanzare. Oare cum s-a putut? Masina a mai stat bine mersi ceva timp pana a luat-o unu pentru dezmembrare.
Iti spun eu cum ! Ilegal , indiferent ce spuneti voi .
Ilegal , prin prostia functionarei de la ghiseu , care la un eventual control poate raspunde inclusiv penal .
Acum depinde si data , deoarece s-au schimbat multe legi , inclusic CC
Voi aveti surse de can-can sau ilegale , eu va spun deoarece stiu ..".colega" mea de dormitor cu asta se ocupa .

#13
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Acum vreo 10 ani am dat o Dacie batrana la unu pe care l-am gasit pe la anunturi. Mi-a dat banii, nu multi intr-adevar si mi-a mai dat un act prin care spune ca a firma lui era autorizata pentru dezmembrare. Era un SRL amarat, de care nu am mai auzit. Ana-Costel SRL sau ceva de genu asta... :)  A fost ok, am radiat-o si de la fisc, si de la politie.

Am sunat la centrele REMAT din Bucuresti pentru a obtine mai multe informatii. Cine sa raspunda la telefon??? A raspuns intr-un sfarsit faxu', da' n-am vrut sa vorbesc cu el.
Din ce am inteles, REMATUL iti da o suma ce nu acopera nici macar transportul cu targa  pana la ei, dar iti da dovada de dezmembre. Daca nu vrei dovada si o duci ca fier vechi, iti da cateva sute de lei.

#14
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

Vizualizare mesaj86-APP, pe 04 mai 2017 - 18:41, a scris:


Iti spun eu cum ! Ilegal , indiferent ce spuneti voi .
Ilegal , prin prostia functionarei de la ghiseu , care la un eventual control poate raspunde inclusiv penal .
Acum depinde si data , deoarece s-au schimbat multe legi , inclusic CC
Voi aveti surse de can-can sau ilegale , eu va spun deoarece stiu ..".colega" mea de dormitor cu asta se ocupa .
Bine boss, cum zici tu, te credem pe cuvant.

#15
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008
Am un Matiz 2007, cu praguri si fete usi ruginite. Acum 1 luna m-a oprit politia + RAR, au verificat masina, mi-au luat talonul si mi-au dat hartie pentru inca 15 zile. Cele 15 zile au expirat, m-am dus sa vad cat m-ar costa reparatia, depaseste cu mult valorea masinii si m-am decis sa o vand la vreun samsar pentru Rabla sau sa o dau la fier vechi. Cum pot face chestia asta daca nu am talon ??

#16
imparatel

imparatel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.03.2007
Salutare baieti!

Am și eu o problemă legată de predarea mașinii către dezmembrări:

Am contactat o companie care se ocupa cu dezmembrarea autovehiculelor. Au venit cu platforma la mine, au ridicat mașina și au spus că îmi aduc toate actele necesare pentru a radia mașina în aceeași zi. Nu s-a întâmplat asta. Abia după 2 saptămâni reușesc să îmi spună că actele sunt gata și să mă duc să le ridic. Mi-au spus unde să ajung și m-au trimis într-o benzinărie să le ridic de la o vânzătoare de acolo. M-am dus să le iau și surpriză: am ridicat un contract de vânzare-cumpărare semnat în numele meu, datat în urmă cu vreo 2 săptămâni și vândut unei persoane din Hunedoara. Între timp, mi-a venit amendă acasă pentru lipsă rovinietă.
Acum am mers la fiscal încercând să o scot și altă surpriză, nu pot pentru că acel CV nu are data din ziua în care cer scoaterea de la fiscal.
Mi-au spus să refac CV, dar nu mai am cum să dau de proprietar.
Ce pot face în acest caz?

#17
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,178
  • Înscris: 04.11.2016
Sa-mi fie cu iertare dar cred ca nu redai povestea integral corecta.
Dacă vroiai cu adevărat sa dai mașina la dezmembrări alegeai o firma autorizata, te înțelegeai la preț și primeai pe loc certificatul de distrugere.
Asa ca probabil ai ales pe unii care ți-au oferit un preț mai bun (poate un samsar) și care te-au înșelat (dacă informațiile oferite de tine sunt conform realității).
Dacă ai fost de buna credință, fa o reclamație la politie pentru înșelăciune. Daca așa-zisul cumpărător nu înmatriculează mașina în 30 de zile poți primi câte o amenda pentru lipsa rovignetei în fiecare luna și nu prea vad cum o sa o înmatriculeze cât timp nu are stampila de la fiscul tău pe contract.

Edited by gabrieln2016, 17 September 2019 - 10:51.


#18
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,178
  • Înscris: 04.11.2016
Corectez: termenul de înmatriculare este de 90 de zile, nu de 30. Dacă cel din Hunedoara nu o sa poată înmatricula mașina și nu plătește rovigneta, o sa curgă amenzile tot pe numele tău. Dacă poți, încearcă sa dai de cel la care este acum mașina, poate o sa te înțelegi cumva cu el.  Asta doar dacă și el a fost de buna-credinta, ceea ce este greu de crezut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate