Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

redirectionare ip intern

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
danutz49

danutz49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 02.02.2008
salut. am o retea wifi  la tara de vreo 30 abonati.  va rog sa imi dati o solutie prin care sa pot redirectiona clientii care nu au platit catre o pagina sau catre link sa vada ca au acccesul restrictionat. momentan folosec un router banal tp link la care sunt conectate 2 acces pointuri.

#2
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Fix cu ce ai in momentul asta nu se poate face. Eu zic ca daca tot ai un business si incasezi ceva de la clienti, sa investesti si tu ceva.
Daca nu vrei bataie de cap iti recomand un router de la Mikrotik care stie Captive Portal.

#3
danutz49

danutz49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 02.02.2008
am avut router mikrotik insa nu m-am putut descurca cu interfata prea complexa pentru cunostintile mele. Cu un router cu dd-wrt sau asus merlin se poate face ceva??

#4
stefanelul2000

stefanelul2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.02.2016
Chestia asta se poate face cu mikrotik, nu este foarte usor dar este o solutie destul de buna, exact cum a spus si Catalin. Tinand cont ca faci asta ca un business ar trebui sa ai si ceva echipamente mai serioase, acuma nu stiu si de ce latime de banda dispui. Mai intervine si problema legalitatii, daca ai acordul isp-ului in a revinde conexiunea de internet. Daca vrei sa te duci pe mikrotik te pot ajuta, am implementat echipamente de la ei.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanutz49, on 11 mai 2017 - 20:17, said:

[...]Cu un router cu dd-wrt [...] se poate face ceva??
Da, dar e nevoie de niste modificari pe router ca sa faca ce vrei tu. dd-wrt nu cred ca are pachete gata compilate care sa contina ce vrei tu. De fapt ce trebuie sa faci e sa redirectionezi userii in functie de IP / MAC in iptables pe router catre o pagina tot de pe router cu un text amarat in ea in care sa le aduci la cunostiinta faptul ca sunt deconectati pentru neplata. Bine, daca pe unul il duce capul si isi schimba IP-ul / MAC-ul si nu mai face  match pe regula aia nu rezolvi nimic.

Edited by MembruAnonim, 24 November 2018 - 01:34.


#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Port access mac/ip si default action drop in firewall iar dupa pune regulile ce le vrea si gata. Dar nu cu tplink din pacate...
Sau vlan-uri pt fiecare client.
Sau ppooe server + radius si gata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate