Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

D'ale forumului

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#91
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Sa vorbim despre razboi.

De-a lungul existentei forumului au existat cateva razboie mondiale: Linux vs Windows,  consolele vs PC, IPhone vs restul lumii. Exista si un razboi continuu, ala politic, care nu se mai termina niciodata.

In momentul de fata se desfasoara al 5-lea razboi mondial: electricele vs termice. Intr-un razboi exista 3 tabere. Cele doua parti beligerante + gura casca. Ca orice razboi, acesta provoaca traume, sechele, orice lucru care aminteste de acel razboi face ca userul sa adopte o pozitie de atac.  Daca ideile tale nu se aliniaza cu cele a uneia dintre cele doua tabere esti privit ca un adversar. "Nu esti cu noi, esti impotriva noastra."
Iar eu, fiind un gura casca in acest domeniu, am picat ca musca in lapte, fara sa stiu, exact in mijlocul acestui razboi. Hai sa imi zic si eu parerea. Mare greseala. Am fost luat la 11 metri instant. Useri cu care pe alte teme poti purta dialoguri lejere, prietenoase, aici m-au mitraliat instant: nu stiu ce vorbesc, n-ai ce cauta aici.

Problema este urmatoarea: nu se mai incearca sa se inteleaga ce a scris colegul de forum. Pur si simplu raspunsurile au ajuns sa fie niste reflexe neconditionate, o forma de aparare, ca urmare a luptelor nesfarsite duse cu ceilalti colegi de forum din tabara adversa. Nu mai exista nici o cale a dialogului. Si mai exista ceva interesant. Orice critica, orice neajuns sau dezavantaj adus pe aceasta tema de cineva din aceeasi tabara este apreciat. "Asa e. Am patit-o si eu" "Iti zic eu cum sa faci, e cel mai bine asa!" Like, like, like. Vine Bula aka Bursul cu aceeasi idee: "Du-te bah, d'aci, nu stii ce vorbesti" :lol:

Aceste lucruri le-am observat mai pe toate ariile unde exista discutii aprinse pe diferite teme. Sunt curios daca ati avut si voi experiente de genul asta.

#92
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View PostBursul, on 19 decembrie 2022 - 13:33, said:

Sa vorbim despre razboi.

De-a lungul existentei forumului au existat cateva razboie mondiale: Linux vs Windows,  consolele vs PC, IPhone vs restul lumii. Exista si un razboi continuu, ala politic, care nu se mai termina niciodata.

In momentul de fata se desfasoara al 5-lea razboi mondial: electricele vs termice. Intr-un razboi exista 3 tabere. Cele doua parti beligerante + gura casca. Ca orice razboi, acesta provoaca traume, sechele, orice lucru care aminteste de acel razboi face ca userul sa adopte o pozitie de atac.  Daca ideile tale nu se aliniaza cu cele a uneia dintre cele doua tabere esti privit ca un adversar. "Nu esti cu noi, esti impotriva noastra."
Iar eu, fiind un gura casca in acest domeniu, am picat ca musca in lapte, fara sa stiu, exact in mijlocul acestui razboi. Hai sa imi zic si eu parerea. Mare greseala. Am fost luat la 11 metri instant. Useri cu care pe alte teme poti purta dialoguri lejere, prietenoase, aici m-au mitraliat instant: nu stiu ce vorbesc, n-ai ce cauta aici.

Problema este urmatoarea: nu se mai incearca sa se inteleaga ce a scris colegul de forum. Pur si simplu raspunsurile au ajuns sa fie niste reflexe neconditionate, o forma de aparare, ca urmare a luptelor nesfarsite duse cu ceilalti colegi de forum din tabara adversa. Nu mai exista nici o cale a dialogului. Si mai exista ceva interesant. Orice critica, orice neajuns sau dezavantaj adus pe aceasta tema de cineva din aceeasi tabara este apreciat. "Asa e. Am patit-o si eu" "Iti zic eu cum sa faci, e cel mai bine asa!" Like, like, like. Vine Bula aka Bursul cu aceeasi idee: "Du-te bah, d'aci, nu stii ce vorbesti" Posted Image

Aceste lucruri le-am observat mai pe toate ariile unde exista discutii aprinse pe diferite teme. Sunt curios daca ati avut si voi experiente de genul asta.
Bravo! Frumos spus. Complet. Nici n-am știut dacă sa dau doar like sau sa mai adaug vorbe. Vorbe de prisos.
Cred ca de fapt greșeala e la noi, cei ce luam lucrurile în serios. Dumirindu-ma, fac mai mult bășcălie și râd de unul singur la multe din postări. Userii cărora le răspund la modul serios, îi număr pe degete.
La întrebări tâmpite se răspunde cu răspunsuri cretine. La atitudine sociopata, nu încerca să faci pe medicul. Vei ju a la pereta, mingea îți va fi aruncată mereu înapoi.

#93
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
@Bursul
Te referi la ,,războiul cel dintre noi ", documentat și de spiritualitate.

Păi ce să zic, ,,te cert și eu "  😂
Ce cauți în troacă, dacă nu îți plac 🐖-cii sau lăturile?!  🤷

Apoi, să nu uităm ce se spune în psihologie și psihiatrie, cei care blamează, în general, blamează cumva, în interlocutor, propria ființă, tarele propriei ființe, lipsurile emoționale și morale ale propriei ființe, o fac ca și cum ar privi în oglindă.

Undeva, în subconștientul omului, răbufnește nemulțumirea față de propria persoană, de nerealizările personale, pe care încearcă să le arunce asupra altora, prin vorbe, de parcă asta le schimbă viața.

Normal că acest ,,truc " nu le schimbă viața, este o iluzie, un cerc vicios, în care mulți vor trena, apoi vor sfîrși.

#94
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBursul, on 19 decembrie 2022 - 13:33, said:

Aceste lucruri le-am observat mai pe toate ariile unde exista discutii aprinse pe diferite teme. Sunt curios daca ati avut si voi experiente de genul asta.

Eeee, pomeneam eu pe topicul acela, şi tu care, că într-o comunitate cu o majoritate inteligentă, acolo oamenii se simt bine, şi acolo se pot face lucruri bune. Un topic e şi el o comunitate. Adevărul, Bursule, e că nu oriunde "se pot da pronosticuri doar pentru distracţie, nu pentru a ne certa". Nici acum nu-mi amintesc cine-a spus asta pe topicul respectiv. [ https://yoursmiles.org/msmile/pozitive/m1204.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În orice comunitate sunt majorităţi intolerante, inteligente sau....cât de cât la egalitate. Eu le prefer pe ultimele două. Păcat că nu e un Campionat Mondial odată la şase luni. O plăcerere să scrie omul pe astfel de topice. :)

#95
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Tare interesant ar fi dacă ar exista și butonul de dislike. Sa vezi atunci lupte și războaie, alianțe și hoarde.

#96
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021

View PostBursul, on 19 decembrie 2022 - 13:33, said:

Sunt curios daca ati avut si voi experiente de genul asta.

Daaaaaa 😂😂😂

#97
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostVaccinatu, on 21 decembrie 2022 - 17:45, said:

Tare interesant ar fi dacă ar exista și butonul de dislike. Sa vezi atunci lupte și războaie, alianțe și hoarde.

A fost discutat și răsdiscutat, și cînd eram eu moderator.

Aia este calea cea mai ușoară, să îl faci pe dobitoc egal cu geniul.
Mai mult, ar aduce și mai multă ceartă.

De asta, mințile luminate de pe forum, nu au acceptat această cerere.

Cinste patronilor, cinste Softpediei, pentru că a înțeles acest aspect   :roflag:

L.E. @M0su, un om valoros nu spune tîmpenii  😉

L.E.2 Dacă libera exprimare înseamnă să ai libertatea de a spune că pămîntul este plat, în secolul 21, înseamnă că este clar, o să ne umplem de pufuleți cu tigva goală,  :fear: și o să fie taare nasol, o să ne merităm soarta crudă, dacă acceptăm așa ceva.

#98
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View Postcrisstonne, on 22 decembrie 2022 - 00:29, said:

A fost discutat și răsdiscutat, și cînd eram eu moderator.

Aia este calea cea mai ușoară, să îl faci pe dobitoc egal cu geniul.
Mai mult, ar aduce și mai multă ceartă.

De asta, mințile luminate de pe forum, nu au acceptat această cerere.

Cinste patronilor, cinste Softpediei, pentru că a înțeles acest aspect   Posted Image

L.E. @M0su, un om valoros nu spune tîmpenii  ��

L.E.2 Dacă libera exprimare înseamnă să ai libertatea de a spune că pămîntul este plat, în secolul 21, înseamnă că este clar, o să ne umplem de pufuleți cu tigva goală,  Posted Image și o să fie taare nasol, o să ne merităm soarta crudă, dacă acceptăm așa ceva.
Sper ca ai sesizat că era postare tendențioasa, care ridiculiza exact războiul ce s-ar fi purtat. Ca doar de raZboi vorbeam, nu?

#99
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Am fost și eu tendențios 😉 pentru că am priceput că ai fost tendențios.

#100
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcrisstonne, on 06 mai 2022 - 17:29, said:

Cum o să fie lumea celor puțini, sănătoși la cap?!
Aici este drama.
Brotherhood of the rose.

View Postcrisstonne, on 23 decembrie 2022 - 00:07, said:

Am fost și eu tendențios �� pentru că am priceput că ai fost tendențios.
Haaateeeerrrrr... :P
Ai  imbatranit.

View PostVaccinatu, on 21 mai 2022 - 17:37, said:

. Aducea a adolescent ce avea prima oară acces la sutien!
Moaaa, ej'nebun! Ce vremuri....
Nici telefon fix n-aveam pe vremea aia!

#101
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postviotl, on 12 ianuarie 2023 - 16:34, said:

... :P
Ai  imbatranit.
Urît  🙆😂

Ce să fac, preiau și eu din acreala acestei lumi puerile  🤷
Răul învinge tot timpul, deși se zice invers.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate