Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Pareri plase insecte fixe si tip rulou

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postarg, on 03 mai 2017 - 11:26, said:

plasele cu balamale le scoti sub 50lei/bucata si nu prea are ce sa se strice la ele.
eu nu le scot iarna, nu vad rostul scoaterii
spala tu doar cu apa si pe urma cu detergent o sa ai o surpriza....

Plasele opresc pe langa gaze, soareci si alte minunatii si mare parte din praf.
nici nu am spus ca se strica ceva la ele... sau te-ai gandit doar asa sa precizezi?
Eu te intrebasem insa ce sint alea din poza :) Mersi ca nu ai raspuns :)

Rostul scoaterii pe timp de iarna e multiplu, in primul rand opresc din lumina. In al doilea, mi s-a intamplat la furtuna sa sara din clips si sa se dea peste cap.

Esti liber sa le speli cu detergent. Nu e rea ideea

View Postarg, on 03 mai 2017 - 11:26, said:

Plasele opresc pe langa gaze, soareci si alte minunatii si mare parte din praf.
Nu opresc praful, e un fir rigid si ochiul relativ mare pt praf. Daca ar opri "mare parte din praf", nu ai mai vedea prin ele.

Am site la aeroterme, purificatoare aer care se umplu de praf dar nu e cazul la plasele de geam!

#20
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Bun, deci ca o recapitulare:
- marea majoritate dintre voi nu ma sfatuiti sa aleg plasele tip rulou decat in eventualitatea in care am de gand sa pun rulouri pentru umbrire vreodata
- plase fixe de asemenea nu recomandati in locul celor clasice pe balama.

Pretul este clar un factor important, dar ma gandeam si la rezistenta in timp. Problema pe care am ridicat-o cu sistemul de inchidere a plasei tip clips pe balamale a intalnit-o vre-unul din voi? As vrea sa stiu daca ce am vazut eu e doar o intamplare nefericita. Ma gandesc la vant puternic sa nu  le smulga daca clipsul nu prinde bine.

Cautand pe internet am gasit diverse site-uri care vand elemente pentru confectionarea palselor pe balamale dar nu prea am vazut varianta de inchidere pe magnet. Aveti vre-o poza sau stiti un site care vinde asa ceva?

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlowpy, on 03 mai 2017 - 11:36, said:

Pretul este clar un factor important, dar ma gandeam si la rezistenta in timp. Problema pe care am ridicat-o cu sistemul de inchidere a plasei tip clips pe balamale a intalnit-o vre-unul din voi? As vrea sa stiu daca ce am vazut eu e doar o intamplare nefericita. Ma gandesc la vant puternic sa nu  le smulga daca clipsul nu prinde bine.
Poti monta clipsuri mai multe, 2-3 ca sa fii sigur.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@lowpy
cand pui rulouri oricum scoti plasele, ca rulourile vin cu plasele lor

@unbrutus
eu pus cate doua clipsuri si de cca 2 ani nu am gasit nici unul desfacut.

de coltare ti-a raspuns Digix in postul #15

legat de praf, si daca opresc 10% din el tot e bine, desi la mine aproximez ca opresc cca 80-90%.....

Edited by arg, 03 May 2017 - 11:45.


#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postarg, on 03 mai 2017 - 11:40, said:

legat de praf, si daca opresc 10% din el tot e bine, desi la mine aproximez ca opresc cca 80-90%.....
nu are cum, ti-am zis, daca ar opri, ar fi imbacsite de nu ai vedea prin ele asa cum se intampla cu sita de la aeroterme (cele mai bune si mai vechi, ca astea noi nu mai au), aer conditionat, purificatoare aer.

Acelea trebuie sa le curat dupa doar cateva zeci de ore de functionare, ori plasele la geamuri "functioneaza" non-stop si totusi nu necesita VIZIBIL curatenie, evident daca dai cu degetul pe ele se va vedea praf.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
eu am facut proba cu praful din casa, cat de repede si cat de mult se pune pe mobila cu sau fara plase.

totusi tine cont ca prin diverse echipamente trece mult mai mult aer raportat la suprafata plasei decat prin plasele de la geam.

#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă ai deja plase rulou, nu mai ai nevoie de plase la rulouri. Plasele încorporate în rulou(jaluzele) sunt în general mai puțin fiabile și cu siguranță, mai greu de depanat.

Dacă plasele pe balamale sunt închise tot timpul, atunci nu are cum le lua vântul. Cam asta e regula obligatorie la cele pe balamale, nu le poți ține deschise, că își pot lua zborul, sau pot să se rupă/strice balamalele.

#26
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postargonaut, on 03 mai 2017 - 10:07, said:

Eu am pe Gealan plase cu balamale si rulou exterior si nu au nicio problema. Ghidajul ruloului are cu 2 mm mai mare grosimea, decat profilul de plasa deci e loc suficient.
No, tare mult mi-as dori sa vad o poza cu chestia asta, ca nu prea pricep cum vine.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postkolfleading, on 03 mai 2017 - 12:27, said:

No, tare mult mi-as dori sa vad o poza cu chestia asta, ca nu prea pricep cum vine.
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by arg, 03 May 2017 - 13:08.


#28
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postarg, on 03 mai 2017 - 13:08, said:

Acolo ruloul pare fixat in zidarie, la ceva distanta fata de tocul geamului.
Oare se poate demonta plasa?

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ruloul ala a fost fixat pe perete in exterior, iar la termozilarea blocului a fost inglobat.
ca in pozitia din stanga pozei:
Attached File  1.jpg   95.35K   35 downloads

plasa nu are nici o treaba cu ruloul....

Edited by arg, 03 May 2017 - 14:42.


#30
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Soluția respectivă e greu de aplicat la etaj și la rulourile fără motor. Adică, dacă nu are motor, ar trebui să dai gaura de șnur prin grindă/buiandrug, sau să lași afară tabachera cu șnurul(incomod, trebuie deschis geamul de câte ori se umblă la rulou).

#31
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007

View Postlowpy, on 03 mai 2017 - 11:36, said:

Aveti vre-o poza sau stiti un site care vinde asa ceva?
Eu mi-am luat materiale de aici:
https://www.google.r...21.254838?hl=ro

E o hala nou renovata, vand la bucata, snur la metru, sita la metru (diferite latimi), profile la 6m, poti taia acolo daca nu iti incap in/pe masina.
Au si scula de bagat snurul( e tare utila). Profile AL de 3 culori. Magneti gasesti si in fata la Trady, daca nu au astia.

Ce mai faci, te-ai mutat? Toate bune si frumoase? Posted Image

Attached Files

  • Attached File  hala.png   1.23MB   21 downloads

Edited by bobitzaaa, 04 May 2017 - 13:06.


#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
in Bucuresti am luat de aici:
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

#33
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012

View Postbobitzaaa, on 04 mai 2017 - 13:02, said:

Eu mi-am luat materiale de aici:
https://www.google.r...21.254838?hl=ro
Mersi frumos o sa merg si acolo sa vad. Eu gasisem pe unii in Dumbravita care aveau de toate mai putin inchiderea pe magneti. Plasa dau si la metru' sau doar la sul?

View Postbobitzaaa, on 04 mai 2017 - 13:02, said:

Ce mai faci, te-ai mutat? Toate bune si frumoase? Posted Image
Ne-am mutat de vre-o 2 ani dar inca mai este de lucru. Lipsa timpului, a finantelor si a mesterilor seriosi ne-au fost potrivnice Posted Image.

#34
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Au plasa la metru de latimi diferite.
Eu am facut 12 plase, deci se poate :)

#35
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Salutare, eu am am facut plase pe balamale din componente cumparate pe bucati de la un depozit.
La 2 camere am montat modelul pe balamale.
As vrea sa pun la usile de balcon de la  living si bucatarie, modelul plisse, pentru ca e mai practic si ocupa putin loc si nu am spatiu potrivit pentru modelul normal cu balamale.
La plasele normale, componentele sun ieftine si cu putina indemanare se pot face acasa, sau depinde de fiecare ......
Acum caut pe cineva priceput pentru cele plisse, nu am gasit materiale, ca sa le fac eu si firmele in domeniu din Sibiu, mi-au facut spun ei oferta de pret .....  asa oferta, incat am plecat si le-am zis nu multumesc....
Cum sa ceri pe 2 plase plisse, pentru 2 usi de balcon, normale ca dimesiuni, apartament de bloc, sume intre 1000 si 1300 lei ??!!?!?!?!

#36
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
As merge pe cele de tip rulou de care pomeneam aici. Pe cele cu balamale le montez primavara cand se trezesc mustele, si sunt nevoita sa le las pana in toamna-iarna pe cand pe cele tip rulou, le pot trage in jos exclusiv cand deschid geamul, in rest nu opresc lumina sa intre.

Daca reusesc sa gasesc furnizoru, revin cu un update, pare ca aceste kituri (la preturi decente bag seama) pot inlocui cu succes varianta de plasa cu balamale ceva mai inestetica dpmeu de vedere si mai putin functionala cum spuneam mai sus.

Edited by Sara_28, 12 June 2017 - 12:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate