Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Ferestre orientare sud

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ati mai vazuit voi aluminiu care sa opreasca transferul de calduta in material? Eu, sincer, nu.Iar cele de plastic, asa cum am spus, se deformeaza.Solutia optima ramane cea cu obloane de lemn, cu lamele reglabile. . Dar asta, la bloc, e utopie. Iar cat despre plante, au nevoie de lumina solara, chestie care nu se impaca cu rulourile exterioare, Pentru ca la acelea ai doua pozitii, inchise , ca sa izoleze, sau deschise, ca sa ai lumina pentru plante. Asa incat tot reflexia caldurii ramane solutie de compromis. Ori cu folie, ori ci reflexia obtinuta cu rulouri interioare. Si sa stiti ca eu le-am experimentat pe toate. E adevarat, nu pe sticla simpla, ci pe termopane cu rama de lemn, recuperate din Germania, vechi de vreo 40 de ani, daca nu mai mult. Va pot pune si poze.

#20
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Plasa de umbrire, cea mai economica solutie. Bine intinsa, insa.

#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmyshyk, on 04 mai 2017 - 09:51, said:

Ati mai vazuit voi aluminiu care sa opreasca transferul de calduta in material? Eu, sincer, nu.Iar cele de plastic, asa cum am spus, se deformeaza.Solutia optima ramane cea cu obloane de lemn, cu lamele reglabile. . Dar asta, la bloc, e utopie. Iar cat despre plante, au nevoie de lumina solara, chestie care nu se impaca cu rulourile exterioare, Pentru ca la acelea ai doua pozitii, inchise , ca sa izoleze, sau deschise, ca sa ai lumina pentru plante. Asa incat tot reflexia caldurii ramane solutie de compromis. Ori cu folie, ori ci reflexia obtinuta cu rulouri interioare. Si sa stiti ca eu le-am experimentat pe toate. E adevarat, nu pe sticla simpla, ci pe termopane cu rama de lemn, recuperate din Germania, vechi de vreo 40 de ani, daca nu mai mult. Va pot pune si poze.
Exista rulouri exterioare cu lamela de aluminiu si cu izolatie in lamela......astea nu se incalzesc asa tare.....

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009

View Postcris_nov_77, on 03 mai 2017 - 17:50, said:

Parintii mei au ferestrele toate orientate spre sud,un balcon mic orientat spre vest. Nu le merg plantele, cand vine canicula le termina, ori nu mai infloresc ori mor. Au termopane care se incing. Balconul cel mare e orientat spre sud si e inchis cu cornier, din vremurile pre-termopane. Vara sunt 60 de grade acolo, desi ferestrele sunt deschise.
Doar in lunile mai-iunie merg, dupa aceea, gata.
Ce plante sa puna, care sa ii bucure si cu flori?
Multumesc.

pana la urma unde sunt plantele, in balconul mare sau in cel mic ?
in balcon poate fi montata sina pentru perdele/galerii si agatate niste draperii dintr-un material gros si inchis la culoare, ajuta la scaderea temperaturii din balcon. sau pot fi montate jaluzele verticale/orizontale, rolete pentru geam (sunt unele dintr-un material gros, cauciucat, opac), orice e mai bun decat nimic.
sunt cate unii care isi pun la geam parasolar auto, cu folie de aluminiu sau rulouri de izopren care au pe o parte folie de aluminiu.
acea folie care se aplica pe geam pentru a reduce transferul de lumina si caldura nu prea face fata atunci cand soarele bate toata ziua pe geamuri, vara.

#23
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmyshyk, on 04 mai 2017 - 09:51, said:

Iar cele de plastic, asa cum am spus, se deformeaza.
Iar cat despre plante, au nevoie de lumina solara, chestie care nu se impaca cu rulourile exterioare, Pentru ca la acelea ai doua pozitii, inchise , ca sa izoleze, sau deschise, ca sa ai lumina pentru plante.
Am de gata 4 ani in administrare niste rulouri de plastic. Sunt puse de vreo 8-10 ani.
Nu au nici o urma de deformare. Digix a si dat cu "ciocanul" in unul din ele. :)
Cat despre cele 2 pozitii: sunt chiar trei. Mai e si pozitia in care lamelele nu se inchid complet si permit intrarea luminii prin fantele ramase.

Nu toate plantele au nevoie de lumina directa.

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
nu va mai chinuiti sa inventati roata. uitati-va ce fac cei din tarile care au probleme mai mari cu caldura si care au bani sa incerce mai toate solutiile. cum am mai spus, in grecia mai toate locuintele folosesc marchize. or fi stiind ei ceva...

Attached File  DSC_0881.jpg   257.17K   53 downloads

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
pai in grecia presupun ca iernile sunt blande, asadar nu au nevoie sa inchida balcoanele, in cornier sau termopan, cum se face la noi.
in plus, sunt destule zone/orase in romania in care furtunile de vara ar smulge lejer acea marchiza sau materialul de pe cadru. le-a picat unora in bucuresti toata partea inferioara a balconului, dupa o astfel de vijelie de vara....

#26
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Mai e si saracia ...in Grecia nu oricine -si permite sa puna AC-uri chiar si in bai ca la noi.....La noi daca nu ai 7 AC-uri la garsoniera nu esti in randul lumii....

Edited by Clovis, 04 May 2017 - 11:24.


#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
daca-ti bate soarele in casa cam gafaie AC-ul si se invarte contorul ca titirezul. macar jaluzelele sa fie trase, cu toate ca cel mai bine ar fi si marchiza si AC. inclusiv unitatea externa a AC-ului e recomandat sa stea la umbra pt eficienta energetica.

View Postcorinadaniela, on 04 mai 2017 - 11:19, said:

...furtunile de vara ar smulge lejer acea marchiza sau materialul de pe cadru...
inainte de furtuna le strangi, ca sunt retractabile. au si grecii furtuni de vara. marchiza nu-i obligatoriu sa o pui la balcon, poti sa o pui sa-ti umbreasca orice geam.

Edited by Fane, 04 May 2017 - 12:09.


#28
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007

View Postmyshyk, on 04 mai 2017 - 09:51, said:

Ati mai vazuit voi aluminiu care sa opreasca transferul de calduta in material?
Există ferestre din aluminiu cu barieră termică care respectă standardele caselor pasive.

#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
...totusi, aici se cauta o solutie simpla si ieftina, pentru a ajuta niste plante/flori sa nu mai sufere vara din cauza caniculei :-)))

#30
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcorinadaniela, on 04 mai 2017 - 13:53, said:

...totusi, aici se cauta o solutie simpla si ieftina, pentru a ajuta niste plante/flori sa nu mai sufere vara din cauza caniculei :-)))
Solutia s-a dat , dar multi se simt " datori " sa reia ideea sau sa vina cu idei paranormale .

#31
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Sapt viitoare, la Lidl, folie termo profi pt lipit pe geam.

#32
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă ai geam cu lowe sau 4s, folia aplicată presupune risc de spargere.

#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca e aplicata pe interior , altfel daca e aplicata pe exterior , face bine !

#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Cam greu de pus folia pe afară. În general, la balcoane sunt destule părți fixe.

Problema principală vine de la fenomenul de radiație, adică de la faptul că se încing suprafețele pentru că bate soarele direct pe ele. Asta poate duce la temperaturi locale mai mari decât cele ale aerului atmosferic. Se rezolvă cel mai mult cu umbrire și etanșare bună a balconului (balcon închis cu rame de calitate) .

Edited by Digix, 04 May 2017 - 17:13.


#35
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
am si eu balcon pe sud-est, dupa reabilitare in balcon cred ca aveam >50 de grade cu geamul deschis, toate florile au dat coltul.
Anul urmator am montat rulouri exterioare de aluminiu acum este ok cu temperatura (cam ca afara poate 1-2 grade in plus) problema e ca florile nu au suficienta lumina si in perioada iunie-sept (cand trag rulourile) nu mai infloreste bougainvillea.
O marchiza este de preferat, numia ca se preteaza la balcoane neinchise si trebuie sa iei automata (cu senzor de vant).

#36
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
în cazul rulourilor, vara, efectul principal vine de la oprirea radiațiilor, deși chiar și lamele din aluminiu izolează, având spumă în interiorul lor.

View Postrelu_24, on 04 mai 2017 - 17:17, said:

problema e ca florile nu au suficienta lumina si in perioada iunie-sept (cand trag rulourile) nu mai infloreste bougainvillea.
Poți lăsa rulourile întredeschise. Vara soarele e mai sus pe cer și chiar dacă ruloul e tras pe jumătate, sau trei sferturi, tot nu bate direct în balcon.

Edited by Digix, 04 May 2017 - 17:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate