Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Cum se numeste cel care a atins sau a depasit douazeci de ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 14.09.2011
In unele parti din Ardeal se foloseste inca ,, bitang,, plural ,,bitangi,,

#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

 Ana0181, on 02 mai 2017 - 21:11, said:

abancor@
Pai nu prea se poate, ca n-ar mai "suna" romaneste...
Pentru "είκοσι" este echivalent...douazeci... deci doar daca ajungi sa faci din "είκοσι" neologism la noi, ca sa-l poti pune langa "-genar" Posted Image
Păi noi folosim deja icos ca prefix pentru 20, sînt cîteva cuvinte https://dexonline.ro/definitie/icos* De altfel de aia am și zis ce am zis, oarecum în glumă, pentru că mă gîndeam la icosaedru.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Manjo, on 03 mai 2017 - 09:27, said:

In unele parti din Ardeal se foloseste inca ,, bitang,, plural ,,bitangi,,

Io' nu stiu in care Ardeal bitang este sinonim cu ala de 20 de ani.In Ardealul unde stau eu bitang e ala fara tata oficial,adica copilu' din flori sau bastard.

Revenind la subiect:
Io' cred ca cea mai buna denumire pentru tanarul de 20 de ani este imberb,dar (si) in sensul figurativ.

Edited by adisz, 03 May 2017 - 12:25.


#22
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Nu merge imberb pt că de regulă tinerii se rad cam la 17 ani, deci la 20 barba lor e formată. Țin minte că la noi în companie, unde toți soldații erau la 20 de ani,  nu era nici un spîn, adică toți se rădeau.
Nu știu să existe în românește o denumire pentru persoanele peste 20 de ani, așa cum există pt cele peste 60 de ani sexagenari, peste 70 septagenari, peste 80 octogenari, peste 90 nonagenari, peste 100 centenari.
De regulă ființa umană pînă la 14 ani e copil, pînă la 18 e adolescent (fată, flăcău popular), peste 18 e matură, peste 50 bătrînă. Totuși o persoană de peste 20 se numește „un tînăr”, „o tînără”.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate