Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Miopie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
E -0,75 cu -1 ... Acum zice ca vede HD :)

Vedem peste 6 luni ce o mai fi

#20
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postloock, on 02 mai 2017 - 20:04, said:

Operatia cu LASER (LASIK) se face doar pana la minus 7 si doar dupa ce dioptria e stabilizata, doar daca nu se mai observa cresterea ei in timp.

Implica un artificiu, respectiv remodelarea corneei care saraca nu are nici o vina.

Ba poate avea si corneea vina ei. In articolul in engleza de pe Wikipedia scrie ca, dupa cauza, sunt doua tipuri de miopie: cea cauzata de lungimea globului ocular si cea cauzata de probleme de refractie, aceste probleme putand exista si la nivelul corneei. Daca ai tipul al doilea de miopie atunci remodelarea corneei nu mai este nici un artificiu.

Borish and Duke-Elder classified myopia by cause:[26][27]
- Axial myopia is attributed to an increase in the eye's axial length.[28]
- Refractive myopia is attributed to the condition of the refractive elements of the eye.[28] Borish further subclassified refractive myopia:[26]
Curvature myopia is attributed to excessive, or increased, curvature of one or more of the refractive surfaces of the eye, especially the cornea.[28] In those with Cohen syndrome, myopia appears to result from high corneal and lenticular power.[29]
Index myopia is attributed to variation in the index of refraction of one or more of the ocular media.[28]


View Postloock, on 02 mai 2017 - 20:04, said:

Peste minus 7 se poate face operatie de schimbare de cristalin, cu doua dezavantaje majore:
1 - se pierde autofocusul. Inca e SF un cristalin artificial care sa mimeze unul natural, flexibil si inervat pe muschii oculari, si nerespins de organism. Poate cu celule susa sa se cloneze cristalinul natural, dar clona trebuie si corectata genetic...

Nu este neaparat necesara scoaterea cristalinului natural, se poate "monta" cel artificial peste cel natural. Nu vreau sa fac reclama insa am sa postez aici descrierea operatiei de pe un site al unei clinici:

Pentru viciile de refractie mai mari ( miopiile de peste 7-8 dioptrii, chiar pana la – 30D, hipermetropiile de peste 4-5 D si astigmatismele mari de 4-6 D ), dar si pentru cei cu dioptrii mai mici dar cu cornea subtire (sub 500 microni ), interventia cu laserul nu este indicata din cauza subtierii prea mari a corneei, cu pericolul deformarii ei in timp (ectazie corneana, cu astigmatism neregulat).

In aceste cazuri se recomanda implantarea intraoculara de lentile refractive.

La persoane de pana in 40-45 de ani indicatia de electie o reprezinta implantarea de lentile refractive de camera anterioara cu fixare pe iris ( tip iris-claw – negative, positive si torice ), cu pastrarea cristalinului natural si implicit a acomodatiei. In aceste cazuri pacientul nu va purta ochelari nici la aproape, nici la distanta. Operatia se face sub anestezie cu o injectie la coada ochiului (parabulbara) si necesita pansament pentru o zi.

Pentru pacientii peste 40-45 de ani, carora acomodatia naturala incepe sa scada (presbiopie), se recomanda implantarea de lentile refractive, dupa extragerea prin facoemulsificare si in locul cristalinului natural, transparent.

#21
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Prea multe detalii 😁 M-ati pierdut...

#22
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@mihaiduban, versiunea scurta: daca ai fost diagnosticat cu miopie inseamna ca nu vezi la distanta la fel de bine ca oamenii care au ochi fara acest viciu de refractie. Trebuie sa folosesti corectie optica permanenta toata viata sau poti face o operatie de corectie a dioptriilor.

Nu stiu care este povestea sotiei tale insa eu nu am mai auzit de nici-un caz in care miopia sa se vindece spontan in mod miraculos. Daca ai dioptrie mica gen -0,75 te poti in principiu descurca si fara ochelari insa vederea ta nu va fi normala.

Miopia insa nu este grava, din cate stiu nici macar nu este clasificata ca o boala ci ca un viciu de refractie. Eu port ochelari permanent si nu ma deranjeaza. Problema e atunci cand ai miopie foarte mare pentru ca daca iti dai jos ochelarii esti practic orb. In plus ochelarii cu dioptrie mare au lentilele mai groase si pot arata urat.

Cauza miopiei si explicatia fenomenelor fizice care stau la baza ei (in special refractia) nu sunt asa de importante, tot ce trebuie sa stii tu este ca cel mai probabil miopia nu va fi o mare problema pentru fiica ta.

Edited by e2k, 06 May 2017 - 02:37.


#23
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Mda... in principiu am inteles ce este miopia
Deci eu dupa 3-4 beri sunt miop nu beat ...😁

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate