Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Probleme print Epson sublimare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
Salutare!
Am cumparat un Epson L310 cu cerneala de sublimare originala Epson (asa zice furnizorul). Problema este ca ceea ce vad eu pe display nu iese si la print. Eu sunt fotograf si realizez albume foto pe care le printez la printer profesional si ce vad pe display iese si in albume, deci ca e ceva ce tine de imprimanta. am atasat fisierul original si ce iese la print. Ce imi scapa...?
Multumesc!

Attached Files



#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
calibrare
http://www.normankor...alibration.html
si monitor http://www.normankor...html#gammachart
Daca esti profesionist cumpara Spider 2 sau Pro - aici se cere calitate .
Cerneala pe baza de apa este mai "vie" la culori fata de cea de sublimare . Canon este tata fotografiilor dar intradevar nu e asa fiabil la print head ca Epson , daca vorbim de seria R photo e altceva ...

Edited by ldpe, 03 May 2017 - 10:58.


#3
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

View Postldpe, on 03 mai 2017 - 10:54, said:

calibrare
http://www.normankor...alibration.html
si monitor http://www.normankor...html#gammachart
Daca esti profesionist cumpara Spider 2 sau Pro - aici se cere calitate .
Cerneala pe baza de apa este mai "vie" la culori fata de cea de sublimare . Canon este tata fotografiilor dar intradevar nu e asa fiabil la print head ca Epson , daca vorbim de seria R photo e altceva ...

Nu prea cred ca e vorba de calibrare. Culorile de test sunt dupa codurile RGB, deci logic n-are legatura cu ce vad. Negrul ar trebui sa iasa negru, albastrul albastru...

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001
Culoarea  Magenta / FF 00 FF / 255 0 255 nu cred ca se poate reproduce exact pe hartie.
Am dat si eu print dar nu iese exact ca po monitor.

#5
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007

View Postdorin_2k, on 03 mai 2017 - 11:51, said:

Culoarea  Magenta / FF 00 FF / 255 0 255 nu cred ca se poate reproduce exact pe hartie.
Am dat si eu print dar nu iese exact ca po monitor.

N-am pretentia de acuratete100% dar macar sa fie aproape. Negrul nu e negru deloc, albastru nici atat, rozul e visiniul spalacit... Am schimbat apoi profilele icc, nicio diferenta. Testul de culori iese bine, deci...?

#6
esa

esa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.03.2007
Eu nu stiu ca Epson sa produca cerneala pentru sublimare.  Cauta redarea corecta a culorilor in produsul finit! Hartia e doar un mediu de transfer a cernelurilor.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Cerneala este de calitate , adica a fost folosita de cineva si o lauda ?
Intreb ca nu cumva sa fie cerneala de calitate medie/slaba si sa-ti distrugi si print head-ul sau sa-ti umpli tava de pasla cu cerneala si sa inceapa erorile de la curatari repetate .

Edited by ldpe, 03 May 2017 - 20:34.


#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Calibrarea lantului monitor/printer nu e deloc o chestie usoara si nici nu e gratis. E de citit o multime de material in directia asta si iti trebuie un Spider.

#9
yony21

yony21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.08.2017
Salutare,

Am luat un Epson L382 pentru sublimare. Am schimbat cerneala lui cu una de sublimare marca Hongsam (compatibila epson)
Problema este ca nu imi scoate culorile neru gri si albastru nicicum. Negru e maroniu, gri este rosiatic si albastru e mov.
Am dat un print la un test page si am observat ca cyan e albastru nu cyan.
Am atasat poza cu print epson si un print la imprimanta laser.

Aveti vreo rezolvare?

Multumesc

Attached Files


Edited by yony21, 31 August 2017 - 16:05.


#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu este permisa postarea de mesaje identice in locuri diferite. Limiteaza-te la discutia pe care ai initiat-o aici: https://forum.softpe...pson-sublimare/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate